האינפלציה בארה"ב מתגברת לכדי 4.5%, אך חשש הצרכנים והגישה היונית של פאואל מביאים לרווחי הון בארה"ב הממשלתי

סיקור מטעם אנליסט ראשי בקולמקס שוקי הון בהמלצת "קניה חזקה" לחברת פפסי

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
Image by Gerd Altmann from Pixabay Image by Gerd Altmann from Pixabay

רון אייכל, קולמקס
21/07/2021

עיקרי הדברים 

האינפלציה בארה"ב מתגברת לכדי 4.5%, אך חשש הצרכנים והגישה היונית של פאואל מביאים לרווחי הון בארה"ב הממשלתי.

שוק המניות במשקים המפותחים נטה לרשום ירידות שערים בשבוע האחרון  ועליות במתעוררים.

הבריטים פותחים את הכלכלה, פנים היבשת דווקא הולך לאחור.

השבוע הקרוב יהיה גדוש באירועים, החל מסיום הדיון הדו-מפלגתי בארה"ב באשר לחבילת ההשקעה בתשתיות, דרך החלטת ה-ECB וכלה בהמשך עונת הדוחות הכספיים לרבע השני של 2021. בין היתר, יפורסמו השבוע תוצאותיהן הכספיות של החברות: IBM, Netflix, J&J, Coca-Cola, eBay, Microsoft, Intel.


הזירה העולמית

המניות הקטנות נותרות מאחור 

המדדים העיקריים למניות קטנות סיימו את שבוע המסחר בנסיגה ובפער ניכר ממדדי המניות הגדולות. במהלך השבוע הן מדד S&P 500 והן הנאסד"ק הגיעו לשיאים חדשים אך לקראת סופו החלו לסגת. מדד ה-2000 Russell למניות הקטנות רשם את הביצועים הנמוכים והקשים ביותר זה השבוע השלישי ברציפות. פעילות השוק הייתה בדרך כלל דלילה למרות עליית ההילוך של עונת הדיווחים הכספיים לרבעון השני. במהלך השבוע 21 חברות S&P 500 דיווחו על תוצאותיהן.


נתוני האינפלציה ממשיכים להפתיע 

נתוני הצמיחה והאינפלציה היו באור הזרקורים במהלך השבוע. המניות צנחו ביום שלישי, לאחר פרסום הנתונים שהראו כי מחירי הצרכנים הן המדד הכללי והן הליבה (לא כולל מזון ואנרגיה) זינקו ב-0.9% ביוני, בערך פי שניים מהערכות השוק. קצב האינפלצית השנתי הבסיסי, 4.5%, הוא הגבוה ביותר מאז שנת 1991. זינוק מחירי המכוניות המשומשות היה אחראי שוב לכשליש מהעלייה, אך הלחץ האינפלציוני הורגש באופן רחב בקרב הצרכנים - מחירי המזון עלו ב-0.8% בחודש ומחירי הבנזין עלו ב-2.5%. ביום שני דיווחה שלוחת הפדרל ריזרב של ניו יורק כי ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה הגיעו ל-4.8%. זו הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה בנתונים החל משנת 2013.


עדותו המתוכננת של יו"ר הפד ג'רום פאוול בפני הקונגרס בימים רביעי וחמישי טישטשה את ההשפעה השלילית של נתוני האינפלציה על השווקים. בעודו מכיר בכך שהזינוק האחרון באינפלציה היה גדול מכפי שציפה, חזר פאוול על תפישתו כי לחצי האינפלציה הם זמניים ויש לעבור עוד דרך עד שיוגשמו יעדי ה-Fed הן מבחינת אינפלציה והן תעסוקה. לפני העלאת ריביות קצרות טווח, הפד צפוי להתחיל לצמצם את רכישות נכסים שנועדו לשמור על הריבית לטווח הארוך נמוכה. ביום חמישי הביע נשיא הפד של שיקגו צ'רלס אוונס דאגה מפני Tapering מוקדם מדי, והזהיר כי הוא עלול לפגוע ביעדי הפד. 

המכירות הקמעונאיות עקפו את הציפיות, אך נראה שהצרכנים יותר זהירים 

הנתונים הכלכליים של השבוע היו מעורבים למדי ביחס לציפיות. דווח על בעיות של יצרניות הרכב למצוא שבבים. מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק הגיע לשיא, אולם הוא משקף בעיקר חוזקה בהזמנות החדשות ובמשלוחים. תביעות האבטלה השבועיות הגיעו לשפל חדש בזמן המגיפה, ל-360,000 והיה בהתאם לציפיות.

המכירות הקמעונאיות עלו ב-0.6% ביוני, הרבה מעל לציפיות הקונצנזוס, לירידה של 0.4%. המכירות בניכוי תחום הרכב התנודתי - שנבלם בגלל מחסור השבבים העולמי - עלו ב-1.3%. נתוני משרד המסחר הראו את ההשפעה הברורה של פתיחת המשק מחדש, כאשר הצרכנים העבירו רכישות ממוצרים לבית לכיוון מסעדות, פנאי ובגדים. 

