לאומי שוקי הון סקירת אנרגיה >> נפט – 2017 לאן?

הכדור עובר מהמגרש הכלכלי למגרש הפוליטי - מדיניות הבנקים המרכזיים שהייתה נר לרגליו של השוק משפיעה פחות. את הבמה תופסים האירועים הפוליטיים. כניסת טראמפ לתפקיד, הבחירות בצרפת וגרמניה, השלכות משאל העם באיטליה והדיונים של האיחוד האירופי עם הבריטים לאחר הפעלת סעיף 50.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

אוהד חיים
22/12/2016

במהלך 2016 נסחרה חבית מסוגBrent  במחיר ממוצע שנתי של 45$. הנפט נסחר בתנודתיות ששיקפה את ציפיות המשקיעים מאופ"ק. בדומה ל-2015, גם השנה השוק התאפיין בעודף היצע, אך מגמת העלייה במלאים התמתנה.

השנה הדינמיקה בשוק הנפט הזכירה לנו שוב עד כמה הכל נזיל. תחילת השנה התאפיינה עם המשך צלילה במחיר חבית נפט שהגיע ל-27$, ומאז מחיר הנפט השלים זינוק של 100%, למחיר של 57$ לחבית נפט.

אופ"ק שהמשיך בניהול הציפיות במהלך השנה, סיפק בסוף השנה את הסחורה, עם חיתוך תפוקה של 1.2 מיליון חביות נפט ביום, יחד עם שיתוף פעולה היסטורי הכולל גם מדינות מחוץ לאופ"ק שהמשמעותית שבניהן היא רוסיה.

במהלך 2016 נמשכה המגמה בעליית מלאי הנפט בארה"ב אך בקצבים נמוכים משמעותית ביחס ל-2015.  בסיכום שנתי נרשמה עלייה של 30 מיליון חביות במלאי, עלייה של 6.7%. במלאי הדלקים נרשמה עלייה של 2.3 מיליון חביות ובמלאי התזקיקים נרשמה עלייה של 11.6 מיליון חביות. 

על רקע החלטת אופ"ק, מלאי הנפט בארה"ב מקבל חשיבות משמעותית, כשהמשקיעים יחפשו סימנים ראשונים להצטמצמות רמות המלאי הנמצאות בשיא. להערכתנו אנו צפויים לראות התחלה בירידה במלאי הנפט אך לא לפני המחצית השנייה של השנה.

רמות מלאי שנתי בארה"ב


 

End 2016

Begin 2016

Change

Percent  Change

Crude Oil

485,756

455,106

30,650

6.73%

Cush Oklahoma Crude

65,285

62,993

2,292

3.64%

Total Motor Gas

229,548

221,420

8,128

3.67%

Distillate Fuel Oil

156,697

153,110

3,587

2.34%מאקרו

הכדור עובר מהמגרש הכלכלי למגרש הפוליטי - מדיניות הבנקים המרכזיים שהייתה נר לרגליו של השוק משפיעה פחות. את הבמה תופסים האירועים הפוליטיים. כניסת טראמפ לתפקיד, הבחירות בצרפת וגרמניה, השלכות משאל העם באיטליה והדיונים של האיחוד האירופי עם הבריטים לאחר הפעלת סעיף 50. 

המציאות החדשה של אי-וודאות פוליטית, יחד עם החילשות אחיזת הבנקים המרכזיים בשווקים, עלולה לייצר תנודתיות גדולה יותר מזו שראינו ב 2016 .

התכווצות הפער בציפיות הריבית בין ארה"ב לשאר העולם - אנחנו מסיימים את 2016 כשהצפיות להעלאות ריבית בארה"ב בשיא ואילו באירופה וביפן מאיימים להרחיב ככל שיידרש. המציאות עלולה להכתיב ירידה בצפי להעלאות בארה"ב. (גם את 2016 התחלנו עם צפי לשלוש העלאות ריבית לפחות) והכרה של הבנקים המרכזיים של אירופה ויפן במגבלות ההקלות הכמותיות- את ניצני ההכרה במגבלות הכוח המוניטארי אנחנו מתחילים להרגיש כעת.

בחירתו של טראמפ מעלה את ציפיות האינפלציה ואיתם את הקצב החזוי של העלאות הריבית אל תוך 2017.

