ליגת 30-70 של FUNDER - חודש מאי - חודש קשה אבל עם תובנות מעניינות לגבי העתיד

ליגת הקרנות 30-70 של FUNDER במאי: פער של פי 2.5 בין זו שירדה הכי פחות וזו שירדה הכי הרבה. אבל, מבט מעמיק קצת יותר משנה הרבה את התמונה

 

 

 
Dreamstime.com Mutual Funds © Designer491Dreamstime.com Mutual Funds © Designer491
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/06/2022

עד כה, חודש מאי היה הגרוע מכל החודשים שסקרנו בסדרה הזו. והאמת היא שאין ספק שמדובר בחודש המהווה דוגמה של שלילה, כאשר הרקע הוא ידוע וברור לכל. כמו כן, האינפלציה החדשה, ובמיוחד הכלים שבעזרתם הבנקים המרכזיים נלחמים בה, מהווים עכשיו בעיה גדולה לכל סוגי השוק, ולא רק לשוקי המניות התנודתיים.

מדוע? כי גם באג"ח אנו עדים לתיאום ציפיות על ידי עלייה בתשואות, וירידה במחירי האג"ח. ירידות מחיר המכות בחלק הסולידי של הקרנות. למעשה, הבריחה החיובית היחידה מהמצב הקיים יכלה להיעשות לכיוון מניות הקשורות לסקטור האנרגיה והחקלאות, ולכיוון המזומן הטהור: שקלי או מט"חי. חוץ מאלו, קשה למצוא מקום שבו המשקיעים לא סבלו בחודש מאי.

אז איך נשפוט את הקרנות בחודש כזה? כנראה שעל פי מי שהצליח לתת למשקיעיו מגן מפני הסערה הקטנה בשוקי ההון. וזה אומר תשואה שלילית, אבל לא גדולה מדי. ובכל זאת, כאשר נעבור על חלק התשואות, נצטרך לקחת בחשבון לא רק את התשואה של החודש, אלא את השילוב של הטווח הקצר הזה, עם הטווחים הבינוניים והארוכים יותר.

והנה, כאשר מסתכלים חודשית, די מופלא שיש פער של פי 2.5 בין הקרן שהפסידה הכי פחות (אלטשולר שחם – מינוס 1.21%) והקרן שהפסידה הכי הרבה (מגדל – מינוס 3.01%). כמו כן, נציין עוד תעלומה מעניינת: אותה קרן שירדה הכי פחות במאי, אלטשולר, הייתה זו שירדה הכי הרבה מאז תחילת השנה (מינוס 8.23%). ננסה להבין זאת בהמשך... בכל אופן, לפנינו חודש של התאמת התיק לסביבה החדשה, כאשר חודש מאי היה קשה לכולם, עם ניואנסים שנבעו, כמובן, מהרכבי התיק, ומבחירת הנכסים הספציפיים בהם.

כל חודש נאמר מחדש: יש בוודאי הרבה מאוד בתי השקעות נהדרים וטובים בארץ הקטנה שלנו. אבל, ניסינו, בבחירה הזו, הקבועה, לתת תחושה של מה שעושים הגדולים והידועים בתחום. לדעתי, מעקב רצוף של אוסף הקרנות הזה, מראה לנו לא מעט על פילוסופית ההשקעות של מנהלי אותן קרנות. ואולי, קצת על אותה פילוסופיה בארגון שלהם.  כמו כן, הסקירות החודשיות האלו בנויות ממצג טבלאות המביאות מצב נתון לתאריך כתיבת השורות, יחד עם השינויים הרלוונטיים ביחס לחודש הקודם. וזאת, עם תצוגה גראפית שתביא לנו את ה"תחושה המגמתית" של תנועת מחירן. כל הטבלאות ממוינות על בסיס השדה שעומד בראש העמודות הכחולות. הבה נתחיל.

נתוני הקרנותכצפוי, בכל הקרנות אנו רואים הקטנה מסוימת של גודלן. מי שסבלה הכי הרבה היא הקרן של קסם, עם קיטון של כמעט 17% מגודלה לכדי 170.30 מיליוני שקלים. אחריה נציין את הפדיונות בקרן של אלטשולר שחם עם קיטון של 13.70% מגודלה. כמו שעיניכם הרואות היו פדיונות בכל הקרנות כך שציבור המשקיעים בהחלט הפנים את השלילה האחרונה ועשה מעשה על פיה, בהחלט.

