סגור
rss צור קשר גילוי נאות ניוזלטר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית
גלרית עיתונים
funder פאנדר
חיפוש קרנות נאמנות  
 
 

תיקון חוק דמי לידה לעובדת העצמאית עבר בקריאה שלישית

23/03/2016     קרן מרדכי  
מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה שלישית את הצעת החוק לתיקון חישוב דמי לידה לעובדות עצמאיות ברוב של 35 ללא כל מתנגדים. 

הצעת החוק, שהוגשה על ידי חברות הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו) ועליזה לביא (יש עתיד), הוגשה 5 פעמים בעבר, בכנסות קודמות, אולם רק אתמול השלימה תהליך חקיקה, הודות לרעש התקשורתי שיצרה התנועה החברתית "עצמאים עושים שינוי" שהרימה קמפיין ויראלי רחב היקף, בו השתתפו אלפי יולדות עצמאיות שהעידו על העוול שהחוק הקיים גרם להן. 

התיקון לחוק מציע כי מענק הלידה יחושב לפי הכנסות היולדת בשנה הקודמת להריון וללידה או בשנת הלידה עצמה -  הגבוה מביניהן, וזאת בניגוד לחוק הנוכחי, על פיו הכנסותיה של האישה בשנת ההיריון והלידה משמשים לצורך חישוב דמי הלידה. 

רוב העצמאיות נפגעות כלכלית משיטת חישוב דמי הלידה הנהוגה כיום, שכן אצל רובן הכנסות העסק פוחתות בשנת ההיריון והלידה, בעיקר אצל פרילנסריות (שאינן מעסיקות עובדים), שהכנסתן מתבססת על נוכחותן הפיזית בעסק. יותר מכך, על פי החוק שתוקן, עצמאיות היו מקבלות את דמי הלידה בסמוך ללידה ובסיום השנה נדרשות להחזיר סכומים ניכרים מתוך דמי הלידה שכבר שולמו להן, מצב שהיה מוביל ליצירת חובות כספיים אצל משפחות רבות – שכבר עשו שימוש בכספים של דמי הלידה. 

ראש מטה נשים עצמאיות בתנועת "עצמאים עושים שינוי" מורן מישל מספרת:

"המצב עד היום היה בלתי נתפס – ביטוח לאומי והמדינה "הענישו" נשים עצמאיות על שהכנסותיהן פחתו בשנת הלידה, בעקבות תקופת ההיריון ובחופשת הלידה. כשהעלנו את הקמפיין לפייסבוק הוצפנו בפניות של נשים שסיפרו על סכומי עתק שנאלצו להחזיר לביטוח לאומי בעקבות העיוות בחוק. התיקון מבורך, ואנו רואים בו צעד ראשון לקראת ציבור העצמאיות בישראל, אך בהחלט מדובר בצעד ראשון ויש עוד תיקונים רבים בתחום העצמאים והעצמאיות שאנו דורשים מהמחוקק להתייחס אליהם".
 
סטאטוס המאבק למען חוק דמי הלידה:

בעבר הוגשו 5 פעמים הצעות חוק לתיקון שיטת החישוב של דמי הלידה לעצמאיות, ובחלק מהפעמים אף עברו ההצעות קריאה טרומית אך לא הבשילו לכדי חקיקה.
בפעם האחרונה עברה בקריאה טרומית בדצמבר 2014 הצעת חוק אותה הגישה חברת הכנסת ד"ר עליזה לביא (יש עתיד). אך מכיוון שהממשלה נפלה ונערכו בחירות חדשות במרץ 2015, הצעת חוק זו הוקפאה.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
טלי פלוסקוב צילום טלי מאור
טלי פלוסקוב צילום טלי מאור
לתקנון האתר
 
סגור