נְגִישׁוּת

גודל טקסט

גדול קטן רגיל

ניגודיות

ניגודיות בהירה ניגודיות כהה רגיל

קישורים

סמן קישורים רגיל

כותרות

סמן כותרת רגיל
דווח
 
 
 

הבורסה לניירות ערך בת"א, אקסנצ`ר ו- The Floor יפתחו לראשונה מערכת מרכזית להשאלות בניירות ערך מבוססת טכנולוגיית בלוקצ`יין הפועלת על טכנולוגיית אינטל

 

 הבורסה לניירות ערך בתל אביב תהיה הגוף הפיננסי הראשון בישראל שיקים מאגר השאלות מרכזי לניירות ערך המבוסס טכנולוגית בלוקצ'יין, טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך בעולם הפיננסי,
 
בשוק ההון הישראלי חסרה כיום מערכת מרכזית אחת המאפשרת ביצוע השאלות בניירות ערך. כיום, השאלת ניירות מתבצעת במנגנון בין-בנקאי ובמידת הצורך חוץ-בנקאי. כתוצאה מכך, השוק אינו עונה בצורה הולמת על צרכי המשקיעים.
 
המטרה של פרויקט ה-BSL  היא ליצור פלטפורמה מרכזית שתשנה את שוק השאלת ניירות הערך בכך שתאפשר השאלה ישירה בין משקיעים בכל מגוון המכשירים הפיננסיים העיקריים. היא תרכז כל פעילות השאלת ניירות הערך תחת קורת גג אחת ותאפשר פעילות בהיקף גדול יותר בזמן קצר יותר ועבור עסקות קצרות טווח יותר שאינן מתבצעות כיום.
 
השימוש בטכנולוגית הבלוקצ'יין, שהיא סוג של טכנולוגיית רישום מבוזר, (Distributed Ledger Technology)  (DLT) כבסיס למערכת ההשאלות החדשה, תאפשר לנצל את היתרונות העיקריים שלה, כגון ביצוע עסקאות ישירות בין משקיעים ((peer-to-peer, כריתת חוזים חכמים והגברת אבטחת העסקה על ידי היעדר היכולת לשנותו. יתרונות אלו עשויים להועיל לבורסה, לנאמני המשמורת (custodians) ולקוחותיהם, בעלויות זולות יותר, ברמת אבטחה גבוהה ביותר,  ובמתן האפשרות לשוק ההון לנצל את  מלוא הפונטציאל הטמון בו.
 
פרויקט זה הוא הראשון מסוגו, ומפגיש את The Floor, אקסנצ’ר ואינטל כדי לפתח פלטפורמה חדשנית זו עבור הבורסה. שיתוף הפעולה נוצר לראשונה במארס 2017 במהלכו של האקאתון בלוקצ'יין בינלאומי, אשר התקיים בשיתוף הבורסה, והפך במהרה להזדמנות קונקרטית. פרויקט ייחודי זה יתבצע בשני שלבים: הוכחת היתכנות (Proof of Concept   (PoC) ראשוני ולאחר הצלחתה, בדיקת יישום הפתרון בקרב משתמשי המערכת.  
 
הפרוייקט מבוסס על תשתית פלטפורמת   Hyperledger Sawtooth- פלטפורמה  ארגונית לבניית יישומי DLT . אינטל בשיתוף פעולה עם אקסנצ’ר, הבורסה ו-The Floor ייצרה פנקס רישומים פרטי על פלטפורמת ה- Hyperledger Sawtooth  המשתמשת בטכנולוגיית ה-Software Guard Extensions (Intel®SGX)  של אינטל כדי להצפין נתוני העסקאות. תשתית חדשנית זו מסייעת בשמירת הפרטיות של הנתונים בקרב משתתפי העסקאות ומספקת לחברים יכולות סודיות נוספות.
 
