ליגת 30-70 בקרנות באפריל - קרן אחת הצליחה להישאר יבשה

ליגת הקרנות 30-70 של FUNDER באפריל: מהפדיונות והגיוסים, וממה שראינו בתשואות, חודש אפריל היה ממש "בסדר" לעומת מה שנראה, כנראה, במאי והלאה

 

 

 
Dreamstime.com Mutual Funds © Designer491Dreamstime.com Mutual Funds © Designer491
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
20/05/2022

זוהי הסקירה של חודש אפריל 2022, עבור 10 הקרנות שאנו עוקבים אחריהן באופן קבוע. לאור ההתפתחויות המהירות בשוקי ההון, הן במניות והן באג"ח, יש לצפות שמה שתראו מהווה התחלה צנועה למה שמצפה לנו בחודשים הקרובים אבל, אם נסכם את אפריל נוכל לומר: זו בהחלט הייתה התחלה אדומה קטנה ומבשרת. מכל הקרנות שאנו סוקרים כאן, רק קרן אחת יצאה עם תשואה חיובית בחודש הזה, כאשר הגרועה ירדה 1.69%. לא מעט כאשר אנו מדברים על קרנות שיש להן חשיפה למניות של עד 30%. מה קורה כאן? העניין הוא שבתקופה המיוחדת שבה אנו חיים, עולם האג"ח הוכיח שוב שהוא יכול להיות פחות סולידי ממה שחושבים. במיוחד כאשר יש צורך בהתאמה של תשואות מהנמוך לגבוה, כפי שקורה בימים של אינפלציה, ועלייה בריבית. וכך, המשקיעים מקבלים "מכה" כפולה. דרך המניות, בגלל הצפי לרוויות נמוכה יותר של חלק מהסקטורים, וממה שקורה בעולם של אגרות החוב המנסה להשיג את הצפי האינפלציוני.

חודש אפריל לא הראה לנו שינויים גדולים מאוד בטעם הציבור. הגיוסים והפדיונות לא היו משמעותיים, ואני חושב שנראה נתונים שונים עבור חודש מאי, ואולי בהמשך. אגב, זה די מעניין, כי הרבה מאוד "נזק" נעשה בשוק במשך אפריל, ולדעתי, היינו צריכים לראות השפעה פסיכולוגית הרבה יותר רחבה על המשקיעים, אשר הייתה צריכה להתבטא ביציאה יותר מאסיבית של כספים. וזה, באפריל לפחות, לא קרה.

כל חודש נאמר מחדש: יש בוודאי הרבה מאוד בתי השקעות נהדרים וטובים בארץ הקטנה שלנו. אבל, ניסינו, בבחירה הזו, הקבועה, לתת תחושה של מה שעושים הגדולים והידועים בתחום. לדעתי, מעקב רצוף של אוסף הקרנות הזה, מראה לנו לא מעט על פילוסופית ההשקעות של מנהלי אותן קרנות. ואולי, קצת על אותה פילוסופיה בארגון שלהם.  כמו כן, הסקירות החודשיות האלו בנויות ממצג טבלאות המביאות מצב נתון לתאריך כתיבת השורות, יחד עם השינויים הרלוונטיים ביחס לחודש הקודם. וזאת, עם תצוגה גראפית שתביא לנו את ה"תחושה המגמתית" של תנועת מחירן. כל הטבלאות ממוינות על בסיס השדה שעומד בראש העמודות הכחולות. הבה נתחיל.

נתוני הקרנותכאמור, השינויים בגודל הקרנות לא היו משמעותיים כל כך, ונעו בין מינוס 5.70% אצל אלטשולר, וגיוס של 2.78% באי בי אי. אין ספק שיש יותר אדום (פדיונות) מאשר גיוסים אבל המספרים אינם משקפים את ה"דרמה" המועברת אלינו מהמדדים, ומהנכסים הספציפיים. זה אומר משהו על המשקיע הישראלי, שהוא גם שמרן וגם אופטימי למדי...

דמי הניהול לא השתנו, כצפוי, למרות שמי שהיה עושה זאת, בהחלט היה מקבל כמה נקודות לזכותו. מה שכן השתנה, על בסיס חודשי, הן סטיות התקן. בגדול, אינכם מצפים לשינויים חודשיים כמעט בפרמטר זה אלא אם כן היו שינויים גדולים בשוק או בהרכב התיק. כזכור, הסטייה הינה סמן של תנודתיות.

וכאשר יש לנו ירידה בסטייה בקרן של ילין לפידות (מינוס 2.70%), ובקרן של אי בי אי (מינוס 1.47%), דווקא כאשר השווקים יורדים, זה ממש מעניין, ומראה על שינוי דפנסיבי. לעומת זאת, אציין את הגידול של הסטייה בקרן של אלטשולר, 6.94%, המראה כמה התיק שלה בנוי מנכסים שסבלו (נראה זאת גם בתשואה). לרוב, הסטיות עלו, וזה הגיוני.

