נְגִישׁוּת

גודל טקסט

גדול קטן רגיל

ניגודיות

ניגודיות בהירה ניגודיות כהה רגיל

קישורים

סמן קישורים רגיל

כותרות

סמן כותרת רגיל
דווח
 
 
 

מנכ"ל אשרא >> תוכנית הערבויות ליצואנים תגדיל התחרות בין הבנקים ותקטין העמלות על ערבויות הבנקים ליצוא

 

 

צחי מלאך מנכל אשרא


צחי מלאך בכנס השנתי של אשרא ליצואנים: "המצב הנוכחי בניגריה דורש לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע לפעילות של יצואנים במדינה"

דוד ברודט, יו"ר בנק לאומי: "הריכוזיות בייצוא הישראלי גבוהה מאוד" * "לא נראה בתקופה הקרובה מחירים של 100 דולר לחבית, אבל גם לא של 20-30 דולר, אלא מחירים של 40-50 דולר לחבית נפט"

"תוכנית הערבויות החדשה ליצואנים שיזמו שר האוצר והחשבת הכללית יחד עם אשרא צפויה להגביר את התחרות בין הבנקים בתחום הערבויות ליצואנים ולהביא לירידה משמעותית בעמלות. זאת, בנוסף למטרה הישירה של התוכנית לסייע להגדלת הייצוא. התוכנית בהחלט משתלבת במדיניות המוצהרת של שר האוצר להגברת התחרות במערכת הבנקאית", כך אמר צחי מלאך, מנכ"ל אשרא, בכנס השנתי של אשרא למימון וביטוח אשראי לייצוא ולמתן ערבויות ליצוא, שנערך בתל אביב בהשתתפות מאות יצואנים.

מלאך הסביר כי "עד היום, התחרות בין הבנקים על תנאי הערבות היתה מוגבלת יותר, מאחר שהיצואן נדרש להעמיד בטחונות, ורוב הבטחונות שלו משועבדים לבנק שבו מתנהל החשבון העיקרי שלו. המשמעות היא שכאשר הוא נדרש לקבל ערבות בנקאית, הוא יילך לבנק שבו מתנהל החשבון העיקרי שלו, ולא יבדוק אפילו אפשרות לערבות בבנק אחר. כעת, עם ערבות המדינה, הוא יוכל ללכת לכל בנק, לקבל שם הצעה לערבות בנקאית, כאשר ערבות המדינה משמשת תחליף לבטחונות שהוא נדרש להעמיד. התוצאה תהיה תחרות בין הבנקים על הזכות להעמיד את הערבות הבנקאית והוזלה משמעתית של העלויות ליצואנים".
מלאך ציין כי "מטרת תוכנית הערבויות היא להקהל על יצואנים קטנים ובינוניים, הנדרשים להעמיד בטחונות לטובת הבנק המממן, כתחליף לביטחונות שנדרש היצואן להעמיד. היקף הערבות שתעמיד אשרא יעמוד על כ-75% מהיקף הביטחונות הנדרש, כאשר היצואן יידרש לשאת בכ-25% בלבד מהסכום. התוכנית מיועדת ליצואנים קטנים ובינוניים, המייצאים בהיקף של עד 50 מליון דולר בשנה. היקף ערבויות המדינה צפוי להסתכם בכ-100 מיליון דולר. 

מלאך התייחס גם להחמרת המצב בניגריה והשפעתו על הסיכון ליצואנים הישראלים הפועלים במדינה: "ניגריה מדורגת בדירוג הסיכון 5 מתוך 7 על ידי אשרא (דירוג סיכון בינוני-גבוה), אולם כבר בנובמבר 2015 הכנסנו אותה לרשימת המעקב של אשרא. אשרא סבורה שעדיין קיימות הזדמנויות רבות ליצואנים הישראלים בניגריה, אולם, המצב הנוכחי דורש לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע לפעילות של יצואנים במדינה ולשקול את צעדיהם בקפידה.

דוד ברודט, יו"ר בנק לאומי, התייחס למשבר המתמשך בכלכלה העולמית והשלכותיו על היצואנים הישראלים: "הסחר העולמי הוא הגורם העיקרי שמשפיע על הגברת היצוא הישראלי, אפילו יותר מתנודות בשער החליפין. אנחנו רואים ירידה בסחר הבינלאומי בשלוש השנים האחרונות ולצערי התחזיות ל-2016 לא הרבה יותר טובות. העננה על המשק העולמי, שהחלה ב-2008, נמשכת ומביאה לירידה בסחר העולמי. בשנתיים האחרונות גם ההתפתחויות בסין משפיעות לרעה על הסחר העולמי, וגם כל המשברים הגיאו-פוליטיים, כולל באזור שלנו, באוקראינה ועוד, פוגעים בו. השנה האחרונה היתה לא טובה ליצוא, לצערי". 

ברודט התייחס גם להשפעת מחירי הנפט על היצואנים: "מחירי האנרגיה טובים לחלק מהיצואנים אבל בעייתיים לחלק אחר מהיצואנים, שמייצאים למדינות שנפגעות ממשבר מחירי האנרגיה. יש קונצנזוס על כך שלא נראה בתקופה הקרובה מחירים של 100 דולר לחבית, אבל גם לא של 20-30 דולר, אלא מחירים של 40-50 דולר לחבית נפט".

ברודט התייחס גם לבעייתיות בכך שהייצוא הישראלי מושפע דרמטית ממספר חברות גדולות: "הריכוזיות של הייצוא היא גבוהה. יש 3 חברות שהתנודתיות בהן יוצרת קושי גדול בישראל – כי"ל, טבע ואינטל. בשנה האחרונה, בכי"ל היתה שביתה גדולה ומאות מיליוני דולרים של יצוא לא בוצעו. הסטטיסטיקה של היצוא התעוותה". 

אודות אשרא:

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, היא חברה  ממשלתית העוסקת בקידום הייצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך ליצואנים ישראלים. החברה מציעה  ליצואנים הישראלים פתרונות ביטוח מגוונים, המאפשרים מזעור סיכונים וקבלת מימון לעסקאות לטווח בינוני וארוך (1-15 שנים). החברה מספקת כיסוי כנגד שני סוגי סיכונים: סיכונים פוליטיים הקשורים לשלטון במדינת היעד (כגון מלחמה, הלאמה) וסיכונים מסחריים, הקשורים לחברה שמולה מתבצעת העסקה (כגון פשיטת רגל). החברה מציעה מגוון פתרונות ביטוחיים ושירותים, כגון ביטוחים לאשראי קונים, אשראי בין בנקאי, אשראי ספקים, אשראי דוקומנטרי, ביטוח ליסינג, חילוט שלא כדין, ביטוח השקעות לבעלי מניות וביטוח טרום משלוחים. אשרא, בניהולו של צחי מלאך, ביטחה עד היום מאות עסקאות בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד דולר, בעיקר למדינות מתפתחות.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.עוד כתבות

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.
בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.