נְגִישׁוּת

גודל טקסט

גדול קטן רגיל

ניגודיות

ניגודיות בהירה ניגודיות כהה רגיל

קישורים

סמן קישורים רגיל

כותרות

סמן כותרת רגיל
דווח
 
 
 

החל מהיום יוכלו בתי עסק לבחור את שירות הסליקה המתאים להם ולשלם רק עבורו

 

 ועדת הפרוטוקול – ועדה שהוקמה כדי ליישם את החלטות הוועדה לכרטיסי חיוב  – השלימה בתהליך מואץ את התאמות הפרוטוקול  הנחוצות להטמעה מודולרית, והחל מהיום יוכל כל גורם לאורך שרשרת ביצוע העסקה לקבל שירותי סליקה מותאמים לצרכיו ולשלם רק עבורם. לדבר חשיבות מיוחדת עבור בתי עסק קטנים, גורמים שחלקם לא כיבדו עד כה כרטיסי חיוב עקב עלות ההקמה והתפעול של מסוף סליקה. 

עד כה אִפשר כל מסוף סליקה לבצע את כל סוגי העסקאות בכרטיס חיוב, גם אם לבית העסק לא היה כל צורך בחלקם או אף ברובם. מסופים אלה עלו לבתי העסק כמה מאות שקלים, וחלק מעלותם נבע מכך שהם אִפשרו לבצע את כל סוגי העסקאות. זאת ועוד, הצורך לתמוך בכל סוגי העסקאות יצר חסם כניסה בפני גורמים אחרים לאורך שרשרת ביצוע העסקה בכרטיס חיוב.    

החל מהיום פרוטוקול "אשראית" תומך בהטמעה מודולרית: הוא מאפשר לגורמים הפועלים לאורך השרשרת לבחור ולהטמיע רכיבים בהתאם לצורכיהם – אם במסוף ואם בשרת מרוחק (אצל המנפיק, הסולק או המעבד) – ולשלם רק עבורם. צעד זה נשלם ערב המעבר לתקן EMV, ולכלל הגורמים הפועלים לאורך השרשרת יש הזדמנות לנצל את השינוי כדי להוזיל עלויות ולהתאים לצורכיהם את המוצרים והשירותים הניתנים כיום. בתי עסק יוכלו להטמיע את השינוי במסופים חדשים או במסופים שהם ישדרגו. המסופים הקיימים יוסיפו לתמוך בכלל עסקאות הסליקה.

דוגמאות לאפשרויות שייפתחו בעקבות השינוי:

  • בתי עסק וסולקים יוכלו לתמוך בעסקאות חיוב מיידי (דביט) בלבד;

  • ללא צורך לתמוך בעסקאות תשלומים, מועדונים, עסקאות בכרטיס לא נוכח, קרדיט וכו'.

  • יצרנים יוכלו לפתח מסופים בתצורות ייעודיות לבתי עסק ולמגזרי פעילות ספציפיים;

  • מסופים שתומכים רק בעסקאות דלק, ללא פונקציות תשלומים שאינן רלוונטיות לעסקאות אלו.

  • מסופים שתומכים רק בעסקאות כרטיס לא נוכח ולהפך.

  • מסופים ייעודים למגזר המלונאות, כגון מסופים שתומכים בעסקאות מט"ח ובניהול סיכונים מותאם לסוגי העסקאות במגזר.

  • מעבדים יוכלו לתמוך באופן חלקי או מלא בסוגי כרטיסים, מותגים ושירותי ערך מוסף;

  • מעבדים חדשים יוכלו לתמוך בחלק מהמותגים או מסוגי הכרטיסים המונפקים ולהציע שירותי ערך מוסף חדשים לבתי העסק, לסולקים ולמנפיקים.

  • מנפיקים יוכלו לבחור את השיטה לאימות הלקוח בנקודת הקצה;

  • אימות באמצעות הקלדת PINCODE, מספר זהות, הקלדת נתון מזהה, כתובת הלקוח, ועוד.

מנהלת המחלקה לחשבות ולמערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, עירית מנדלסון: "צעד זה משלים את הסרתו של חסם משמעותי שהתקיים בשוק ומקדם את השוק כולו לעבר תחרות משוכללת שתיטיב עם כלל הגורמים לאורך שרשרת ביצוע העסקה, ובפרט עם בתי העסק בישראל. בנק ישראל ימשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות בשוק, ובמידת הצורך ינקוט צעדים נוספים לקידום התחרות בשוק הסליקה".הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן–בין באופן כללי ובין תחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.עוד כתבות

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.
בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.