נְגִישׁוּת

גודל טקסט

גדול קטן רגיל

ניגודיות

ניגודיות בהירה ניגודיות כהה רגיל

קישורים

סמן קישורים רגיל

כותרות

סמן כותרת רגיל
דווח
 
 
 

האם מחיר מטרה ישיג את המטרה?

 

 ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בתגובה לאישור מחיר מטרה על ידי הממשלה היום:

"אמרתי בעבר, ואני אומר היום ביתר שאת – זהו מחיר מטרה ללא מטרה. ראשית, מחיר המטרה לא רק שלא יביא להורדת מחירי הדיור כפי שאמר שר הבינוי אורי אריאל, הוא יביא לדחיפת המחירים כלפי מעלה. הסיבה העיקרית לכך הינה משום שהוא מכוון לא רק לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון, אלא גם למשפרי דיור. שנית, הוא עשוי במקרים רבים להגיע " לידים הלא נכונות",  כלומר למשפרי דיור שכבר ניצלו פעם את זכאותם וזאת על חשבון זכאים רבים. שלישית, יש לכך תקדים מסוכן כשבפעם הראשונה ממשלת ישראל מעניקה הנחה גורפת לאוכלוסייה שאיננה בהכרח זכאי משרד השיכון. רביעית, היא מפלה בעליל לטובה פקטורים מסוימים דוגמת משפחות חרדיות מרובות ילדים . חמישית, היא עלולה להיות על חשבון הפריפריה, זאת משום שפער המחירים בין הערים דוגמת ראש העין מודיעין ובית שמש לבין ערי פריפריה דוגמת עפולה, וקריית גת עלול להראות אופטית קטן מידי. שישית, מניסיון מחיר למשתכן אותן מתחמים שיהיו במסגרת מחיר מטרה, עלולים להיות "מסומנים" בעייני הרוכשים, כך שמחיריהם העתידיים יהיו נמוכים יותר מיתר הפרויקט. שביעית, ואולי הבעיה החמורה ביותר: מחיר המטרה לא ייצר אף דירה נוספת לרפואה בשוק הדיור ותרומות להיצע הדירות הינה אפסית. שמינית, על מחיר המטרה היה להיות חלק מתוכנית נדלנית כוללת ולא כפעולה שעומדת בפני עצמה.

לכן, ולאור כל אלה הנני מפציר בממשלת ישראל ובממשלה שתיבחר ב- 17 למרץ ללכת קודם כול על הגדלה משמעותית של היצע הדיור. רק פעולה שכזאת תאזן את שוק הנדל"ן הרותח והמבעבע.
 
גלעד יפרח, סמנכ״ל גלעד מאי, הבונה פרויקטים בחצור הגלילית, בית שאן ומצפה רמון: ״אבסורד נוסף הממחיש את ההחלטות הספורדיות והאינטואיטיביות של הממשלה, הינה ההחלטה מאתמול לסגור סופית את החברה הממשלתית שהוקמה ביוזמת השר לפיד על מנת לקדם השכרת דירות לטווח הארוך. כפי שמחיר המטרה לא יפתור את בעיית המחסור בדיור, קל וחומר לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון, ברור כי האלטרנטיבה של העדר דיור להשכרה במחיר שפוי, תסתום את הגולל על עתידם של רבבות צעירים בישראל בטווח הנראה לעין. לכן הנני ממליץ לממשלה לשקול את החזרת הלוואות ומענקי המקום לזכאי משרד השיכון שירכשו דירו בפריפריה, כפי שהיה עד לפני כעשור שנים. פעולה שכזו תפתח את חלום הדירה בפני רבבות צעירים ובד בבד תעניק דחיפה רבתי לפריפריה.״
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.עוד כתבות

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.
בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.