קרן נאמנות במעקב || מור מניות ערך || היא הצליחה לצאת בכבוד בטווח הקצר, ובמיוחד עבור הטווח הארוך

בעולם המשוגע במקצת של היום, מושגים כמו "מניות ערך" ו-"מניות צמיחה" נתערבבו בסה"כ של השקעות הנראות כבנויות יותר על מומנטום מאשר על כל דבר אחר. הקרן הזו מוכיחה שאיכות אמיתית שורדת.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
קרן נאמנות במעקבקרן נאמנות במעקב

14/01/2021 משה שלום

בעולם המשוגע במקצת של היום, מושגים כמו "מניות ערך" ו-"מניות צמיחה" נתערבבו בסה"כ של השקעות הנראות כבנויות יותר על מומנטום מאשר על כל דבר אחר. לכן, החלטתי השבוע לבחון קרן אשר מזכירה במפורש את הזווית הזו של השקעות הערך. זאת, כפילוסופיה המובילה לקחת שמות של נכסים על בסיס כדאיות פונדמנטלית גרידא, ולהישאר איתם עד שההשקעה תניב את ערכה המלא, או לפחות, חלקה הגדול. מעין בחינה של נקודות שפל בערך הכלכלי של אותו נכס (מניות או אג"ח) וניצול תנאי השוק המעוותים על מנת לקבל תשואה טובה בטווח הארוך.

כל זה, כמובן, בהנחה שהשוק ופעיליו יראו את "טעותם" ויחזירו את ערך הנכסים האלו לשווים האמיתי כאשר הסנטימנט הכללי הרגשי יתחלף בהיגיון קר של נתוני המיקרו של החברות. גרהם, באפט, וכו... מובן מאליו שאין הגיון גדול בלבחון קרן כזו בטווח הקצר, שנה או פחות, אבל אם אעשה זאת, זה יהיה במקרה צר במיוחד, בגלל אופייה המיוחד של השנה שעברה (2020) כמדד של אלמנט אחד והוא: "איך עמדו נכסי ערך בסערה של משבר הקורונה, כמייצג אירוע חיצוני בלתי צפוי". הבה נתחיל.

פרטי הקרןהקרן מגיעה אלינו מבית מור וקרויה על שמה של המתודולוגיה: "מור מניות ערך". היא מספיק ותיקה כדי להעריך את יכולותיה עם קצת יותר משלוש שנים בשוק (הקמה ב-19-09-2017) ונמצאת במקום ה-16, מבין הקרנות המנוהלות, מבחינת גודלה, עם 134.9 מיליוני שקלים. האמת היא שזה קצת לא "פייר" להשוותה בענף הנקרא "מניות כללי". בענף כזה הגיוון של הגישות כלפי שוק המניות הוא כה גדול שהיה הגיוני לחלק את אותו לפי נקודות המבט של המנהלים: ערך, צמיחה, שילובים, אחזקות קצרות או ארוכות, חו"ל ומקומי ושילובים, וכו... אבל, כפי שאתם מבינים, את החלוקות האלו אנו לא קובעים וזו המסגרת שבה אנו חיים כרגע.

דמי הניהול סבירים מאוד עם גובה של 1.25% לשנה. עלות הממקמת אותה במקום ה-51 מתוך 60 (!) מן הגבוה לנמוך. דהיינו, ממש בחלק הזול של התחום הזה. וזו בהחלט נקודה לזכותם של מנהליה. סטיית התקן גם היא אינה אבסורדית בגובהה: 1.62%. זה נשמע גבוה יחסית לחלק הסולידי של השוק אבל, כאשר משווים לסקטור המנייתי, זה ממש לא משהו מיוחד. בהמשך נרחיב על תשואות אבל תשואה שנתית (2020) סביב 14% נשמעת ממש טוב (מקום 21 מתוך 60) וזאת כאשר מבינים שני דברים: ראשית, היה משהו דרמטי למדי השנה, והעובדה שהקרן הצליחה לחזור ולהניב כמות כזו של אחוזים אחרי הנפילות הגדולות של הקורונה הוא דבר ראוי לציון. 39 קרנות מנייתיות אחרות לא עשו זאת.

שנית, על פי אופי הקרן, מדובר בנכסים שנבחרו להחזקה ארוכה, על בסיס כלכלי. אין כאן, או לפחות לא צריך להיות כאן, משחק תזמון אגרסיבי כלל. ולכן, איכות הבחירה ניכרת כאן יותר מאשר בכל קרן שאינה בעלת אותם אפיונים של איכות. לבסוף כמה מילים על התיק: 81.49% מניות ומתוך זה 13.69% חשיפת מט"ח, כל אלו אומרים לנו שבעיני מנהלי הקרן ישנו יתרון יחסי, וכשרון לבחירה, של מניות מקומיות דווקא ופחות חיפוש ומציאה של מניות בחו"ל. לא שאין כאלו, אבל יש בהחלט הטיה מקומית גדולה.

