לאומי || עליית מחיר הגז הטבעי עלולה לתמוך בעליית הביקוש לנפט

לאור מעבר של חלק מיצרני החשמל לשימוש בסולר | מספר המשרות בשוק הנפט עלה בארבעת החודשים האחרונים של שנת 2020, כאשר בחודש דצמבר לבדו נוספו 4,592 משרות

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

ד"ר גיל בפמן
20/01/2021

התפתחות מחיר הנפט

במהלך השבוע החולף, מחיר הנפט מסוג BRENT ירד מכ-55.88 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-8/1/2021 לכ-54.5 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-15/1/2021 ומחיר חבית מסוג WTI עלה מעט מכ-52.24 דולרים לחבית בסוף המסחר ב-8/1/2021 לכ-52.36 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-15/1/2021.

ההיצע הגלובלי

רוסיה העלתה את תפוקת הנפט וגז Condensate שלה בתחילת חודש ינואר, לאחר שקבוצת OPEC+ הקלה עליה מעט את מכסות הייצור, והיא הפיקה בעשרת הימים הראשונים של החודש כ-10.2 מיליון חביות ביום של נפט וגז Condensate, כ-1.5% יותר מאשר התפוקה הממוצעת היומית בחודש דצמבר 2020.

שר האנרגיה של איחוד האמירויות התריע כי ניסיונות של ארה"ב לנצל את עליית מחירי הנפט על מנת להגביר את תפוקת הנפט השנה עלולה להביא לתוצאות הפוכות ומחירי הנפט עלולים לרדת. זאת, לאחר שמחירי הנפט עלו בתחילת החודש לאחר שערב הסעודית הכריזה כי היא תפחית מרצונה את תפוקת הנפט בכמיליון חביות ביום. הפחתת יצור הנפט של ערב הסעודית הביאה לכך שערב הסעודית מקצצת באספקת הנפט ללקוחותיה באסיה, לעיתים גם קיצוצים עמוקים של 20%-30%. צעד זה של הפחתת תפוקת הנפט עשוי להביא להפחתת מלאי הנפט העולמי המצוי ברמות גבוהות במונחי "ימי אספקה".

ממשל טראמפ הכניס את חברת האנרגיה הסינית Cnooc לרשימה השחורה של הלשכה לתעשייה וביטחון של ארה"ב, לאחר שהיא הייתה מעורבת במשך שנים בקידוחים ימיים באזור הים סין הדרומי, המצוי במחלוקת, ובתוך ה-200 מייל של מדינות אחרות כולל וייטנאם ופיליפינים. סנקציות אלו מחריגות סחר בנפט, גז טבעי ומוצרי נפט ומטרתם העיקרית היא למנוע את גישתה של החברה לטכנולוגיה של ארה"ב.

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע המסתיים ב-8/1/2021 בשל עליית הפעילות של בתי הזיקוק. בהתאם לכך, דו"ח הנפט השבועי של ה-EIA (סוכנות האנרגיה של ארה"ב) מצביע על ירידה בהיקף של כ-3.2 מיליון חביות במלאי המסחרי בשבוע המסתיים ב-8/1/2021. כאמור לעיל, ירידה זו, התרחשה על רקע המשך עליית שיעור הפעילות של בתי הזיקוק ל-82.0% ועל אף העלייה של כ-1.5 מיליון חביות ביום ביבוא הנפט נטו שנבעה מעליית הייבוא ברוטו  ומירידת הייצוא.

מספר המשרות בשוק הנפט עלה בארבעת החודשים האחרונים של שנת 2020, כאשר בחודש דצמבר לבדו נוספו 4,592 משרות. עלייה זו בתעסוקה עשויה להצביע על כך שהענף עבר את הגרוע מכל במשבר הנוכחי וכי הוא ממשיך במגמת ההתאוששות. עם זאת, מספר המשרות בענף עדיין נמוך ב-13% מהרמה שהייתה לפני שנה.

