קרנות מחקות

קרנות מחקות אגחיות

טווח הגרף

 

 

בחר שם קרן הנאמנות תשואה יומית מתחילת החודש מתחילת השנה מס הקרן חשיפת מטח חשיפת מניות מנהל השקעות דמי ניהול גודל קרן תאריך שער

 

קרנות מחקות מניתיות

בחר שם קרן הנאמנות תשואה יומית מתחילת החודש מתחילת השנה מס הקרן חשיפת מטח חשיפת מניות מנהל השקעות דמי ניהול גודל קרן תאריך שער

מהן קרנות מחקות?

קרנות הנאמנות המחקות את תעודות הסל.

בעקבות הרפורמה בשוק קרנות הנאמנות משיבים מנהלי הקרנות מלחמה לתעודות הסל. הכירו את קרנות הנאמנות המחקות קרן מחקה (Tracking Fund) הנה קרן אינדקס שבדומה ל תעודת סל אמורה להתחקות אחר מדד מסוים של מניות, אג"ח או סחורות. מדובר במוצר מקביל לקרנות ETF (Exchange Traded Fund) הנסחרות בחו"ל. בקרנות המחקות לא קיימות עמלות הפצה ויתרונן על פני תעודות סל נובע מכך שכאשר תעודת סל מחלקת דיבידנדים למשקיעים, מוטל על המשקיע מס. לעומת זאת, בקרן מחקה הדיבידנדים מושקעים בחזרה בקרן והמשקיע אינו מחויב במס.

בנוסף יש תחרות משמעותית על העלויות. קרן נאמנות מחקה נשלם בין 0 אחוז ל 0.6 אחוז דמי ניהול לשנה. הבדלים נוספים שראוי לתת עליהם את הדעת:

חלוקת דיבידנד -

מנהלי תעודות הסל אינם מחויבים ע"פ חוק להחזיר את הדיבידנד במלואו למשקיע. בעצם זו דרך של מנהלי תעודות הסל לגזור דמי ניהול נוספים מהמשקיע. במקרה של קרן הנאמנות המחקה מחויב מנהל הקרן להחזיר למשקיע את הדיבידנד שהניבה ההשקעה במלואו.

מועד ניכוי המס על רווחי הון –

בתעודות הסל משלם המשקיע מס בעת חלוקת הדיבידנד. בקרנות המחקות תשלום המס יידחה למועד מכירת יחידות הקרן, כך יכול המשקיע לצבור תשואות על הצבירה לכל תקופת ההשקעה ולהגדיל את סך הצבירה. יש לקחת בחשבון שגם במקרה של הפסד הכלל חל וההפסד יחול על כל הצבירה.

שקיפות –

מנהלי הקרנות המחקות טוענים כי הם מציעים שקיפות מוחלטת על עלויות הקרן לעומת תעודות הסל בה מבנה העלויות אינו שקוף לחלוטין.