הביצועים של מניות ה-Russell 2000 צפויות להראות התאוששות חזקה בשורת הרווח

האופטימיות לאחר לאישורו של ביידן לנשיאות ומזכיית הדמוקרטים ב-2 במושבים בסנאט, הביאה למגמה חיובית בשוקי המניות ולירידות שערים בשוק האג"ח

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
רון אייכלרון אייכל

12/01/2021 רון אייכל

עיקרי הדברים 

• הדרמת הפוליטית בוושינגטון שלטה בסדר היום של השווקים הפיננסים, בשבוע המסחר האחרון

• האופטימיות, לאחר לאישורו של ביידן לנשיאות ומזכיית הדמוקרטים ב-2 במושבים בסנאט, הביאה למגמה חיובית בשוקי המניות ולירידות שערים בשוק האג"ח הממשלתי

• הבורסה האמריקאית מוחקת 3 חברות סיניות מהמסחר

הזירה הטכנית – המלצות לשבוע הקרוב

שם החברה\ני"ע

Ticker

מחיר

המלצה

תמיכה

התנגדות

S&P 500

SPY

381.26$

קניה

268.61$

428.81$

Gold

GOLD

1,847.80$

קניה

1,541.16$

2,164.89$

USD/CAD

USDCAD

1.2685CAD

מכירה

1.20542CAD

1.40339CAD


פתיחת שנה סוערת

הדרמה הפוליטית בארה"ב שלטה בשבוע הראשון של השנה. שוקי ההון התנערו במהירות מההשתלטות המדהימה של המפגינים על בניין הקפיטול והמשקיעים התמקדו בסיכוי הגובר לתמיכה כספית, בעקבות זכייתם של הדמוקרטים בשני המושבים לסנאט במדינת ג'ורג'יה, ובסבירות שתשוב הרגיעה הפוליטית, לאחר שהקונגרס אישר את בחירתו של ביידן לנשיאות. כל מדדי המניות הגדולים בצפון אמריקה טיפסו לשיאים.

הסנטימנט החיובי הביא לעליית תשואות חדה, בקרב איגרות החוב הממשלתיות לטווח הארוך. התשואה לפדיון באגרת החוב של ממשלת ארצות הברית ל-10 שנים חצתה לראשונה את רף ה-1% מאז חודש מארס האחרון. דולר אמריקני הנחלש סיפק תמיכה למחירי הסחורות, כולל נפט ונחושת. ה-WTI זינק לראשונה מאז פברואר מעל ל-50 דולר ארה"ב לחבית, ונעזרו דיווח מפתיע לפיו סעודיה הובילה להסכם ייצור חדש עם רוסיה וחברות אחרות בארגון המדינות הייצואניות הנפט (OPEC).
 
בתוך שוקי המניות הובילו בשבוע האחרון המניות ה"קטנות" וחברות הצמיחה. הביצועים של מניות ה-Russell 2000, אשר צפויות להראות התאוששות חזקה בשורת הריווח היו חזקים במיוחד והמדד זינק ב-5.7%. ה-S&P 500 התייקר ב-1.8%.
מספר המשרות (לא חקלאות) רשמו בארה"ב ירידה בדצמבר
מספר המקרים של נגיף הקורונה רושם בעולם ובארה"ב נסיקה. הטלת המגבלות שמטרתן לבלום את התפשטות המחלה ומזג האוויר הקר הביא לסיום רצף של שבעה חודשים, בהם נוצרו מקומות תעסוקה בארה"ב. כך, בדצמבר מספר המשרות (ללא חקלאות) ירד ב-140,000. כלכלנים ניבאו תוספת של 50,000 משרות. קרוב לחצי מיליון עובדים בתחום הפנאי והאירוח נעקרו בחודש הנדון. נקודת אור אחת הייתה עדכון משמעותי כלפי מעלה של נתוני נובמבר ואוקטובר. הנסיגה בדצמבר היא זמנית, שהרי עם הגדלת זמינות החיסונים והסיוע הכלכלי שכבר יצא לדרך יגבירו את קצב הצמיחה הכלכלית בהמשך השנה ובהתאם ישפרו את מצב התעסוקה במשק.