הנתון הראשוני של סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן הדרדר ביולי וחזר לרמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר. נתוני המדד הושפעו במיוחד מדאגות באשר לאינפלציה. החוקר הראשי בסקר דיווח כי: "תלונות הצרכנים על עליית מחירים לבתים, רכבים ומשק ביתי ... הגיעו לשיא של כל הזמנים".

אירופה

עסקי קורונה - בריטניה בדרך לבטל את כל ההגבלות; צרפת, הולנד מטילות מחדש מגבלות. בריטניה נותרת במסלול להסיר את מגבלות הנעילה הנותרות במדינה ביום שני, אפילו ככל שמספר הנדבקים נמצא בעלייה. לעומתה, צרפת הטילה מגבלות חברתיות חדשות כדי למנוע את התפשטות גרסת הדלתא. אנשים חייבים להציג כרטיס בריאות, שמוכיח שהם מחוסנים לשימוש ברכבות למרחקים ארוכים, לצאת לאכול ולשתות ולבקר בחנויות, בתי קולנוע ובתי קולנוע. בהולנד, הוטלו בסוף השבוע שעבר מגבלות על ברים, מסעדות ומועדוני לילה. כעת, הוצגו מחדש הנחיות לעבודה מהבית. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזהירה כי צריך לחסן שיעור גבוה יותר של האוכלוסיה, לפני שניתן יהיה להסיר את המגבלות.

מדיניות מוניטרית - נשיאת ECB, כריסטין לגארד, אמרה בראיון לעיתון "פייננשל טיימס" כי ישיבת המועצה הממשלתית בשבוע הבא תתמקד בשינוי ההנחיות בנושא הריבית לאחר אימוץ יעד אינפלציה חדש בשבוע שעבר. היא אמרה גם שהיא לא מצפה ל"הסכמה פה אחד "בישיבות המדיניות" כי יהיו כמה וריאציות, חלקן מיצוב שונה במקצת. " עם זאת, היא הדגישה את החשיבות של שילוב דרישת המסגרת החדשה לפיה המדיניות צריכה להיות "כוחנית במיוחד או מתמשכת" כאשר הריבית קרובה לגבול התחתון.

האינפלציה בבריטניה מואצת - האינפלציה במחירי הצרכן בבריטניה עלתה ל-2.5% ביוני - הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2018 – כאשר היא עלתה מ-2.1% במאי. גורמי מפתח היו מחירי המזון, הדלק, המכוניות המשומשות, ביגוד והנעלה. 

סגן המושל של בנק אוף אנגליה, דייב רמסדן, וחבר הוועדה למדיניות מוניטרית, מייקל סונדרס, טענו כי ייתכן שיהיה מקום להקשיח את המדיניות בקרוב בגלל הלחץ האינפלציוני הגובר. סונדרס אמר כי האופציות עשויות לכלול עצירת רכישות אגרות חוב בחודש-חודשיים הקרובים - בניגוד לסוף 2021, כפי שהבנק העביר בעבר בהודעותיו.


הזירה הטכנית

(UNH, 419.70 דולר) UnitedHealth                            

קבוצת הביטוח UnitedHealth העלתה ביום חמישי האחרון את תחזית הרווחים לשנה כולה, בפעם השנייה, לאחר ביצועים חזקים בעיקר ביחידת Optum שסייעה למבטחת הבריאות הגדולה בארה"ב לעקוף את ההערכות הרבעוניות.

היחידה, המספקת אופטימיזציה של תרופות ומציעה שירותי ניתוח נתונים בתחום הבריאות, סייעה להפחית ממידת התנודתיות בעסקי הליבה שלה בביטוח הבריאות, עקב המגיפה. 

UnitedHealth דיווחה על רווחים מתואמים של 4.70 דולר למניה, לעומת הערכות של 4.43 דולר למניה. 

הוצאות החברה על שירותים רפואיים, כחלק מעסקי ביטוח הבריאות שלה, התאוששו בחלק האחרון של השנה שעברה עקב השקת הבדיקות לקורונה. 

ברבעון שהסתיים ב -30 ביוני, החברה דיווחה על יחס הפסד רפואי - אחוז הפרמיות שהוצא על שירותי רפואה - של 82.8%, לעומת 70.2% שנה קודם לכן. השוק ציפה ליחס של 83.08%.

ב-UnitedHealth מצפים כעת לרווח מתואם של 18.30 דולר עד 18.80 דולר למניה בשנת 2021, בהשוואה לתחזית הקודמת של 18.10 דולר עד 18.60 דולר. התחזית כוללת השפעה שלילית אפשרית של 1.80 דולר למניה הקשורה בעלויות הקורונה.