כפי שתראו בהמשך, אין ממש קורלציה בין הביצועים של החודש, והפדיונות מהקרנות: באלטשולר דווקא ירדו הכי מעט במאי, כאשר במגדל ירדו הכי הרבה, ושם היו פדיונות רק של 7.11%. לכן, אני משער שאנו חוזים בתופעה הידועה של בניית הכאב. לוקח זמן למשקיעים להחליט על פדיון וזה פשוט נבנה. וכאשר עושים קורלציה עם הביצועים מתחילת השנה, אנו מקבלים תוצאה הרבה יותר הגיונית: על פי הטווח הזה, אלטשולר ירדו הכי הרבה (מינוס 8.23%), וקסם לא מעט גם כן (מינוס 6.58%).

יש לומר מיד: חודש מאי לא שינה את הסדר של הקרנות על פי גודלן: ילין לפידות עדיין בראש עם כ-2.2 מיליארדי שקלים, ואפסילון עדיין הקטנה ביותר עם כ-25 מיליוני שקלים בלבד. דמי הניהול לא השתנו בכלל, וזה קצת בעייתי. אבל, זו עובדה שמנהלי הקרנות לא ממהרים להיות נדיבים בזמני ירידות.

וכאשר אנו מגיעים לעניין סטיות התקן, אנו רואים דבר מעניין בשתי קרנות: פסגות ואפסילון, בהן הסטייה ירדה דווקא (!). איך זה קרה, לא ברור, אלא אם כן לוקחים בחשבון מעבר אפשרי מהיר לנכסים יציבים כמו פיקדונות. חוץ מבאלו, כול הסטיות עלו, כאשר הגידול הניכר ביותר נמצא בקרן של אלטשולר (גידול של 19.48%) ובזו של הראל (גידול של 18.33%).

החשיפות בקרנותכמו תמיד, יש לנו בעיה קטנה לומר משהו חכם על החשיפות, כאשר יש עיכוב של חודשיים בין הסקירה והדיווח. אבל, כמו תמיד, ניתן לבחון אירועים מיוחדים, כאשר אנו כבר יודעים ("בדיעבד") מה קרה אחרי שהחשיפות האלו השתנו.

ובכן, בגדול, החשיפה המנייתית לא ממש השתנתה חוץ מבקרן של פסגות, אשר הקטינו שם את המניות ב-10.43%. כנגד, נציין את הגידול בקסם ב-6.42%. בעניין החשיפה למט"ח הדבר המעניין ביותר נמצא בקרן של מור, עם הקטנה של המט"ח ב-17.79%, האומרים לנו ששם החליטו "לחזור לארץ". לעומת זאת, בקסם ובהראל, דווקא החליטו להגדיל את החשיפה לחו"ל בצורה משמעותית (הראל עשו זאת בגידול של 91.92% !). בחזית האג"ח היה לרוב שקט, חוץ מגידול של 12.44% של החלק הזה בקרן של הראל.

בסה"כ, הייתי אומר שאנו עדים כאן לתזוזות יחסית קטנות, לקראת השינוי הגדול שנראה כאשר נעבור לחודשים אפריל-מאי. לדעתי, השינוי המשמעותי ביותר שנראה אז יהיה בחשיפה המנייתית, ואת זה הדגימו במרץ בפסגות.
 
תשואות הקרנותוכך, הגענו לחלק המעניין יותר את המשקיעים: התשואות. כרגיל, הטבלה השלישית ממוינת על פי
מה שקרה בחודש הנסקר: מאי. וכאמור, אנו רואים הבדלים די גדולים בין הקרן שירדה הכי פחות (אלטשולר – מינוס 1.21%), ובין הקרן שירדה הכי הרבה (מגדל – מינוס 3.01%). לא רק זאת, אלא שיש מדרוג יפה בין שתי הקצוות: מעין מדרגות של 0.20-0.30 אחוז בין קרן לקרן.

