נְגִישׁוּת

גודל טקסט

גדול קטן רגיל

ניגודיות

ניגודיות בהירה ניגודיות כהה רגיל

קישורים

סמן קישורים רגיל

כותרות

סמן כותרת רגיל
דווח
 
 
 

רשות המיסים >> משרדי מע"מ ערכו ביקורות ב-300 מוסכים בכל רחבי הארץ

 

 כל משרדי מע"מ ברחבי הארץ ערכו בשבוע שעבר ביקורות בענף המוסכים. הביקורות התמקדו ב-300 מוסכים, שנבחרו בהתבסס על עיבוד נתונים מקדים שהצביע על חשד לאי דיווח על כלל העסקאות ולניכוי תשומות שלא כדין.
 
ממצאים ראשוניים אכן מראים כי כ-120 מוסכים לא מילאו אחר הוראות החוק. בביקורת בעסק לחלקי חילוף לרכב בירושלים התברר כי בעל העסק קיזז חשבוניות פיקטיביות. מניסיון להתחקות אחר מקור החשבוניות עלה כי עובד מאחד העסקים שקוזזו חשבוניות על שמו, הדפיס ביוזמתו חשבוניות פיקטיביות על שם המעסיק שלו והפיץ אותן תמורת עמלה בגובה 3%.  
 
במוסך באזור מישור החוף הצפוני הפועל בסמוך למגרשי מכירת רכב ומבצע בדיקות טרם קניית רכבים גילו המבקרים כי בעל העסק לא מנהל יומן עבודה והבדיקות לא מתועדות. כשנשאל לגבי תוכנת הרישום טען כי תוצאות הבדיקות נמסרות בעל פה ללא פלטי בדיקה. ברם, כשנמצאו פלטי בדיקות שינה גרסתו וטען כי התוכנה נמחקה ואז שוב שינה גרסתו וטען שהמחשב נשרף. ואם לא די בכך, נמצא כי על שלטי המכירה במגרשים מתנוססים פרטיו של בעל המוסך. גם בעניין זה בעל העסק דבק בשיטת שינוי גרסאות, תחילה טען שלא מדובר בכלי רכב שהוא מוכר ואז בחר שלא להשיב.    
 
בביקורת נוספת במוסך באזור הצפון מצאו המבקרים כי רכבים שנצפו לא נרשמו ביומן העבודה, כנדרש. יתרה מזאת, מצאו המבקרים כי בעל המוסך מפעיל שירותי מוניות, ללא כל רישום או ניהול ספרים. ספירת מלאי מדגמית בפנצ'ריה בירכא חשפה חריגות בין המלאי המצוי למדווח, בעל הפנצ'ריה תירץ ואמר: "רכשתי את המלאי, אבל הוא עדיין אצל הספק". בעל מוסך בחדרה שלא רשם רכבים שצולמו על הליפט טען כי החבר'ה באים לשתות אצלו קפה. ובעל מוסך אחר, גם הוא בחדרה, שנתפס כשהוא לא מנהל יומן עבודה מאז פתיחת העסק תירץ ואמר כי הוא נמצא בהליכי גירושים. 
 
אצל בעל מוסך מלוד מצאו המבקרים כי כל כלי הרכב שתועדו בימי שישי שלפני המבצע לא נרשמו ביומן העבודה. לדבריו הוא רושם רק פעם אחת ואם הרכב חוזר לטיפול נוסף הוא לא נרשם. הוא הגדיל ותירץ כי במקרים בהם הוא לא גובה תשלום, הוא לא רושם את הרכב ביומן. במוסך ברמלה מצאו המבקרים כי 15 רכבים שתוצפתו לא נרשמו בספרי הרכב, בעל העסק טען: "אני בפשיטת רגל ועובד ללא אישור בית המשפט.       
 
משרדי מע"מ בחרו בשליש הראשון של השנה לערוך ביקורת בענף המוסכים, המעסיק כ-35,000 עובדים. לקראת המבצע בוצעו תצפיות ועובדו דיווחי המע"מ של המוסכים. ביום המבצע הגיעו מבקרי החשבונות למוסכים, בדקו את ספרי העסק ויומני העבודה למול התצפיות והדיווחים. עם השלמת עבודת הביקורת יערכו שומות למוסכים בהם נמצאו ליקויים, הנאמדות, כאמור, בעשרות מיליוני שקלים.      
 
יום לפני מבצע הביקורת נערכה פעילות אכיפה וגבייה בקרב עסקים מכל התחומים (לאו דווקא מוסכים). נגבו כ-86,000,000 ₪ מכ-1,400 חייבי מס. עובדי מע"מ טבריה הגיעו למסעדה בראש פינה, שבעליה מתחמק מתשלום חובותיו למע"מ, הם תפסו בקופת המסעדה 700 ₪, ומיד לאחר מכן הגיע בעל המסעדה למשרדים ושילם את חובותיו בסך 380,000 ₪.  
 
עובדי מע"מ חדרה פקדו שלושה בתי עסק בתחום ההסעדה, המופעלים ע"י אב ובנו, שהתחמקו מהגשת דוחות מע"מ. מניתוח התיקים וחקירה התברר כי לא דווחו הכנסות מהעסקים בהיקף של 1.6 מיליון ₪. המקרה הועבר למחלקה המשפטית לצורך הגשת כתבי אישום. כתבי אישום יוגשו גם נגד 6 בעלי עסקים באזור נצרת, שניתקו במשך תקופה כל קשר עם משרד מע"מ. בעלי העסקים הללו נחקרו והתברר כי לא דיווחו על הכנסות בהיקף של כ-9 מיליון ₪.   


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן–בין באופן כללי ובין תחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.עוד כתבות

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.
בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.