ליגת הקרנות 30-70 של FUNDER - חודש מרץ - מור מובילה בשלוש שנים, אפסילון בשנה החולפת, איביאי במרץ

כמעט כל הקרנות סיימו בהצלחה חודש של מהפך בשווקים כאשר הדירוגים היחסיים ביניהן, של הטווח הקצר והארוך, לא השתנו

 

 

 
Dreamstime.com Mutual Funds © Designer491Dreamstime.com Mutual Funds © Designer491
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
15/04/2022

זוהי הסקירה של חודש מרץ 2022, עבור 10 הקרנות שאנו עוקבים אחריהן באופן קבוע. היה זה חודש של תקומה חלקית של הקרנות, כאשר חצי החודש היה עדיין שלילי והחצי השני ניסה להחזיר חיוב, וורוד ללחיים, של המשקיעים. לכן, התשואות כאן אינן מי יודע מה אבל נודה על האמת שהן בסדר גמור לאור ההלוך ושוב שקרה מגמתית. כפי שתראו בהמשך, בגרף המחירים, התקומה לא הייתה אסרטיבית כל כך אבל הצליחה לסיים את החודש בצד החיובי של המשוואה, חוץ מבקרן אחת.

האם גורמי היסוד של הכלכלה העולמית, והגיאו-פוליטיקה המטרידה השתנו? לא ממש. למעשה, ענן האינפלציה הגואה מחדש, והמלחמה במזרח אירופה בין רוסיה הפולשת לאוקראינה המותקפת ממשיכים להוות את עיקר תשומת הלב. אבל, כפי שראינו בשוקי המניות בעולם, ובמיוחד בארה"ב, חודש מרץ היה זה שבו מצאו תחתית ושמממנה החלו לחזור מעלה. ניתחנו בין דפי אתר זה את הגורמים לכך: מחירים זולים הרבה יותר של הנכסים, תחושה שקובעי המדיניות לא יעשו צעדים דרסטיים מדי בחזית הריבית, ובכלל, מימוש רווחים של חלק מהמרוויחים מהירידות.

בצורה כוללנית נאמר שחודש מרץ הצליח להחזיר קצת ירוק לביצועים אבל גם הצליח להכניס קצת כסף כגיוסים. בסה"כ, היו רק שתי קרנות שפדו מתוך העשרה. וזה אומר שציבור המשקיעים הישראלי ממש לא נכנס לחרדה, או חשש אמיתי, ממה שהתרחש ומתרחש בסביבה הפיננסית. למעשה, בינתיים, הכול נראה כעוד הזדמנות קנייה, כאשר עומק התיקון האחרון היה פשוט עמוק קצת יותר.

יש לקחת בחשבון את מה שאמרתי כמה פעמים: כאשר המלחמה באוקראינה תכנס למצב של שגרה, או שתפסק בהסכם, אחד מבסיסי המועקה של המשקיעים ייעלם. ואז, יהיה "אפקט העז": מכניסים עז לחדר, כדי לקבל תחושה טובה בהוציאו... ואיך העז הזו תצא, בהקשר שלנו? על ידי ירידה במחירי האנרגיה, ובכלל, של חומרי הגלם התלויים באותה מלחמה (חיטה, חמניות, וכו..). וזה יוריד זמנית את הלחץ האינפלציוני הגובר מול עינינו. זו הציפייה, ויש המקדימים לראות ולפעול על בסיס זה.

כל חודש נאמר מחדש: יש בוודאי הרבה מאוד בתי השקעות נהדרים וטובים בארץ הקטנה שלנו. אבל, ניסינו, בבחירה הזו, הקבועה, לתת תחושה של מה שעושים הגדולים והידועים בתחום. לדעתי, מעקב רצוף של אוסף הקרנות הזה, מראה לנו לא מעט על פילוסופית ההשקעות של מנהלי אותן קרנות. ואולי, קצת על אותה פילוסופיה בארגון שלהם.  כמו כן, הסקירות החודשיות האלו בנויות ממצג טבלאות המביאות מצב נתון לתאריך כתיבת השורות, יחד עם השינויים הרלוונטיים ביחס לחודש הקודם. וזאת, עם תצוגה גראפית שתביא לנו את ה"תחושה המגמתית" של תנועת מחירן. כל הטבלאות ממוינות על בסיס השדה שעומד בראש העמודות הכחולות. הבה נתחיל.