מה קורה כאן? מדוע קרנות שיש להן מנדט זהה מניבות תוצאות כה שונות, ובמדרוג יורד כה מסודר? האמת היא שזה קצת מופלא שזה קורה כך, אבל זה נובע, כמובן, מאהבת הסיכון השונה של מנהלי הכספים. אהבה זו מתבטאת בשני מובנים: בכמות המזומן (או דמוי המזומן) שהקרן החליטה להחזיק מאז שהשלילה נכנסה לשווקים, ובאופי הנכסים שהקרן מחזיקה.

הגורם הראשון, רלוונטי רק לתקופה האחרונה, כי בזמנים טובים של בורסה, אני מניח שכל המנהלים מעוניינים במדיניות של ALL-IN. אבל, הנקודה השנייה, דהיינו אופי הנכסים, היא עניין קבוע. ואיך אנו רואים את האפקט של העניין השני הזה? בתשואות של הטווח הארוך. אלטשולר היא הטובה בחודש מאי, אבל היא הגרועה מכל מדד טווח אחר: שנתיים, שנה, ובמיוחד מתחילת השנה!

לעומת זאת מגדל, הגרועה של מאי, מציגה תשואות טובות מאוד של שלוש שנים, שנתיים, וסבירות של שנה, ומתחילת השנה, אם מבטלים את אפקט חודש מאי. אני מניח שמה שקרה למגדל הוא שנכס אחד, או קבוצה של נכסים, שהם מחזיקים הסבו להם נזק אשר קצת מאפיל על כול הטווחים.

בכל אופן, חודש מאי לא הצליח לשנות את התשואות של המובילות של הטווח הארוך יותר: שלוש שנים, מור, עם 21.79%, שנתיים, פסגות עם 17.14%, וגם כאשר מסתכלים על שנה, אפסילון נשארת המובילה עם 0.93%. וכאן נציין שהטובה (שירדה הכי פחות) מתחילת השנה היא הקרן של אי בי אי עם מינוס 3.35%.

לעיתים, נזכיר גם קרנות 30-70, שאינן שייכות לרשימה הקבועה, ושיש בהן נקודה מעניינת לציון. הפעם, מדובר בקרן של פורטה 30-70 (5134432) אשר מצליחה להיות הטובה ביותר מאז תחילת השנה, עם ירידה של מינוס 0.54% בלבד. היא מאוד צעירה (נולדה בסוף 2021) ויש בהחלט היגיון בלעקוב אחריה היסטורית, עד שנוכל לקבל עומק נתונים מספיק להערכה מבוססת יותר. אבל, הנתון הבודד הזה בהחלט מעורר כבר עניין, כאשר אנו רואים את הירידות של הקרנות האחרות בקטגוריה. והנה הגרפים של הטווחים השונים:לסיכום:


חודש מאי היה קשה, וכנראה שחודש יוני לא יהיה הרבה יותר טוב, על פי מה שקורה בשווקים, בזמן כתיבת שורות אלו. בימים כמו אלו, ההבדלים בגדלים, ובחשיפות, אינם חודרים לתודעה של המשקיעים כמו מה שקורה בתשואות. ובאלו, אנו מבחינים שוב במשהו מעניין בקרנות. מעניין כי אין כאן אחידות התנהלות. ניסיתי לתת היגיון בעניין זה, כאשר הזכרתי את כמות המזומן, ודמוי המזומן, המוחזק, ואופי הנכסים המוחזקים. כדי לבחון את זה לעומק, עליכם פשוט ללכת לדפי הקרנות ולראות את התיקים, כאשר יש לקחת בחשבון את העיכוב בדיווח.

בכל אופן, ההובלה של הטווחים הארוכים לא השתנתה עקב האירועים האחרונים. בטווח הקצר, של מתחילת השנה וחודש מאי, הירידות בהחלט כואבות, והאמת היא שאנו עדיין במצב שאיננו יכולים להיות אנשי בשורה לגבי הסיום של המשבר הזה. צעדי הבנקים המרכזיים, העלייה בריבית וספיגת הנזילות, פשוט מוסיפים לכאב המגיע מהסיבה לאותם צעדים, האינפלציה. ויש כבר המזכירים את המילה סטגפלאציה. מכל מקום, אני, וכל צוות פאנדר מאחלים לכם המון הצלחה, כמו תמיד.