רון אייכל, קולמקס - הריביות עולות – המניות יורדות

השבוע נמשכו החששות מאינפלציה. בנוסף לכך, עליית הריביות הארוכות באיגרות חוב הממשלתיות הביאה לנסיגה של המדדים המרכזיים

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

רון אייכל
01/03/2021

 עיקרי הדברים

• השבוע נמשכו החששות מאינפלציה. בנוסף לכך, עליית הריביות הארוכות באיגרות חוב הממשלתיות הביאה לנסיגה של המדדים המרכזיים

• השבוע יפורסמו מדדי ה-ISM לארה"ב וביום ו' דוח התעסוקה לחודש פברואר

• בבריטניה ובדנמרק מתחילים לחזור לשגרה, אך ברור לכל כי המצב הקשה באירופה עוד יימשך זמן ממושך

• עונת הדוחות בישראל תצבור תאוצה כאשר הבנקים יחלו לפרסם תוצאותיהם הרבעוניות


הזירה הטכנית – המלצות לשבוע הקרוב

שם החברה\ני"ע Ticker מחיר  המלצה תמיכה התנגדות

Cocoa

CC1 2,604.00 קניה 1,700.00 2,995.00
AUD/USD AUDUSD 0.7705 קנייה 0.6221 0.8454
USD/CAD USDCAD 1.27401 מכירה 1.20542 1.40339


המניות נופלות על רקע עליית ריביות בשוק וחששות מאינפלציה

המדדים העיקריים נסוגו בחדות בתגובה לעלייה תלולה בריבית הממשלתית האמריקאית בטווחים הארוכים. מדד S&P 500 רשם את הירידה השבועית הגדולה ביותר זה חודש, בעוד שמדד ה-Nasdaq ספג את הירידה החזקה ביותר, מאז אוקטובר. מניות סקטור מוצרי הצריכה המחזוריים היו חלשות במיוחד, והושפעו מירידה תלולה במניית יצרנית הרכב טסלה (13.5%-). חולשה במניות אפל       (6.6%-) הכבידה על תחום טכנולוגיית המידע. מניות האנרגיה השיגו ביצועים טובים עם עליית מחירי הנפט, וגם מניות הבנקים היו יציבות. השבוע נמשכה הרוטציה לעבר הסקטורים המחזוריים, ככל שהתקדמות החיסון יצקה אופטימיות לגבי פתיחתה מחדש של הכלכלה העולמית. 

כאמור, חלק ניכר מהנסיגה בשערי המניות היתה תגובה לחששות מתמשכים בקרב המשקיעים מאינפלציה ושהעלייה האחרונה בתשואות לפדיון באגרות חוב עלולה לגרום ליציאה ממניות חזרה לעבר איגרות חוב. נתוני האינפלציה הצרכנית שפורסמו מוקדם יותר בחודש הפתיעו כלפי מטה, אך מחירי היצרנים, שדווחו באמצע החודש, עלו בינואר ב -1.3%, הרבה מעבר לציפיות הקונצנזוס וזו הייתה ההתייקרות החודשית הגדולה ביותר, לפחות ב-10 השנים האחרונות. האינפלציה בולטת גם בענף הדיור כאשר מחירי הדירות היו גבוהים ב-10.1% בדצמבר לעומת רמתן לפני שנה, תוך התייקרות התשומות. 

תביעות האבטלה של מחוסרי עבודה רושמות ירידה במקביל לעלייה בהכנסות

נראה כי הדיווחים הכלכליים החזקים של השבוע הזינו גם הם את החששות מפני האינפלציה. התביעות השבועיות של מחוסרי עבודה הגיעו לרמה הנמוכה ביותר (730,000) מזה שלושה חודשים ורשמו את הירידה הגדולה ביותר מאז אוגוסט. ההכנסות האישיות, כך דווח ביום שישי, זינקו בינואר לבדו ב-10.1%, בעיקר הודות לתשלומים מחבילת ההקלה שבוצעה בדצמבר. זה היה השיפור הגדול ביותר מאז אפריל, לאחר ביצוע חבילת ההקלה הראשונה למגיפה. 

עם זאת, החשש כי צמיחה חזקה יותר ואינפלציה גוברת יביאו את הפדרל ריזרב להתחיל להסיר את התמיכה הכספית מוקדם מהצפוי דעך ביום רביעי, כאשר יו"ר הפד ג'רום פאוול אישר את עמדתם ה"יונית" של קובעי המדיניות בעדותו בפני הקונגרס. המניות זינקו לזמן קצר לאחר הערותיו של פאוול שהדגיש כי האינפלציה נותרה "רכה" ואינה מציגה סימנים לעלייה "גדולה מאוד" או "מתמשכת", בהמשך השנה. פאוול אמר כי יתכן שיידרשו יותר משלוש שנים כדי להגיע ליעדי האינפלציה של הבנק המרכזי.