נתוני הקרנותמבין כל נתוני הקרנות שבטבלה החודשית, ניתן לציין שני חלקים במיוחד, כאשר החלק השני, של הסטיות, הינו חדש כאן לעומת הניתוחים הקודמים. ונתחיל בנושא הגדלים: כמו שניתן לקראות מהשינויים בגדלים של הקרנות, רוב רובן גייסו כסף בחודש מרץ. לא ממש בכמויות גדולות אבל גייסו ולא פדו. וזה הישג גדול, כאשר אנו נזכרים שחצי מהחודש השווקים היו עדיין שליליים ברובם. לטובה, נציין את הקרן של אפסילון, אשר גייסה 3.72 אחוזים מההון הקודם ואת הקרן של מיטב אשר גייסה 2.3 אחוז. ארבע קרנות פדו, ומביניהן נציין את הראל אשר השילה 5.30 אחוזים מהונה בחודש הזה. זה הרבה אבל לא משמעותי ברמה אסטרטגית ויש להניח שנראה שינוי בעניין זה אם השווקים ימשיכו להתנהג בחיוב. אגב, גודלה של הראל אינו גדול כל כך, עם 116.10 מיליוני שקלים בלבד, הממקמים אותה לפני אחרונה על פי פרמטר זה, וזה אומר שגם כך היא פחות פופולארית.

העניין השני, הוא סטיית התקן, דהיינו התנודתיות. וכאן, אנו בוחנים את הקרנות בתקופה טובה מאוד לבחינה מהאספקט הזה. למעשה, כאשר השווקים יורדים, או מתאזנים אחרי ירידה, זו התקופה לבחון את ה"סבל" הנפשי שנגרם למשקיעים, בדמות תנודתיות גבוהה. וזה המצב במקרה הזה. אז מה קרה במרץ? כל הסטיות עלו! ברור. אבל בולטות (מהכבד לקל) הקרן של פסגות עם עליה של 12 אחוז, אחריה מיטב עם עלייה של  10.17 אחוזים, ואחריהן אלטשולר והראל עם עלייה קצת גדולה מ 9 אחוז. נכון שכל הסטיות עדיין נמוכות מאחוז שנתי אחד, אבל השינויים אומרים לנו כמה קיימת מידת סיכון יחסית בנכסי התיקים של אותן קרנות.

החשיפות בקרנותכמו בכל חודש נזכיר את המובן מאליו: הנתונים נכונים כחודשיים אחורה מהחודש הנסקר, ובמקרה הזה, אנו רואים את מה שקרה עד תאריך 31 לינואר 2022, ולא עד סוף מרץ. מי שילך ויסתכל על מה שקרה עד סוף ינואר השנה, יראה שגם אז היו ירידות מאסיביות. כך שאני מניח, על בסיס קורלציה התנהגותית, שמה שאנו רואים כאן היא בבועה מהימנה למה שקרה גם במרץ, ואפילו עם חומרה יתרה, בגלל שבמרץ הייתה תקומה מעלה בסופו של החודש.

בכל אופן, נציין את האירועים הבולטים. בשתי קרנות: אפסילון והראל ראינו ירידה די דרמטית של החשיפה המנייתית שלהן עם מינוס 14.89 אחוזים ומינוס 25.07 אחוזים בהתאמה. לעומת זאת נציין את הקרן של פסגות אשר כנראה ראתה בזה הזדמנות והגדילה את החשיפה המנייתית שלה ב 12.89 אחוזים.