ביצועי הקרןכמו שאמרתי, אין סיבה למשקיעי הקרן להתלונן על ביצועיה השנה. נכון שלא הגענו כאן ל30-40% תשואה, שראינו בקרנות אחרות אבל, כאשר מדובר בהשקעות ערך, יש לעיתים רחוקות דברים כאלו. המנוע העיקרי של תשואות גבוהות נמצא תדיר במניות צמיחה המכילות סיכוי גדול יותר אבל גם סיכון גבוה בהרבה. בכל אופן, מן הגרף הזה אנו רואים שתנועת המחיר הייתה חלקה מאוד ולא תזזיתית בכלל מאז תחילתה של התקומה מן הירידות של הקורונה. איך נראה הרצף התשואתי?בגדול, קלאסיקה של ציפיות. אנו רוצים ירוק, עולה בהדרגה, כאשר ירידה בתשואה מובנת מגורמי שוק ולא מגורמים הנובעים מן הקרן עצמה. וזה בדיוק מה שאנו קיבלנו כאן. והדבר השני המיידי שאנו שואלים את עצמנו הוא: איך עשתה הקרן ביחס למדדים העיקריים בארץ ובחו"ל (ארה"ב)? במילים אחרות: האם היא "הכתה את השוק" בטווח הארוך?בגרף, הקרן של מור (ירוק) נמצאת במצב מצוין ממש מול כל המדדים המיוצגים על ידי קרנות מחקות מבית תכלית. קצת פחות ממדד ת"א 90 (כחול) המייצג את המניות הבינוניות אצלנו אבל מעל המדד הכבד האמריקאי (אדום) והכבד אצלנו (כתום). זה האחרון, ת"א 35, בכלל פיגר קשות ולא הצליח לחזור לנקודת ההתחלה של השנה. זכרו: הקרן של מור היא קרן של מניות ערך. כאלו המאכלסות את המדדים ה"כבדים" יותר בגלל שהן מניות וותיקות, וטובות. ולכן, ביצועים אלו מרשימים במיוחד. אבל, זה לא הסוף של ההתפעלות מן הקרן הזו. הנה גרף מעניין נוסף:לפניכם, בנוסף לקרן של מניות הערך, שלושת הקרנות הגדולות בענף "מניות כללי": גם מ-מור, מ-אלטשולר-שחם, מ-ילין-לפידות. והנה, הקרן של מור מניות ערך, שבה כעשירית הון מנוהל מן הגדולה ביותר, מצליחה להביס בצורה דרמטית את שלושת אחיותיה על פי נתוני שלוש שנים: 45.85% מול 30.43% (ילין), 29.37% (אלטשולר), ו-24.98% מור מניות ישראל). לדעתי, "מרשים" קצת ממעיט מן ההישג שלפנינו. ולהדגשת הנקודה העיקרית והחשובה מכולן: מבט על איך הקרן עשתה מול שוק הייחוס שלה, מדד ת"א 35, באופן יחיד וברור:קשה שלא להיזכר באמרה: "תמונה אחת שווה אלף מילים".

גיוסים ופדיונות וסיכום קצראיך כל זה מתבטא בנושא הגיוסים? או במילים אחרות, באמון של המשקיעים בקרן ומנהליה. בגרפים האלו, המייצגים את שקרה מאז הקמת הקרן, אנו רואים שתי תקופות ברורות: עד סתיו 2019 ומאז. עד אותו סתיו 2019 ראינו הססנות שלילית, עם פדיונות קטנים או אדישות מוחלטת כאשר לקראת 09-10 2019 כבר ניכרו גיוסים מזעריים. אבל, פתאום. התפוצצות של כניסת כסף, אשר לא התמעטה אלא רק בחודש אחד של פחד כללי בקורונה. אחרי אותו חודש מרץ 2020 הקרן חזרה במלוא העוצמה לגייס כספים גדולים וזה ניכר בצורה דרמטית בעקומת היקף נכסי הקרן בצד ימין של הגרף. בקיצור: האמון בקרן שלפנינו נבנה אט אט, ומשום מה, בנקודת זמן ממש פתאומית, בום! החלטה של המון הון להיכנס לקרן ולהמשיך להוות מקור של זרימת הון יפה במיוחד. אוקי, ואיך כל זה משתקף מול התחרות?בגרף הזה 5 קרנות, זו של מור מניות ערך (כתום) וארבעה אחרות (שתיים מהראל, אחת מאנליסט, אחת מפסטרנק). כולן מכילות משהו דומה בכמות הניהול ואנו רואים שאת מה שציינתי לעיל מתקיים גם כאן: מור מניות ערך מראה סימנים של "חיים" רק מסתיו 2019. לפני כן, קשה להבחין בתנועות כלשהן של כסף כלפיה.

ולסיכום אומר כך: בשוק תנודתי, המגיב לאירועים בלתי צפויים קשים (ובמיוחד כאשר אלו אינם פיננסיים) קשה מאוד לצפות לפילוסופית ה"ערך" לעמוד כנגד מתודולוגיות הדוגלות בכניסה ויציאה יותר מהירות. כאלו הנובעות ממומנטום ומאופי מניות צומחות צעירות. לכן, הייתה זו הפתעה נעימה לראות שמור מניות ערך הצליחה לעשות עבור משקיעיה את המינימום ועוד הרבה: לתת שנה טובה ב-2020. וכאשר משווים אחורה, היא גם מילאה המון צפיות מול מדדים ומתחרות. אין זה פלא, אם כך, שאמון המשקיעים ממשיך להתבטא בהמשך גיוסים די מאסיבי.