התשואות לטווח הארוך הגיעו לרמה הגבוהה ביותר מזה למעלה משנה

דאגות מאינפלציה, נתונים כלכליים חזקים מהצפוי, גורמים טכניים וביקושים חלשים, דחפו יחדיו את התשואה לפדיון על האיגרת של הממשל האמריקני ל-10 שנים לסביבות 1.61% ביום חמישי. הייתה זו הרמה הגבוהה ביותר מזה למעלה משנה. לקראת סוף השבוע נרשם תיקון ובספו נסחרה האיגרת בתשואה לפדיון של 1.41%.

מרווחי אגרות החוב הקונצרניות ברמת השקעה ובדירוג ספקולטיבי התרחבו במקביל לעליית התשואות הממשלתיות, אך נראה שאין בעיה ספציפית בשוק זה הנהנה מזרם הנפקות נמשך וממחזורי מסחר איתנים בשוק המשני.


אירופה - המדינות מתחילות להפתח - האיחוד מתמודד עם קשיים שיימשכו עוד תקופה

• ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון חשף תוכנית להסרה בהדרגה של מגבלות הנעילה החל מה-8 במארס ועד ה-21 ביוני. למעשה, מרבית ענפי המשק ופעילויות חברתיות רבות צפויות להיפתח מחדש עד ה-17 במאי. שר האוצר הבריטי צפוי להאריך את תוכנית התמיכה בתעסוקה עד למאי לפחות. ייתכן שתדרש תמיכה ממלכתית בענפים שנפגעו הכי קשה מהנעילה, כמו תעופה או הסעדה.

• בדנמרק, דווח כי יקלו על ההגבלות בתחום הקמעונאות ותתאפשר פתיחה מחודשת, אך חלקית, של בתי ספר החל ב-1 למארס.

• רק 6.4% מאוכלוסיית האיחוד האירופי קיבל חיסון, כך אמרה נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, לאחר פסגת וידיאו של האיחוד. נשיא המועצה האירופית צ'רלס מישל אמר, "עלינו להתמודד עם האמת שמצב קשה", והזהיר כי "השבועות הקרובים ימשיכו להיות קשים בכל הנוגע לחיסונים."

• נתוני התוצר המקומי הגולמי (תוצר) ברבעון הרביעי לגרמניה עודכנו באופן מפתיע מעלה, לשיעור צמיחה של 0.3%, לעומת ההערכה הראשונית ל-0.1%, בהשפעת יצוא חזק ופעילות בנייה מוצקה. נתון השנה כולה שופר ל-4.9%- מ-5.0%-.

• מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו עלה ל-93.4 נק' בפברואר מ-91.5 נק' בחודש הקודם, הגבוה מאז מארס אשתקד, אמר האיחוד האירופי. סקרים נפרדים הראו כי אמון הצרכנים משתפר בגרמניה ובאיטליה, אך הסנטימנט לא נשתנה בצרפת.

קקאו (CC1, 2,604 דולר)                              

ראש ארגון הקקאו הבינלאומי, Michel Arrion, אמר השבוע כי על יצרני הקקאו המובילים חוף השנהב וגאנה לשלוט באספקה ולהצטרף לכוחות עם מדינות מפיקות אחרות. לדבריו: "חוף השנהב וגאנה מהוות 65% מהייצור העולמי והן עדיין מוגדרות כ-Price takers. אם היו 90% מהשוק, הן היו במקום אחר, לכן עליהן להגדיל את התפוקה."

לפי ההערכות, שוק הקקאו העולמי צפוי לרשום עודף של למעלה מ-200,000 טון העונה, כאשר התפוקה בחוף השנהב ובגאנה אמורה לגדול, אך תהיה תחת לחץ ממגיפת הקורונה.

כמו כן, יצרנים כמו ניגריה, קמרון, אקוודור אינם מעורבים בתוכנית, כך שהקקאו שלהם זול יותר מזה של המגדלים המובילים.
למרות שמחירי הסחורות החקלאיות רשמו השנה התאוששות, מחירי הקקאו לא השתנו כמעט. המגזר לעולם לא יהיה חסין, ללא מחירים גבוהים יותר.
האיחוד האירופי פתח השנה בדיאלוג בתחום הקקאו עם חוף השנהב וגאנה, לקראת הכנסת חוקי גילוי נאות שמטרתם למנוע יבוא של סחורות כמו קקאו הקשורות לכריתת יערות והפרת זכויות אדם. החוקים עשויים להיכנס לתוקף כבר בשנת 2024, ויאלצו חברות ומדינות מייצרות ל"נקות" את רשתות האספקה שלהן. אין ספק כי הדבר יתרון לעלייה במחיר
טכנית, ה-1CC נמצא בעמדת קנייה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא חיובי. קו התמיכה נמצא ברמה של 1,700 דולר קו ההתנגדות נמצא ברמה של 2,995 דולר.