החשיפות בקרנותיש לזכור שהחשיפות שאתם רואים הינן מייצגות הרכבי תיק עד ה-28-02. דהיינו, עדיין תחילת המערכה היורדת. כבר היינו מתחת לשיאים של כל הזמנים בארה"ב, וכבר ניכרה השלילה בסקטורים כמו הטכנולוגיה, אבל עוצמת האדמומיות לא שלטה עדיין. לכן, השינויים בהרכבים מעניינים כי הם מעין חלון ראווה למה שהמנהלים חשבו לגבי הירידה הקטנה יחסית שהם חוו: האם זה ימשיך? מה לעשות במקרה ש... וכו.

והנה מה שקרה: אין פעילות כללית בחזית המנייתית חוץ מהמקרים הבאים: גידול עצום בקרן של הראל, עם גידול מנייתי של 54.05%, כאשר חלק גדול נעשה בארץ (ירידה של 42.72% בחשיפה למט"ח). גם באפסילון חשבו שזה הזמן לקנות, עם גידול של 16.38% במניות. לעומת זאת במיטב החליטו להקטין חשיפה מנייתית ב3.56%. לא הרבה, אבל מראה כיוון בהחלט.

הנטייה להשקעה בארץ מול השקעה בחו"ל, דרך חשיפה של מט"ח, הייתה משמעותית באלטשולר, עם הקטנה של 9.37%. אני לא מציין את אפסילון, עם גידול של 560%, כי כאשר בודקים את האחוזים עצמם רואים שזו עלייה מ 0.10% ל 0.66%, דהיינו משהו ממש זניח. נשאר נושא האג"ח: אתחיל בעניין אחד: כל האג"ח הוא של הטווח הבינוני, עם מח"מים סביב 3.5 שנים.

וזה מאפשר לנו לבחון בצורה זהה את החלק הזה של התיקים. גם הדירוגים מאוד קרובים: בין AA ועד A. ומבחינת החשיפה? תזכרו שהם יכולים להיות עד ה-70-80 אחוז. אז רובם נמצאים סביב ה-50-60, חוץ מאלטשולר, עם חשיפה של 79.99%. וזה אומר שיש די הרבה מזומנים בתיקים האלו. אגב, השינויים באחזקות היו גם כאן מינימאליות, כאשר השוני המשמעותי ביותר היה גידול של 8.04% הראל וירידות קטנות של 3.65% בילין לפידות ומינוס 2.09% במגדל.
 
תשואות הקרנותוכך, הגענו לחלק המעניין יותר את המשקיעים: התשואות. כרגיל, הטבלה השלישית ממוינת על פי מה שעשו הקרנות בחודש הנסקר, ובמקרה הזה, חודש אפריל. כמו שציינתי לעיל, הכול אדום חוץ מבקרן של הראל, אשר הציגה עלייה מזערית של 0.03%. עדיין הישג בסביבה הנוכחית. רוב הירידות נעות סביב מינוס 0.5% ו-0.7%, כאשר החורגים הן הקרנות של קסם עם ירידה של 1.26% והקרן של אלטשולר עם ירידה של 1.69% ומיטב עם ירידה קטנה של 0.28%.

כאשר מסתכלים על הטווח של השנה האחרונה, השינויים האחרונים מביאים את הקרן של אפסילון להיות הטובה מכולן, עם עלייה של 3.0%, כאשר אלטשולר יורדים ב 5.37%. לא מעט עבור קרן כה צעירה. גם קסם בולטת עם ירידה של 2.37%. בטווח הבינוני ארוך יותר, מור בולטת  עם עלייה של 22.70% וילין לפידות עם עלייה של 19.08%. הן עדיין מובילות את הקבוצה, כאשר מסתכלים על מה שקרה בשלוש השנים האחרונות.

הנה הגרפים התואמים כדי לראות את המגמה הכללית של הדברים (חודש אפריל, שנה אחרונה, שלוש שנים אחורה)

לסיכום:

כנראה שהסקירה של חודש מאי תהיה הרבה יותר אדומה ממה שראינו בסקירה הנוכחית. למרות זאת, היה מעניין לראות שציבור המשקיעים לא עשה מהלכים גדולים של יציאה מהקרנות כבר אז, לקראת הבאות. אופטימיות? יכול להיות, אבל זו עובדה. הסטיות, דהיינו התנודתיות, עלתה אצל כולן חוץ מאצל ילין, ואי בי אי, וזה אומר שהמנהלים בבתי ההשקעות האלו עשו משהו שהקטין את ה"סיכון" בתיקים שלהם, מאז התמונה המתקבלת מהחשיפות (ילין הייתה במקום הראשון של החשיפה המנייתית עד 28-02-2022).

לדעתי, השינויים שנראה בחשיפות בסקירה של יולי, כאשר נוכל לקבל את מה שקרה באפריל בתיקים, יוכיח את מה שהסטיות מרמזות עליו עכשיו. והתשואות? הן אומרות את מה שאנו כבר ידענו: אפריל הכילה הרבה מהירידות אבל לא הגענו אז לאזורי המדד הנוכחיים, ובמיוחד לא הגענו אז למדדי הסנטימנט של היום. כאשר כמעט כולם רואים שחורות בהחלט. חוץ מקסם ואלטשולר, המשקיעים בקרנות המוצגות כאן אינם יכולים להתלונן שאפריל היה חודש גרוע ממש. הגיוון בין סוגי ההשקעה, והניהול של הקרנות, בהחלט ריכך את המכה. נראה איך כל זה יהיה במאי. המון הצלחה לכולם.