עם כל הכבוד למתרחש במערב, הסיפור האמיתי השנה, הוא סין. אומנם הנשיא הוא ג'ין-פינג וראש הממשלה הוא לי קה-צ'יאנג, אך חלק ניכר מהכוח נתון בידי המפלגה השלטת בסין, שם ייבחרו המנהיגים הבכירים של המדינה לחמש השנים הקרובות. לבחירות השפעות לטווח הארוך בעיצוב המדיניות של המדינה.  

בקונגרס הנוכחי כמחצית מהגוף המבצע של המפלגה (פוליטביורו) המונה 18 חברים יוחלף בסתיו הקרוב. אך יותר מכך,  5 מתוך 7 חברי הוועדה הבכירה של המפלגה האנשים הבכירים ביותר במפלגה צפויים להיות מוחלפים.

נפט – 2017 לאן?

עוד סיום שנה דרמטי,  בסוף השנה הקודמת, הממשל האמריקאי הפתיע עם איסור ייצוא אנרגיה גולמית מהמדינה, הפעם היה זה אופ"ק, שטרף את הקלפים. בפגישה האחרונה של אופ"ק, חזר הארגון להתנהג כקרטל, והכריז על חיתוך בהיצע של 1.2 מיליון חביות נפט ואף הצליח לאחר שיחות מתמשכות לגייס גם את המפיקות מחוץ לארגון. אלו צפויים להביא לקיצוץ של 600 אלף חביות נפט נוספות, כשמחצית מהקיצוץ אמור להגיע מרוסיה. 

במהלך 2016, נרשמה ירידה יומית ממוצעת בהיצע הנפט האמריקאי, של כ-700 אלף חביות ביום, ביחס ל-2015  נרשמה ירידה של כמיליון חביות נפט ביום בתפוקת הנפט האמריקאית. 
ביקוש

ב- 2016 צמח הביקוש העולמי לנפט בכ-   mb/d 1.23 ל-  mb/d 95.  צריכת הנפט במדינות ה-OECD ובאסיה ובסין בפרט הייתה מעל הציפיות, חולשה בביקושים נראתה בעיקר בדרום אמריקה.  סין ניצלה את מחירי הנפט הנמוכים להאיץ את בניית מלאי הנפט האסטרטגי במדינה.

הצמיחה בביקושים ב- 2017 צפויה להישאר סביב הרמה הנוכחית כ-   mb/d1.5 ולהוביל לביקושים של כ- mb/d 96.5.  

באופן טבעי הביקוש לנפט בעתיד הקרוב צפוי להישאר קשיח, הסיפור הוא מצד ההיצע עם ההחלטה האחרונה של אופ"ק.

היצע

השוק ממשיך להיות מאופיין בעודף היצע, המוערך בכמיליון חביות נפט ביום. אחרי וועידת אופ"ק האחרונה השוק עסוק לגבי קצב ועיתוי שחיקת עודף ההיצע.

בהסתכלות על ההיצע הגלובאלי, במרבית האזורים נרשמה עלייה בהפקת הנפט. הפקת הנפט בים הצפוני שסבלה בשנים האחרונות מירידה בהפקה כתוצאה מהתכלות מאגרים, רשמה בשנה האחרונה עלייה בהפקת נפט המוערכת בכ- 4%. הנפט הניגרי והלובי שוב חזר לשוק בהדרגה, הסנקציות על איראן הוסרו והיא האיצה את הפקת הנפט לכ-3.7 מיליון חביות נפט ביום, ורוסיה הגיעה למקסימום ניצולת במאגרים המזדקנים שלה.

על פניו נראה  כי האסטרטגיה הסעודית נכשלה כשלון חרוץ, וכי ההחלטה האחרונה היא כמעשה ייאוש של הארגון ששואף לראות ירידה בהפקת הנפט העולמית. 

אך למעשה התמונה היא מעט שונה, הצפת הנפט בשוק הובילה לדחייה בהשקעות ההוניות 

ברחבי העולם, אלו רשמו ירידות חדות המוערכות בכ-40%. פרוייקטי פיתוח רבים החלטה לגביהם נדחתה ובחלק לא מבוטל מהמקרים אף בוטלה. 

כאמור בארה"ב נרשמה ירידה ממוצעת של כ-700 אלף חביות נפט ביום, ובכמיליון חביות נפט ביום YOY.  