טכנית, המניה נמצא בעמדה קנייה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא שלילי. קו התמיכה נמצא ברמה של 236.28 דולר. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 482.35 דולר.

(PEP, 155.82 דולר) Pepsico

יצרנית המשקאות, פפסיקו דיווחה השבוע כי הכנסותיה הרבעוניות עלו ביותר מ-20% לעומת שנה רמתן לפני שנה, כאשר הביקוש למשקאות במסעדות הנפתחות חזר. החברה גם העלתה את התחזית לצמיחת הרווח למניה לשנה המלאה.

בין היתר, החברה דיווחה ברבעון השני על: 

רווח למניה - 1.72 דולר מותאם לעומת 1.53 דולר צפוי.

הכנסות - 19.22 מיליארד דולר לעומת 17.96 מיליארד דולר חזוי.

פפסיקו גם דיווחה על רווח נקי של 2.36 מיליארד דולר, או 1.70 דולר למניה, לעומת 1.65 מיליארד דולר, או 1.18 דולר למניה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לא כולל פריטים מיוחדים, החברה הרוויחה 1.72 דולר למניה, והביאה את 1.53 דולר למניה שצפו אנליסטים שנסקרו על ידי רפיניטיב. 

לאחר פרסום הדוחות, אמר סמנכ"ל הכספים יו ג'ונסטון בתוכנית "Squawk Box" של CNBC: "המשכנו להשקיע בעסק והרבה דברים עשינו במהלך המגפה. אלו משלמים כעת את דיבידנדים כאשר הניידות גדלה והצרכנים יוצאים יותר".

מניית החברה עלתה בשיעור קל בלבד מראשית השנה. שווי שוק שלה הוא כ-210 מיליארד דולר.

טכנית, המניה נמצא בעמדת קניה חזקה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא חיובי. קו התמיכה נמצא ברמה של 116.89 דולר. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 164.24 דולר.

(CL1, 71.56 דולר) WTI Crude

מחירי הנפט (WTI) צנח ביותר מ-3 דולר לחבית במהלך שבוע המסחר האחרון, לאחר הסכם פשרה בין יצרני OPEC המובילים וקריאה שבועית דלה באופן מפתיע בביקוש לדלק בארה"ב.

ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הגיעו להסכמה שצריכה לסלול את הדרך לעסקה שתספק יותר נפט גולמי לשוק ההדוק. טרם התגבשה עסקה, ומשרד האנרגיה של איחוד האמירויות הערבי אמר כי הדיונים נמשכים, אך די בדיווחים בכדי לשנות את האווירה. 

שיחות בין ארגון המדינות המייצאות נפט, רוסיה ובעלות בריתן, קבוצה המכונה OPEC +, נזנחו החודש לאחר שאיחוד האמירויות התנגד להארכת הסכם האספקה של הקבוצה מעבר לאפריל 2022, ואמר כי העסקה אינה מביאה בחשבון את יכולת התפוקה הגוברת באיחוד האמירויות. 

בארצות הברית, צמצום גדול במלאי הגולמי לא הביא לעליות המחירים, כאשר המשקיעים התמקדו בעליית מלאי הדלק בשבוע שכלל את החג הרביעי ביולי, כאשר הנסועה בדרך כלל עולה.  

חשוב לציין כי מספר בנקים, כולל גולדמן זאקס, סיטי ו- UBS, צופים שהאספקה והשוק יישארו הדוקים בחודשים הקרובים גם אם OPEC + תגיע להסכם להעלאת התפוקה.

OPEC, בדו"ח החודשי שלה, אמרה כי היא עדיין צופה התאוששות חזקה בביקוש הנפט העולמי להמשך שנת 2021, וצפה כי השימוש בנפט בשנת 2022 יגיע לרמות שלפני המגיפה. 

טכנית, הסחורה נמצאת בעמדה קנייה לשבוע הקרוב. אינדיקטור המומנטום הוא שלילי. קו התמיכה נמצא ברמה של 38.81 דולר. קו ההתנגדות נמצא ברמה של 89.55 דולר.


 

 

 

אתר קרנות נאמנות , קרנות השתלמות , קופות גמל , פנסיה‏ וניהול השקעות.‏ נתונים כתבות ומידע ייחודי ובלעדי על ניהול השקעות, קרנות נאמנות גמל ופנסיה.

*דיסקליימר: בתאריך 1.7.2021 ועד לתאריך 15.9.2021 נכנסת לתוקפה רפורמת קרנות הנאמנות החדשה של רשות ניירות הערך. בתקופה זו יחולו שינויים גדולים בקטגוריות, בשמות ובמדיניות של קרנות הנאמנות. על אחריות הגולשים לוודא את הנתונים הנכונים של הקרן. חברת פאנדר בע"מ לא תהה אחראית לשום שגיאה או אי עדכון מיידי בנתוני הקרנות שבאתר פאנדר.