סגור
rss צור קשר גילוי נאות ניוזלטר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית
גלרית עיתונים
funder פאנדר
חיפוש קרנות נאמנות  
 
 
איך לבחור קרן נאמנות
בחר ענף- כל קרנות הנאמנות מחולקות לענפים או קטגוריות. ישנם 13 קטגוריות על שמופיעות בצבע אדום במנוע ותחתן יש 24 קטגוריות ראשיות שמופיעות בצבע כחול ועוד 34 קטגוריות משנה שמופיעות בצבע שחור.

לחיצה על קטגוריית על תדרג את כל הקרנות שבכל הקטגוריות הראשיות שמופיעות תחת קטגוריית על זו.
לחיצה על קטגוריה ראשית תדרג את כל הקרנות שבכל קטגוריות המשנה שמופיעות תחת קטגוריה ראשית זו.
לחיצה על קטגוריית משנה תדרג רק את הקרנות שבקטגוריה זו. 

לדוגמא:  קרן כספית
             כספית שיקלית 
             כספית מטחית 
             דולר
             יורו

בלחיצה על קטגורית על קרן כספית ידורגו כל הקרנות הכספיות כולן: שיקליות דולר ויורו.
בלחיצה על קטגוריה ראשית כספית שיקלית ידורגו כל הקרנות הכספיות שיקליות בלבד.
בלחיצה על קטגוריה ראשית כספית מטחית ידורגו כל הקרנות הכספיות מטחיות –דולר ויורו.
בלחיצה על קטגוריה ראשית משנה דולר ידורגו כל הקרנות הכספיות דולר בלבד.
בלחיצה על קטגוריה ראשית משנה יורו ידורגו כל הקרנות הכספיות יורו בלבד.


גודל מנהל ההשקעות – בשלב זה מתאפשר לך להציג רק את קרנות הנאמנות המנוהלות על ידי מנהלי השקעות שמנהלים היקף נכסים גדול מ 100 מיליון ₪ או 1 מיליארד ₪ או מנהלי השקעות שמנהלים סכומים נמוכים מ 1 מיליארד ₪ או נמוכים מ 100 מיליון ₪.
פאנדר מדרגת את מנהלי ההשקעות על פי ההיקף המנוהל על ידם ישירות והדירוג כלל מנהלי השקעות בהוסטינג (בפונדקאות אצל מנהלי קרנות בעלי רשיון)
על ידי שימוש בבחירה זו תוכל לבדוק את מנהלי ההשקעות הגדולים מול מנהלי ההשקעות הקטנים.


גודל קרן - בשלב זה תוכל לסננן מתוך הקטגוריה את הקרנות הגדולות או הקטנות. זכור כי גם לקרנות גדולות וגם לקרנות קטנות יש יתרונות וחסרונות.
לדוגמא:
יתרון לקרן גדולה
קרנות גדולות עשויות להשקיע מאמצים גדולים יותר במחקר ואנליזה
חיסרון לקרן גדולה
קרנות גדולות מידי עלולות להיות חסרות גמישות בשינוי הרכבן.
יתרון לקרן קטנה
קרן קטנה אינה משפיעה על המסחר בשוק ויכולה לשנות את הרכבה במהירות.
חיסרון לקרן קטנה
עלויות הקרן(רואה חשבון ועוד) עשויות לפגוע בתשואת הקרן.


חשיפה למניות- בשלב זה תוכל לסנן את התוצאות על פי החשיפה המקסימאלית של הקרן למניות. במידה ותבחר בחשיפה של 200% לדוגמא תקבל כתוצאה את כל הקרנות שחשיפתן המקסימאלית היא עד 200%. כלומר גם קרנות שחשיפתן נמוכה יותר למניות (במידה והקטגוריה מאפשרת זו-כגון קרנות גמישות). לחיצה על מניות בסרגל העליון של הטבלה שהתקבלה, תדרג את כל הקרנות שבטבלה לפי סדר עולה של החשיפה למניות.
לכל הקרנות ישנו סימן המורכב ממספר ואות לועזית המיצגים את פרופיל החשיפה של הקרן למט"ח ולמניות.

