לקראת כניסת ביידן לתפקיד - מדוע השווקים רצים ?

איזה תוכניות מיסוי מתכנן ביידן ? איך גל העליות הזה לא מראה אפילו חשש קל לגבי הצפוי בכהונת ביידן ?

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

07/01/2021 משה מימון

ביידן אמור בקרוב להיכנס נכנס לתפקיד, לאחר אישור הקונגרס. יותר מכך, לאחר המירוץ הצמוד בג'ורג'יה, ביידן ישלוט גם בסנאט וגם בבית הנבחרים. לפחות עד אמצע הכהונה. לאור זאת הגיע הזמן לבחון יותר לעומק את הכוונות של ביידן, ואת המדיניות שבכוונות ליישם.
תוכנית המיסוי של ביידן מתכננת לגייס סביב 3.5 טריליון דולר בעשור הקרוב, במידה ותוכנית המיסוי שלו תאושר במלואה.

התוכנית של ביידן היא תוכנית פרוגרסיבית מאוד. היא כוללת העלאת מס סביב 13-18% על 1% מבעלי השכר הגבוה ביותר. בנוסף, התכנון הוא להעלאת מסים עקיפים סביב 0.2-0.6%. כלומר, אם לסכם זאת, ביידן מתכנן לגבות סדר גודל של טריליון דולר מבעלי שכר גבוה, עוד בערך טריליון דולר דרך מערכת הביטוח הלאומי האמריקאית (גם זה על בעלי השכר הגבוה).

כאשר מדובר בבעלי השכר הגבוה ביותר, ביידן מתכנן גם להעלות את מס רווחי הון לבעלי הכנסה של מעל מיליון דולר, מרמה נוכחית של 23.8%, ל-39.6%

מדוע הבנקים בריצה?
הבנקים חוו לאחרונה ריצה של כ-30% בקצת יותר מחודשיים. עיקר הריצה הזו משויכת להערכות לגבי החיסון, היציאה מהסגרים, הצפי לשיפור התנאים הכלכליים, והתאוששות המשק. אבל ביידן בהשתת רגרה על בנקים ומוסדות פיננסיים. ההערכה היא שאגרות אלה יגייסו כ-100 מיליארד דולר.

ביידן בעד זוגות צעירים
אחת התוכניות שהציג ביידן, קשורה לזוגות צעירים, ולסיוע לזוגות צעירים בהגעה לדירה. לאור זאת, ביידן מתכנן מתן נקודות זכות לשוכרי בתים, וכן הטבות למי שבונה בית ראשון (זוגות צעירים). ההערכה היא לעלותו של 300 מיליארד דולר בגין התוכנית.
תוכנית נוספת של ביידן לתמיכה בזוגות צעירים כוללת הגדלת נקודות זכות בגין טיפול בילדים.

עסקים קטנים - לא נוגעים
נטל המס על עסקים קטנים לא ישתנה.
לאמריקאים יש שם עבור זה - mom and pop business, לסמל עסקים משפחתיים, שהילדים עוזרים ועובדים בהם במהלך החופשות, ומעסיקים לא יותר מ-50 עובדים, אלא אם הם מגיעים לרמות שכר גבוהות של מעל 400 א' דולר בשנה.

אנרגיה ירוקה - האם הריצה תמשיך?
ביידן צפוי להחזיר ואף להרחיב פטורים ממס בקשר עם הפחתת פליטת מזהמים, וכן להשקעות בתחומי אנרגיה ירוקה. במקביל, ביידן צפוי לבטל מס מופחת על תעשיית האנרגיה, הקונבנציונאלית - נפט וגז.

העלאת מס חברות
אחד הדברים הזכורים מתחילת ממשל טראמפ היא תוכנית הורדת מס החברות, שהנהיג ממש בתחילת כהונתו. טראמפ הוריד את מס החברות ל-21%, מ-35%. תוכנית זו, זכתה לתשואות רמות מצד וול סטריט, אולם כעת, ממשל ביידן צפוי להעלות את מס החברות. אמנם רק ל-28%, אבל עדין, לא מוסברת ממש הריצה של וול סטריט לאור היבחרו של ביידן.

אחרי כל זה, חייבים לשאול את השאלה. מה גורם לשוק ההון לריצה הזו?
אחרי היוודע תוצאות הבחירות, קבעו שהעובדה שיש חלוקה בין בית הנבחרים לסנאט היא מעולה, כי שוק ההון מעדיף gridlock. אבל הנה, עכשיו יש תוצאות בג'ורג'יה, והמשמעות היא שליטה של ביידן הן בבית הנבחרים והן בסנאט. אז איך אנחנו זוכים ליומיים רצופים של ריצה?
הסיבה העקרונית היא ששווקים לא אוהבים אי וודאות, ועכשיו זה נגמר. יש וודאות. בנוסף, אולי הסברה לגבי העדפת ה-gridlock לא ממש מדויקת, ויתכן שאנשי שוק ההון מעדיפים נשיא שכן יוכל לממש מדיניות, בלי שטיקים ופוליטיקה קטנה. בנוסף, כפי הנראה, שוק ההון לא חושש מצעדי מיסוי חריפים מידי של ביידן. אלה שפירטתי למעלה, לא מגיעים לרמה שיגרמו לשוק ההון להפוך כיוון, בעיקר על רקע הסיבה הבאה.

הסיבה העיקרית היא שיש כסף שכל הזמן מסתובב. רק לאחרונה, משקי הבית בארה"ב קיבלו צ'ק של 2,000$ מהממשל, ויש סיכוי שזה לא הצ'ק האחרון. 

הסכומים האלה, כפי הנראה בחלקם יופנו לקמעונאיות, ובחלקם, יש להעריך, יופנו לשוק ההון. על הדרך, אנחנו נמצאים ללא אלטרנטיבה ראויה מבחינה פיננסית, נגמרה אי הוודאות, אז הנה לנו גל נוסף של עליות. כלומר החשש מעליית מסים, על רקע הצורך להתניע את הכלכלה מחדש, גורם למשקיעים להבין שהכיוון העיקרי בטווח המידי הוא להניע את הכלכלה, ולא להעלות מסים.

סקטורים שלמים - תשתיות, אנרגיה ירוקה, קמעונאות, פיננסים, מניעים מהלך מחודש בשוק האמריקאי, ומריצים קדימה את ה-S&P500 והדאו, ומחליפים את חברות הטכנולוגיה, שיצאו החוצה לכמה דקות הפסקה לנשום אוויר (כל זה חוץ מטסלה כמובן, שממשיכה כרגיל).