רון אייכל קולמקס שוקי הון || מניית סיטיגרופ

דוחות סיטי גרופ לרבעון הרביעי היו מעורבים ושיקפו תוצאות מעבר לציפיות אולם, גם ירידה משמעותית ביחס לשנה שעברה

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
רון אייכלרון אייכל

רון אייכל
24/01/2021

עיקרי הדברים

• דוחות סיטי גרופ לרבעון הרביעי היו מעורבים ושקפו תוצאות מעבר לציפיות אולם, גם ירידה משמעותית ביחס לשנה שעברה.

• הצלחת הבנק כחלק מהסקטור הבנקאי תלויה בהתאוששות הכלכלה והמשך הצמיחה בשוק. בנוסף, חבילות הסיוע של ממשל ביידן יסייעו לעסקים בארה"ב וכפועל יוצא יקטינו את פשיטות הרגל במדינה, לפחות בטווח הקצר.

• סה"כ מספר פוזיציות השורט על המניה של הבנק במגמת עליה.

• טכנית המניה נסחרת לשבוע הקרוב במגמה חיובית.

הזווית הטכנית לשבוע הקרוב

טכנית המניה נמצאת לשבוע הקרוב במגמה חיובית כאשר רוב האינדיקטורים תומכים בעליה במחירה ונותנים דירוג Buy. אינדיקטור ה-Oscillators והמומנטום למניה הינם Buy.

תיאור החברה

סיטי גרופ היא חברה אמריקאית למתן שירותים פיננסים וקבוצות בנקאות שבסיסה בניו יורק. סיטי נוסדה בשנת 1998 עם מיזוגן של חברת סיטיקורפ וקבוצת טרבלרס והייתה לחברה האמריקאית הראשונה המשלבת שירותי בנקאות עם חתמות ביטוח מאז ימי השפל הגדול.

החברה מעסיקה מעל 200 אלף איש ומנהלת למעלה מ-200 מיליון חשבונות של לקוחות, ביותר מ-160 מדינות ברחבי תבל. סך הנכסים של סיטי מתקרב ל-2 טריליון דולר. מדובר באחד מהסוחרים הגדולים באיגרות חוב ממשלתיות של ארה"ב.

מניית החברה היא אחד המרכיבים במדד דאו ג'ונס לצד בנק אוף אמריקה, ולס פארגו וג'י פי מורגן צ'ייס היא אחת מקבוצות הבנקאות הגדולות בארה"ב. שווי השוק של סיטי גרופ הינו 132.6 מיליארד דולר עם מכפיל רווח היסטורי של 13.04 ושיעור דיבידנד של 3.2%.

סיטי גרופ, כמו החברות שהתמזגו לתוכה, מחזיקה במודל עסקי של "גיוון שירותים פיננסיים" שהומצא לראשונה על ידי חברת הביטוח פרודנשל, בסוף שנות השבעים. המודל מנסה ליצור תצריף של מגוון חברות פיננסיות, כמו השקעות בניירות ערך, בנקאות, עסקי ביטוח, ועוד. הצירוף הזה נעשה מכיוון שכל אחד מן העסקים הללו סובל מתקופות גאות ושפל במחזור העסקים. 

צירוף כל העסקים הללו תחת קורת גג אחת אמור, לפחות תאורטית, להפחית את הסיכון העסקי, כך שחברה בתחום אחד תהווה משקל-נגד לחברה בתחום אחר. לצירוף גם מטרה נוספת: כיוון שצרכנים רבים צורכים שירותים פיננסיים ביותר מתחום אחד, ניתן לשכנעם לצרוך את מגוון השירותים שאותם הם מבקשים אצל ספק בודד, במחיר זול יותר מן המחיר שישלם הצרכן אם יקנה כל שירות פיננסי בחברה שונה.

תוצאות כספיות

עונת הדוחות הרביעית של 2020 נפתחה ביום שישי האחרון עם פרסומם של דוחות שלושת הבנקים המובילים בארה"ב. סיטי, ג'י פי מורגן, ווולס פארגו, דוחות אשר הציגו תוצאות מעורבות בנוגע להכנסות ורווחים.

בשורה התחתונה הציגה סיטי גרופ רווחים של 4.63 מיליארד דולר, או 2.08 דולר למניה, נמוכים ב-7% לעומת הרווחים אשתקד, אך גבוהים משמעותית מהתחזית. הכנסות החברה צנחו ב-10% לעומת הרבעון אשתקד לכדי 16.5 מיליארד דולר (הצפי היה 16.7 מיליארד דולר).

שחרור העתודות, אחד מהמנועים החזקים לרווחי הבנקים ברבעון הרביעי הסתכם בסיטי לכדי 1.5 מיליארד דולר. כתוצאה מכך, עלויות האשראי של הבנק ברבעון האחרון של 2020 היו קטנים ב-2 מיליארד דולר לעומת הרבעון המקביל. מניית סיטי בנק ירדה ב-2%.לאחר פרסום הדוחות.

מה צופן העתיד לחברה

סיטיגרופ עשתה היסטוריה כשהכריזה שג'יין פרייזר נכנסת לתפקיד מנכ"ל, והפכה אותו לבנק הגדול הראשון בוול סטריט שמנוהל על ידי אישה. שבועות לפני שהיא תחליף את קורבט, פנתה פרייזר למשקיעים ואנליסטים לראשונה ביום שישי. בעלי המניות רצו לשמוע כיצד פרייזר, לשעבר שותפה במקינזי שניהלה את פעילותה של סיטי באמריקה הלטינית לפני שהפכה למנכ"ל בשנת 2019, תשפר את התשואות בחברה.

פרייזר אמרה כי היא מתחילה לבחון את האסטרטגיה של המשרד כדי למצב אותה בצורה הטובה ביותר בכדי לעמוד ביעדי ההחזרה שלה ולספק את דרישות הרגולטורים. לדברי פרייזר ""אנו בוחנים קלינית את המיקום האסטרטגי שלנו ומעריכים אילו עסקים יכולים להשיג עמדות שוק מובילות בעולם הרבה יותר דיגיטטיבי", אמר פרייזר. "כמו כל סקוטי אמיתי, אני מאמין שיש ערך לפתיחה על ידי פישוט המשרד."

סיטיגרופ, הבנק השלישי בגודלו בארה"ב מבחינת נכסים, הציג בשנים האחרונות ביצועים גרועים יחסית ליריבים העסקיים כולל JPMorgan Chase. בתוך כך, חלק מהמוסדיים חיסלו את ההשקעות בו כולל, קרן Value Act .

כמו כן, קיימות לא מעט פוזיציות שורט על מניות החברה ולמעשה זה לא סימן טוב למניה. אם זאת יש לומר כי מניית סיטי נפגע קשות השנה לאור מגפת הקורונה וייתכן כי התאוששות הכלכלה מהיר כתוצאה מהתחסנות מהירה לנגיף וכן מדיניות מוניטרית מרחיבה ופיסקלית יעזרו מאוד לסקטור הבנקאות להתאושש וסיטי יכולה להפתיע. מחיר היעד הממוצע של הקונצנזוס למניה בעוד 12 חודשיים הינו 76.5 דולר, מחיר שמשקף אפסייד של 19% על מחיר המניה כיום.