אקסנצ’ר, מובילה את הפרויקט בכך שמספקת את ניהול הפרויקט, באינטגרציה בין המערכות, שירותי ייעוץ במערכות בלוקצ'יין ובאבטחת סייבר ובתמיכה במערכת מאגר ההשאלות. לאקסנצ’ר תפקיד מרכזי ומשמעותי בפיתוח חוזים חכמים, אחת התכונות העסקיות העיקריות של Sawtooth Hyperledger. 
 
 
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך: "הבורסה בתל אביב גאה להציג את הפרויקט הראשון מסוגו, פלטפורמה בטוחה, חדשנית ופורצת דרך,  שנוצרה בזכות שיתוף פעולה מצויין בין  The Floor, אינטל ואקסנצ'ר. טכנולוגיית הבלוקצ'יין תציג רמה חדשה של אבטחה בהשאלת ניירות ערך ותתמוך בגידול כמות העסקאות המתבצעות בפלטפורמה  חדשה זו. ללא ספק כיום יותר מאי-פעם, הבורסה לניירות ערך בתל אביב, הינה מובילה עולמית בתחום החדשנות  הטכנולוגית הפיננסית".
 
 
גיל דבורה, מייסד משותף, The Floor: "הבורסה לניירות ערך בתל אביב היא הבורסה הראשונה בעולם המבצעת פיילוט ומשתמשת בפלטפורמה. בעתיד, הפלטפורמה הזו והטכנולוגיה המתקדמת שלה יוצעו לחברות לשירותי משמורת גלובליים, בורסות לניירות ערך וחברות  לניהול נכסים פיננסיים המעוניינות להשתמש במערכת  איתנה ויעילה בתחום להשאלת ניירות ערך או סוגי נכסים פיננסים אחרים. כמרכז בינלאומי מוביל לחדשנות בפינטק ששם לו למטרה לקדם ולפתח טכנולוגיות בלוקצ'יין עבור התעשייה הפיננסית אנו מאמינים שזו רק תחילת הדרך של הפלטפורמה החדשנית הזו ועוד נראה שימוש נרחב בה בשימושים שונים ומגוונים".
 
 
יעקב בן אדיבה, מנכ"ל אקסנצ'ר ישראל: "טכנולוגיית בלוקצ'יין עתידה להביא עימה חדשנות רבה לעולם תשתיות שוק ההון הגלובלי, דבר אשר בא לידי ביטוי בצורה משמעותית ביותר בפרויקט זה. אנו שמחים להביא לפרויקט את המומחיות והיכולות שלנו בתחום של בלוקצ'יין, שוק ההון ועולם הפינטק בכדי לקיים ולאפשר שיתוף פעולה ייחודי זה. הפרויקט יאפשר לבורסה לניירות ערך בתל אביב לבנות פלטפורמת מסחר חדשנית ובטוחה אשר תיתן מענה מקיף לצרכיה העסקיים, והטכנולוגיים תחת הפרדיגמה החדשה, הפורצת והעוצמתית הזו."
 
 
ריק אשבריה, סמנכ"ל קבוצת התוכנה והשירותים והמנהל הכללי באגף אבטחת פלטפורמות באינטל: "אינטל מאמינה שבלוקצ'יין עשויה לשנות משמעותית את תהליכי העסקים, טכנולוגיית ה-SGX של אינטל מהווה טכנולוגיה חשובה לפתרונות מבוססי בלוקצ'יין. ההודעה על שיתוף הפעולה היום מרגשת כשהיא מציגה את ההתקדמות המשותפת של הבורסה בתל אביב,Floor  The ואקסנצ’ר בפיתוח פתרון חדשני תוך אימוץ טכנולוגיית בלוקצ'יין, וחשוב מכך, מוסיפה ערך לשוק השירותים הפיננסיים בישראל."
 

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המופיעות במייל זה מועברים במסגרת תכתובת כללית, ואין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של נמען במייל זה, אין לראות בהם הצעה כלשהי, שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל נמען למייל זה – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע המופיע במייל זה, עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות במייל זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי בדברים נשוא מייל זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניניים. משה מימון לא יהא אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש באמור במייל זה, אם יגרמו.

 

 

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.עוד כתבות

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.
בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.