טראמפ מודה בתבוסה, מבטיח מעבר רגוע לאחר שהקפיטול נכבש
ביום חמישי, יום לאחר שקהל תומכיו הסתער על גבעת הקפיטול ארה"ב, ההמון נכנס לבניין ושיבש באלימות את ההצבעה לאישור קולות האלקטורים, אשר יהפכו באופן רשמי את סגן נשיא, לשעבר, ג'ו ביידן, לנשיא. לבסוף, הנשיא דונלד טראמפ הודה בתוצאות בחירות והבטיח מעבר רגוע של השלטון. בעקבות האירועים הקשים, מספר נציגים בקבינט ופקידים בכירים בממשל טראמפ התפטרו. חלקם, האשים את הנשיא שהסית את משתתפי העצרת בבית הלבן זמן קצר לפני המהומה שהותירה חמישה הרוגים.

נצחון כפול בג'ורג'יה מעניק לדמוקרטים שליטה בסנאט האמריקני
שוקי המניות נהנו השבוע מהציפייה לאמצעי תמיכה נוספים של הממשל, לאחר היוודע הנתוצאות הבחירות לשני המושבים בסנאט של מדינת ג'ורג'יה. המשקיעים קיבלו יותר אופטימיות ממהלכים אלו מאשר מהסערה שהתחוללה מוושינגטון. נראה שממשל ביידן יקדם שליחת המחאות בשווי של 1,400 דולר, כמו גם חבילת השקעות תשתית נראית שנמצאת בעדיפות גבוהה לצאת לדרך בהמשך השנה. 

חברות טלקום סיניות נמחקות מהמסחר ובארה"ב ומוסרות מהמדדים
לאחר שבוע נדנדה בו התרחש פעמיים היפוך בבורסת ניו יורק בנוגע למעמד הרישום של שלוש חברות טלקום סיניות -  צ'יינה מובייל, צ'יינה טלקום וסין יוניקום -  יימחקו בארה"ב.  המניות שלהן כבר הוסרו ממדדי MSCI ביום ו'. ספקי אינדקס אחרים אמורים להסיר את המניות בימים הקרובים. המהלך בא כתוצאה מהוראת ביצוע נשיאותית של הנשיא שמונעת ממשקיעים אמריקאים להחזיק במניות בחברות שלדברי הפנטגון תומכות במנגנוני הצבא והמודיעין של סין.

ארה"ב משעה הטלת מכסים על מוצרי יוקרה צרפתיים
ארה"ב השעתה ביום חמישי את תוכניותה להטיל מכסים בגובה של 25% על יבוא של מוצרי יוקרה צרפתיים (היקף של 1.3 מיליארד דולר) בתגובה למס צרפתי על חברות טכנולוגיה גדולות כמו Facebook ו-Amazon. נציגות הסחר האמריקאית מסרה כי  קיים רצון לתאם את תגובתה לכל הסכסוכים הדומים המתרחשים ב-10 מדינות אחרות (בהן, איטליה, בריטניה והודו).

נציג הסחר האמריקני איים להטיל את המכסים בשנה שעברה, כנקמה בגין היטל 3% של צרפת (שהוטל באמצע 2019) על הכנסות מסוימות מחברות טכנולוגיה גדולות, שלדברי ארה"ב כיוונו באופן לא הוגן לעסקים אמריקאים. 

כעת, ההחלטה מטילה על הנשיא הנבחר ג'ו ביידן וממשלתו לטפל בדרישות הגוברות של מדינות רבות שחברות הטכנולוגיה העולמיות ישלמו יותר מיסים במקום בו לקוחותיהם נמצאים, כאשר ברמה הבסיסית הן לא תורמות לקופה הציבורית (לא משלמות מס חברות במדינת היעד).