בחשיפה למטבע חוץ ראינו מהלכים עוד יותר קיצוניים, שינויים המכוונים להקטנה של חשיפה לחוץ לארץ: מיטב השילה 17.11 אחוזים, מור 9.55 אחוזים, והגדילה לעשות אפסילון עם הקטנה של 74.36 אחוזים. יש לומר שהחשיפה של זו הייתה גם כך מינימאלית, עם 0.39 אחוז לכדי 0.10 אחוז. ובצד החיובי? בפסגות הגדילו את החשיפה למטבע ב 27.47 אחוזים כאשר בהראל עשו ממש מהפכה והגדילו את החשיפה מכמעט כלום, 1.56 אחוזים לכדי 10.37 אחוזים, דהיינו גידול של 564.74 אחוזים. בקיצור, החליטו ללכת לכיוון חו"ל בצורה הרבה יותר מודגשת. באגרות החוב אין ממש נקודה לציון חוץ מהעובדה הפשוטה שכמעט כל הקרנות, חוץ מאלטשולר ומיטב, הקטינו את ההחזקה של האגרות שלהן.
 
תשואות הקרנותוכך, הגענו לחלק המעניין יותר את המשקיעים: התשואות. כרגיל, הטבלה השלישית ממוינת על פי ביצועי הקרנות בחודש האחרון, דהיינו חודש מרץ 2022. ובניגוד לחודש הקודם בו ראינו הכול באדום, החודש אנו רואים את הכול ירוק, חוץ בקרן אחת, והיא הקרן של הראל עם מינוס 0.1 אחוז. המובילה מבין כולן היא הקרן של אי בי אי, עם תשואה חודשית של 0.56 אחוזים ואחריה הקרן של קסם עם 0.49 אחוזים.

אחריהן קבוצה גדולה של קרנות, אשר השיגו בין 0.3 ו 0.4 אחוז, ולבסוף בחלק האחורי נציין את פסגות, ילין ואלטשולר עם פחות מזה. כאמור, הראל במינוס קטן. בטווחים הארוכים יותר, של שנה ושלוש שנים, המצב לא השתנה כל כך. אפסילון ממשיכה להוביל את השנה עם 7.61 אחוזים כאשר מור ממשיכה להוביל את השלוש שנים עם 26.83 אחוזים. בגדול, סדר הדברים לא השתנה בגלל שלא קרה משהו משמעותי, בין הקרנות, בחודש האחרון.

נקודה מעניינת: שימו לב ששלושת המובילות שציינתי כאן, אי בי אי, אפסילון ומור, לא היו בין אלו שהסטייה שלהן גדלה (ראו טבלה ראשונה). מה זה אומר על הקשר סיכון-סיכוי...שימו לב גם ששלושת הגדולות עדיין מובילות בתשואות לטווח הארוך!

הנה הגרפים התואמים כדי לראות את המגמה הכללית של הדברים (חודש מרץ, שנה אחרונה, שלוש שנים אחורה)

לסיכום:

חודש מרץ היה מעין ערבוביה של שלילה תחילה, וחיוב בסוף. אבל, החיוב האחרון הצליח להתגבר על השלילה ברמה החודשית, בכמה נקודות מפתח: רוב הקרנות גייסו כסף, וכל הקרנות חוץ מהראל, הצליחו לסיים את החודש בצד החיובי של הסקאלה. החודש הוספתי את עניין השינויים בסטיות התקן, וראינו שהיו שינויים די גדולים (באחוזים) בחלק מהקרנות, כאשר הבולטת ביותר היא הקרן של פסגות, עם עלייה של 12 אחוזים.

מבחינת ניהול התיקים, נציין שעד סוף ינואר היו אלמנטים חדשים משמעותיים מעטים יחסית: גידול מנייתי בפסגות לעומת הקטנה באפסילון והראל, כאשר השינויים הדרמטיים קרו בחשיפה מול חו"ל, שבה הראל עשתה מהפכה עם עלייה של 564 אחוזים עד כדי יותר מעשרה אחוז מהתיק. בסה"כ, חודש מעניין, ונראה אם התקומה תמשיך, ואיך היא תראה בקטגוריה זו של קרנות. בהצלחה לכולם!