 

 

סיווג הקרנות החדש

 

מט"ח

מניות

שיעור חשיפה לתחום

0

0

0%

A

1

10%

B

2

30%

C

3

50%

D

4

120%

E

5

200%

F

6

200%+
חשיפה למט"ח- בשלב זה תוכל לסנן את התוצאות על פי החשיפה המקסימאלית של הקרן למט"ח. במידה ותבחר בחשיפה של 200% לדוגמא תקבל כתוצאה את כל הקרנות שחשיפתן המקסימאלית היא עד 200%. כלומר גם קרנות שחשיפתן נמוכה יותר למט"ח. לחיצה על מט"ח בסרגל העליון של הטבלה שהתקבלה, תדרג את כל הקרנות שבטבלה לפי סדר עולה של החשיפה למניות.


דמי ניהול – בשלב זה תוכל לסנן את התוצאות על פי עלות דמי הניהול של קרנות הנאמנות בקטגוריה אותה בחרת. זכור כי התשואות אותן אתה רואה במערכת הן לאחר דמי ניהול ודמי נאמן.

דמי ניהול גבוהים בהחלט עלולים להשפיע לרעה על התוצאות העתידיות של קרן הנאמנות. אנו ממליצים לשקול טוב לפני רכישת הקרן האם דמי הניהול של הקרן תואמת את סוג הפעילות שלה. לדוגמא: קרן נאמנות מנייתית שגובה מעל 3% דמי ניהול הינה קרן יקרה ודרושה סיבה טובה על מנת להחליט לרכושה, כגון הקרן הוכיחה את עצמה לאורך זמן או לחילופין הכרות כרובה עם מנהל הקרן והצלחותיו בעבר שמצדיקים דמי ניהול גבוהים מהממוצע.

דמי ניהול מומלצים לקרן אג"ח ללא מניות 1% ומטה
דמי ניהול מומלצים לקרן מעורבת (מניות ואג"ח קונצרני) 2% ומטה
דמי ניהול מומלצים לקרן מניות 3% ומטה

לפני רכישת קרן נאמנות יש צורך לבדוק גם את שיעור ההוספה של הקרן שמופיע בתוך דף הקרן. במידה ושיעור ההוספה הוא מעל 1% צריכה להיות הצדקה טובה לכך. למשל: דמי ניהול נמוכים במיוחד כך שהשקעה לטווח ארוך בקרן כזו תקזז את השפעת שיעור ההוספה היקר. ניתן לנסות לתקשר עם מנהל הקרן ולדרוש הנחה בשיעור ההוספה. בדרך כלל אם סכום ההשקעה עולה על 40 אלף ₪ יש סיכוי טוב לקבל הנחה משיעור ההוספה. ככל שההשקעה גבוה יותר כך שיעור ההוספה עשוי לרדת ל 0.


שארפ- הינו מדד המשקלל את התשואה עם רמת התנודתיות של הקרן הנמדדת בסטיות תקן. זהו מדד טוב לבחינת ביצועי הקרן (בהתאם לסיכון) בעבר, אם כי לא מושלם ואין ביכולתו לצפות ב 100% את תוצאות הקרן בעתיד. הנחה מקובלת היא שאם אין שינוי באישיות המנהלת את הקרן ביצועים טובים בעבר מעידים גם על ביצועים טובים בעתיד. צריך לזכור כי מדד זה נמדד באופן יחסי, כלומר בהתאם לקטגוריה הומוגנית, לדוגמא השוואה של מדד שארפ לקרנות שלא מאותה קטגוריה לא תיתן השוואה נכונה. בשלב זה ניתן לסנן את הקרנות שאין להן שארפ חיובי, המעיד על הצלחת הקרן מעל לריבית חסרת הסיכון ב12 החודשים האחרונים.
חשוב לדעת כי מערכת פאנדר לא מדרגת על פי מדד שארפ קרנות שלא מלאו להן 12 חודשים קלנדאריים מלאים. ההנחה היא שמדד שארפ הנמדד על פחות משנה הינו בעיתי מאוד.
הערות נוספת-המדד מחושב חודשית על פי חישוב סטיית תקן חודשית וריבית חודשית.

לסיום
את התוצאות המתקבלות ניתן לדרג באופן ידני על ידי לחיצה על כפתור סדר טבלה או על ידי לחיצה על שם הטור, לדוגמא: לחיצה בסרגל העליון של הטבלה על המילה דמי ניהול תדרג את כל הקרנות שהיתקבלו לפי דמי הניהול. בנוסף ניתן לסמן בווי את הקרנות אותן רוצים להשוות וללחוץ על כפתור סמן והשווה גרף תשואות לקבלת גרף השוואה לקרנות הניבחרות.
סגור