כדי להתמודד עם סביבת המחירים הנמוכה חברות הנפט המפיקות בפצלי שמן התמקדו בעיקר בהפקת נפט מאזור Permian הנחשב לאזור עשיר מבחינת גיאולוגית וזול להפקה. ההתמקדות באזורים הקלים הובילה לירידה במחיר השו"מ של השחקניות האמריקאיות, אך גם לירידה בכמויות חביות הנפט המופקות. עם העלייה במחירי הנפט חברות הנפט צפויות שוב לחזור ולהפיק, אך בקצבים איטיים יותר. 

בסין המאופיינת  בהפקת נפט  הנחשבת למורכבת ויקרה יחסית נרשמה ירידה של כ-300 אלף חביות נפט ביום, שנייה לארה"ב.

ב-2016 נרשם גידול בהפקת הנפט של כמיליון חביות נפט, בהשפעת אופ"ק שם המדינות הפיקו כמה שיותר. 

מרבית המפיקות הגיעו לסוף 2016 עם ניצולת מקסימלית ביכולת הפקת הנפט, ובכדי להגדיל הפקה הזו יש צורך, בפיתוח ובהשקעה במאגרים קיימים וחדשים. 

ההשקעות הוניות של חברות אנרגיה ומחיר הנפט

הסיבה השנייה:-עקום החוזים

בשנתיים האחרונות שוק האנרגיה התאפיין בקונטנגו שפעמים רבות אף היה עמוק עם פער של יותר מ-2$ בין החוזה הקצר לארוך. אחת ההשפעות של החלטת אופ"ק היא שינוי במבנה עקום החוזים שהתהפך ונמצא כעת בטווחים של החצי שנה ב-Backwardation. עקום חוזים שטוח איננו הסביבה הטבעית והמועדפת על בתי הזיקוק.

ענף הזיקוק

אחרי שנתיים שלוש של עדנה בסקטור הזיקוק, עם רמות ניצולת גבוהות חריגות לממוצע ההיסטורי, בעיקר בארה"ב, לבתי הזיקוק בעולם צפויה תקופה מאתגרת יותר, משלוש הסיבות הבאות:

הסיבה הראשונה- המלאים 

המלאים במדינות ה-OECD בנפט הגולמי ובמוצרי נפט נמצאים בשיא, אך בעוד שבעלייה במלאי הנפט נרשמה התמתנות ואף ירידה מסוימת, המגמה במוצרי הנפט היא עדיין כלפי מעלה. ההיצף בהיצע הנפט הגולמי משורשר לשוק מוצרי הנפט , וצפוי לקחת תקופה ארוכה יותר להגיע לאיזון.

הסיבה השנייה:-עקום החוזים

בשנתיים האחרונות שוק האנרגיה התאפיין בקונטנגו שפעמים רבות אף היה עמוק עם פער של יותר מ-2$ בין החוזה הקצר לארוך. אחת ההשפעות של החלטת אופ"ק היא שינוי במבנה עקום החוזים שהתהפך ונמצא כעת בטווחים של החצי שנה ב-Backwardation. עקום חוזים שטוח איננו הסביבה הטבעית והמועדפת על בתי הזיקוק.

מבנה עקום החוזים לשנה
 
הסיבה השלישית- תקנות איכות הסביבה

בארה"ב תקנות איכות הסביבה מחייבות את את בתי הזיקוק למהול את הדקל עם דלק ביולוגי. "העלויות הירוקות" רשמו עלייה חדה והן מכבידות על הרווחיות של בתי הזיקוק האמריקאים. כדי להתמודד עם התקנות חלק מבתי הזיקוק מעדיפים לייצא יותר דלקים לאירופה. בנוסף, העלייה במחירי הגז הטבעי בארה"ב פוגעת אף היא ברווחיות בתי הזיקוק. 

שוק מוצרי הנפט צפוי להיות מאופיין גם השנה בעודף היצע ובלחץ מחירים, בתי הזיקוק האירופאים ממשיכים לפעול ברמות ניצולת נמוכה ביחס לעולם כ-90% ב-2016. 