 הזירה הטכנית

S&P 500  ,(SPY 381.26 דולר)  
מדד ה-S&P500 מכיל את 500 המניות הגדולות בבורסת    ה-וול סטריט. מדדי המניות העיקריים בארה"ב, וגם ה-S&P 500 רשמו עליות ביום האחרון של שבוע המסחר,  חרף התאכזבות המשקיעים מדו"ח המשרות החלש של דצמבר. 
במהלך יום ו' נסחר מדד S&P 500 ברמות השיא של כל הזמנים של 3,824.4. גם מדד הדאו ג'ונס והנאסד"ק .

הנתונים החודשיים שפרסמה הלשכה האמריקנית לסטטיסטיקה של העבודה הראו ביום שישי כי מספר המשרות במשק האמריקאי (ללא חקלאות) ירד בדצמבר ירד ב-140,000, לעומת הערכת האנליסטים לעלייה. כנראה, ששחקני השוק מתמחרים את סיכויים החדשים לגירוי נוסף, חרף קריאה עגומה זו. 

טכנית, המדד נמצא בעמדת קנייה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא שלילי. קו התמיכה נמצא ברמה של 268.61 דולר קו ההתנגדות נמצא ברמה של 428.81 דולר. 

Gold (Gold, 1847.80 דולר) 
בחלק הראשון השבוע הזהב היה במגמה חיובית וטובה אשר התהפכה החל ביום רביעי והדרדרה ביום ו'. ביום ו' הזהב צנח       ב-4%, הנפילה היומית החזקה ביותר מאז נובמבר. 
הזהב נמצא כבר כמה שנים במהלך שורי, להוציא את חודש מארס – דווקא בתקופה שבה הסיכון בשווקים עולה. התרחשות זו הייתה במקביל לכך שהבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית.

ייתכן, כי הפופולריות הגוברת של הביטקוין תרמה את חלקה למהלך. יתר על כן, רואים בתקופה האחרונה כי הזהב לא מציג קורלציה שלילית לשווקים, כלומר אינו מכשיר אמין לפיזור סיכונים.
טכנית, הזהב נמצא בעמדת קנייה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא חיובי. קו התמיכה נמצא ברמה של 1541.16 דולר. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 2164.89 דולר. 

USD/CAD (USDCAD,1.2685  דולרקנדי)

ה-USD / CAD הציג תגובה מוגבלת לירידה גדולה מהצפוי שדווחה  משוק התעסוקה של קנדה. מגמות השוק העיקריות עשויות להמשיך ולהשפיע על שער החליפין מכיוון שהדולר האמריקני עדיין משקף קשר הפוך עם אמון המשקיעים. 
נותר לראות אם הנתונים השוטפים המפורסמים בקנדה ישפיעו על התחזיות של הבנק המרכזי הקנדי שכן דוח התעסוקה מראה כי התכווצות של 62.6 אלף משרות קנדיות בדצמבר, לעומת תחזיות לירידה של 27.5 אלף, אך ה-BoC עשוי להמשיך לתמוך באמצעות אספקת הנחיות לעתיד והצגת גישה "יונית". הנגיד הקנדי אמר השבוע שבבנק "נשארים מחויבים לספק את המדיניות המוניטרית הדרושה לתמיכה בהתאוששות ולהשגת מטרת האינפלציה". 

עד שבבנק יבחרו לעשות משהו, ההתפתחויות בשווקים ימשיכו להשפיע על USD / CAD מכיוון שה-BoC מכיר בכך ש"ירידה רחבה בשער החליפין בארה"ב תרמה לעלייה נוספת של הדולר הקנדי, וזו משפיעה לרעה על הסנטימנט הכללי.

טכנית, ה-USD / CAD נמצא בעמדת מכירה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא שלילי. קו התמיכה נמצא ברמה של 1.20542 דולר קנדי. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 1.40339 דולר קנדי.