USD/AUD (AUDUSD, 0.77054 דולר) 
   
ה-AUD / USD עשוי להתמודד השבוע עם החלטת הריבית של הבנקר המרכזי האוסטרלי שכן הנגיד צפוי לשמור על שיעור הריבית ברמת השפל של 0.10%. יתר על כן, נראה שהועדה המוניטרית נמצאת במסלול מוגדר וידוע מראש לפיו הבנק מתכנן לרכוש 100 מיליארד דולר נוספים של איגרות חוב שהונפקו על ידי ממשלת אוסטרליה והמדינות והכלולות בה, לאחר סיום התוכנית הנוכחית לרכישת אגרות חוב באמצע אפריל.
נראה כי ה- RBA נרתע מלהשתמש בכלים לא שגרתיים ומיוחדים שכן בפרוטוקול מישיבת פברואר נרשם כי "פעולות המדיניות של הבנק עד כה פעלו כמצופה", והבנק המרכזי עשוי להמשיך להסתמך על הכלים בכדי להשיג את יעדי המדיניות, תוך כדי שהריבית נמצאת היה בגבול התחתון האפקטיבי.

החוזים העתידיים על ריבית בין בנקאית ל-30 יום מעידים על דעיכה של הספקולציה לתמיכה כספית נוספת מכיוון שהחוזה למארס 2021 משקף כעת סיכוי של פחות מ-70% להפחתת שיעור ריבית ה-RBA, ונראה כי גישת ההמתנה למדיניות מוניטרית עשוייה לשמור על מגמות השוק העיקריות. חשוב לציין כי בבנק המרכזH האוסטרלי לא מעוניינים להביא את הריבית לטריטוריה שלילית.
נראה, כי החלטת שיעור ה-RBA עשויה לעורר תגובה שורית ב- AUD / USD מכיוון שהבנק המרכזי שומר על המסלול הנוכחי למדיניות מוניטרית.
טכנית, ה-AUDUSD נמצא בעמדת קנייה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא שלילי. קו התמיכה נמצא ברמה של 0.62212 דולר. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 0.84542 דולר.

CAD (USDCAD, 1.27401 דולר קנדי)

במהלך המסחר השבוע USD / CAD הגיע לשיא שבועי חדש (1.2685 דולר קנדי), לאחר העדות החצי שנתית של יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול שחזר על הגישה ה"יונית". עם זאת, הדולר הקנדי עשוי להתמודד עם תיקון גדול יותר במהלך השבוע הראשון של חודש מארס כחלק מהחולשה האחרונה במחירי המניות העולמיים.

התנודות בסנטימנט הסיכון עשויות להמשיך ולהניע USD / CAD מכיוון שהדולר האמריקאי עדיין משקף קשר הפוך עם אמון המשקיעים, אך ההתקדמות מהשפל בפברואר בו הוא נסחר בשער של 1.2468 דולר קנדי לדולר אמריקאי עשויה להתגלות כמיצוי של המגמה הרחבה יותר, מאשר שינוי התנהגות כמו שנראתה בשנת 2020.

נראה, כי ועדת השוק הפדרלי הפתוח (FOMC) אינה ממהרת לשנות את המסלול של המדיניות מוניטרית, למרות שנשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, מתעקש כי "צמיחת התוצר השנה עשויה להיות החזקה ביותר שראינו מזה עשרות שנים". לדעתו, אם לוקחים בחשבון את החיסונים יש כל הסיבות להיות אופטימיים שהכלכלה תחווה התאוששות חזקה השנה.

עם זאת, וויליאמס הדגיש כי הפד "ימשיך לצפות וללמוד ולהישאר מחויב להשתמש במגוון הכלים כדי להבטיח שההחלמה תהיה חזקה ככל האפשר". הגישה ה"יונית" עשויה להשאיר את מגמות השוק במקומן, כאשר ה- FOMC נותר עקבי בהגדלת אחזקות ניירות הערך של האוצר בלפחות 80 מיליארד דולר לחודש ובניירות ערך המגובים במשכנתא בסכום של לפחות 40 מיליארד דולר לחודש.
טכנית, ה-USDCAD נמצא בעמדת מכירה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא שלילי. קו התמיכה נמצא ברמה של 1.20542 דולר קנדי. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 1.40339 דולר קנדי.