זו רמה יחסית גבוהה ביחס לשנים עברו. בתי זיקוק ניצלו את הסביבה העסקית הנוחה, לדחיית פעולות תחזוקה ולהגדיל את התפוקה. 2017 צפויה להיות שנה מאתגרת לבתי הזיקוק בעולם ובאירופה בפרט. מרווחי הזיקוק הגלובאליים
 
מקור: OPEC

אופ"ק חזר ובגדול:

בסוף נובמבר התקיימה ללא ספק אחת מפגישות אופ"ק המפתיעות ביותר, כעת עם שוך הסערה, נבדוק במה דברים אמורים ואת השפעתם הצפויה על הדינמיקה  בשוק האנרגיה.

בעבר המדינה היחידה שעמדה בהסכמי אופ"ק הייתה ערב הסעודית, בעוד שאר המדינות נקטו בטקטיקה אופורטוניסטית.  ההסכם הנוכחי אינו שונה מאחרים, בסבירות גבוה ניתן להניח כי ערב הסעודית תעמוד בהסכם על חיתוך של כחצי מיליון חביות נפט ביום, השאלה הגדולה היא לגבי שאר המדינות. שנייה בחיתוך התפוקה לממלכה הסעודית היא עיראק עם חיתוך צפוי של כ-200 אלף חביות נפט ביום, אך ההערכות בשוק הן כי עיראק לא תעמוד בחיתוך הצפוי.

לוב וניגריה הוחרגו מהסכם לאור התנודתיות הגבוהה בתפוקת הנפט במדינתן, בהשפעת אי יציבות גיאופוליטית. אינדונזיה שאך לפני כשנה חזרה בחזרה לארגון שוב משעה את חברותה בארגון, אך התפוקה מהמדינה נחשבת כחלק מהתפוקה הכוללת של הארגון. 

טבלת תפוקה לפי מדינה
 


מקור: OPEC

עודף ההיצע המוערך בכמיליון חביות נפט ביום, צפוי להיעלם להערכתנו במחצית השנייה של 2017. תחזית מעט שמרנית בהשפעת הציפיות של השוק לצמצום בהיצע הנפט כבר ברבעון הראשון של 2017.- ראו גרף מצורף.

המפתח להצלחת הסכם חיתוך התפוקה הוא שבלוב ובניגריה לא נראה התאוששות מהירה בתפוקת הנפט. שתי מדינות נוספות איראן ורוסיה, נמצאות במיצוי יכולת ההפקה הנוכחית, וללא פיתוח/שיפור מאגרים נוספים, הגדלת התפוקה מוטלת בספק. "ההימור הסעודי" על חיתוך בתפוקה, עשוי להצליח לא מתוך רצון אמיתי של המדינות האחרות לשיתוף פעולה אלא מחוסר יכולת אמיתית להגדיל את ההפקה בטווח הקצר. 

מבחינת שחקניות הנפט האמריקאיות עליות המחיר האחרונות הן ללא ספק בשורות טובות, אך יחד עם זאת השתטחות העקום, מצננת מעט את השמחה. 

עקום הפוך וגם שטוח, מקשה על יצרניות בגידור מחיר הנפט לפיתוח מאגרים חדשים, אך סביר להניח כי בסופו של דבר הן ימצאו את הדרך לממן פיתוח מאגרים כדי לנצל את עלויות המחיר האחרונות. 

חברות הנפט הגדולות הפועלות בפצלי שמן הן הראשונות להגדיל את הפקה, תוך שימוש ביתרות המזומנים הנוכחיות.

בסופו של דבר אנו נראה את הנפט האמריקאי חוזר לשוק, והוא יהווה סוג של תקרה למחיר הנפט.

המפיקות במזרח התיכון ואפריקה ימשיכו להתמקד בעיקר בשווקי אסיה, ולמעשה עיקר החיתוך בתפוקה יגיע על חשבון נתח השוק האמריקאי. 

כפי שסיכמנו בתגובה להחלטת אופ"ק, חובת ההוכחה נותרה על אופ"ק ויותר מכך במידה ורוסיה לא תסתפק רק בהקפאת תפוקה אלא בחיתוך ממש בתפוקה, מחירי הנפט ימשיכו להיסחר במחירים נוכחיים.

סיכום: ההסכמה של רוסיה לקצץ בתפוקה ב-300 אלף חביות נפט ביום הובילה להחלטת הקיצוץ של אופ"ק. 

יש הרואים בקיצוץ של 300 אלף חביות נפט ביום כהקפאה, כשעדיין לא ברור מאיזו רמה רוסיה תפחית את אותן חביות נפט ביום.- כנראה מרמת התפוקה של חודשים דצמבר-נובמבר האחרונים. 

שחקניות הנפט העצמאיות האמריקאיות הראו יכולת עמידה, גם בסביבה עסקית גרועה מאז שנות התשעים לתעשייה.

עם תחילת התייצבות במחירי הנפט מעל 40$ לחבית ראינו התעוררות בפעילות סקטור האנרגיה בארה"ב, במידה ומחירי האנרגיה ישארו ברמות המחיר הנוכחיות נתחיל לראות עלייה בתפוקת הנפט האמריקאית.  

המחצית הראשונה של 2017 צפויה להמשיך להיות מאופיינת בעודף היצע, אך הלחץ על המחירים צפוי להיות כלפי מעלה. להערכתנו מחיר הנפט ייסחר השנה בטווח מחירים של 55$-60$, הסיכון לתחזית הוא כלפי מטה, במידה ואופ"ק לא יעמוד בהסכם. 

אוהד חיים, אנליסט אנרגיה בחדר עסקאות ני"ע זרים, לאומי שוקי הון, 


  • גילוי בדבר ניגודי עניינים 
לכותב הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם
  • פסקת פטור:
בהתאם להוראת רשות ניירות ערך לבעלי רישיון בקשר לחובות גילוי בנוגע לעבודות אנליזה (נוסח חדש 2013) בנק לאומי לישראל בע"מ פטור מגילוי אודות ניגוד עניינים שמקורו בחוב של קבוצת התאגיד הנסקר בעבודה זו ואודות ניגוד עניינים שמקורו בהחזקות בחשבונות הנוסטרו שלו או של תאגיד קשור והחשבונות המנוהלים על ידו, ואשר איננו עולה ממידע אותו הוא נדרש לגלות לציבור לפי חוק ניירות ערך, התשכ"ח – 1967. פטור זה ניתן לבנק לאומי לישראל בע"מ משום היותו מחויב מכוח הוראת ניהול בנקאי תקין של המפקח על הבנקים בעניין פעילות מערכת הבנקאות בשוק ההון בהפרדה מבנית ("חומות סיניות") בין ייעוץ ההשקעות בניירות ערך לבין יתר עסקיו.


 ההפרדה המבנית הקיימת בבנק לאומי לישראל בע"מ מורכבת מהפרדה אירגונית, מקצועית ועסקית, ומיועדת, בין היתר, למנוע ניגודי עניינים והעברת מידע לבעל רישיון המכין את עבודת האנליזה כאשר מידע זה קיים בבנק מתוקף עיסוקיו האחרים כתאגיד בנקאי (כגון פעילות מתן אשראי).

  • דיסקליימר:
מסמך זה בוצע בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. אין לראות במסמך זה המלצה או תחליף להפעלת שיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או ייעוץ -  בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא - לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. הנתונים נלקחו ממערכות ממוכנות כגון מגמה, גרפיט, בלומברג ועוד, למעט מקרים שבהם נכתב אחרת, ולא בוצעו בדיקות לאימות הנתונים. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות כאן לתוצאות בפועל. הבנק אינו מתחייב להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. לבנק ו/או לחברות בנות שלו ו/או לחברות הקשורות אליו ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהם עשוי להיות מעת לעת עניין במידע.
הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן–בין באופן כללי ובין תחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

 

 

 

אתר קרנות נאמנות , קרנות השתלמות , קופות גמל , פנסיה‏ וניהול השקעות.‏ נתונים כתבות ומידע ייחודי ובלעדי על ניהול השקעות, קרנות נאמנות גמל ופנסיה.

*דיסקליימר: בתאריך 1.7.2021 ועד לתאריך 15.9.2021 נכנסת לתוקפה רפורמת קרנות הנאמנות החדשה של רשות ניירות הערך. בתקופה זו יחולו שינויים גדולים בקטגוריות, בשמות ובמדיניות של קרנות הנאמנות. על אחריות הגולשים לוודא את הנתונים הנכונים של הקרן. חברת פאנדר בע"מ לא תהה אחראית לשום שגיאה או אי עדכון מיידי בנתוני הקרנות שבאתר פאנדר.