להערכת ה-EIA, יצור הנפט של ארה"ב צפוי לרדת מעט השנה ל-11.1 מיליון חביות ביום, לאחר שבשנת 2020 ארה"ב יצרה 11.3 מיליון חביות נפט ביום, אך הוא יעלה בשנת 2022 לכ-11.5 מיליון חביות ביום בשל הצפי לשמירת מחירי הנפט הגבוהים הצפויים לתמוך בהתאוששות הצפויה בשוק פצלי השמן.

צד הביקוש הגלובלי

בארה"ב, הביקוש לדלק מטוסים עלה אל מעל ל- 1.4 מיליון חביות ביום, אך הוא עדיין מצוי ברמות נמוכות מאשר לפני המשבר והוא צפוי להקשות על התאוששות הביקושים לנפט במהלך החודשים הקרובים, מאחר ועיקר ההתאוששות לדלק מטוסים צפויה להיות במחצית השנה של שנת 2021. הביקוש לדלק לכלי רכב ירד לאחרונה, זאת ככל הנראה כביטוי להקשחת המגבלות על ניידות תושבי ארה"ב. במקביל, יצוא הסולר של ארה"ב ירד והביא לעלייה של מלאי הדלקים בארה"ב ל-163 מיליון חביות, הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש אוקטובר. יצוא הסולר של ארה"ב לאמריקה הלטינית ירד בשבוע שהסתיים ב-7 בינואר ב-518,000 חביות ביום והגיע לרמה של 714,000 חביות ביום.

עונת החורף הקרה מהרגיל באסיה צפויה להביא לעליית מחירי האנרגיה בשל עליית הביקושים לחימום ביתי. עליית מחיר הגז הטבעי יכולה לגרום למעבר של חלק מייצרני החשמל לשימוש בסולר, מה שיתמוך בעליית הביקוש לנפט. בנוסף, שיעור הפעילות של בתי הזיקוק בארגנטינה עלה בחודש נובמבר 2020 ב-5.4% והגיע ל- 69.7%, השיעור הגבוה ביותר בשמונה החודשים האחרונים. אולם, שיעור פעילות זה עדיין נמוך מהשיעור של חודש פברואר שהיה 80.1%. המשך עליית שיעור הפעילות צפויה להיות מלווה בעליית הביקושים לנפט.

משק הגז הטבעי

מחיר הגז הטבעי בארה"ב (Henry Hub) ירד בשבוע האחרון והגיע ל-2.67 דולרים ל-MMBTU. ה-EIA העלה את תחזיתו לצריכת הגז הטבעי במחצית הראשונה של 2021 על אף הצפי להמשך עליית מחיר הגז הטבעי. אולם, בסיכום שנתי צריכת הגז הטבעי בארה"ב עדיין צפויה להיות נמוכה מזו של שנת 2020. להערכת ה-EIA, צריכת הגז הטבעי בארה"ב השנה צפויה להיות כ-80.1 BCF ליום, לעומת צריכה של כ-83.1 BCF ליום בשנת 2020, ובשנת 2022 צפויה ירידה נוספת כ-79.0 BCF ליום. עיקר הירידה צפויה להיות בשל הצפי לירידת צריכת הגז הטבעי של סקטור החשמל בארה"ב, שהוא צרכן הגז הטבעי הגדול במשק. ירידת צריכת הגז הטבעי של סקטור החשמל צפויה להיות על רקע עליית מחירי הגז הטבעי מחד והגדלת קיבולת יצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מנגד.

מחיר הגז טבעי נוזלי (LNG) באסיה עלה באופן חד בשל עונת החורף הקרה מהרגיל אשר הביאה לעליית הביקוש לגז טבעי נוזלי לחימום בייתי ותעשייתי. לרמת הביקוש הגבוהה עשויה להיות השפעה גם בחודשים הקרובים על כמות הגז הטבעי בשוק, מה שיתמוך ברמות מחירים גבוהות מהרגיל.

הצפי לטווח הבינוני

הקיצוץ מרצון של תפוקת הנפט של ערב הסעודית צפויה להגדיל את הגירעון בשוק הנפט ברביע הראשון של השנה ולהפחית אף את מלאי הנפט הגלובלי. במידה וערב הסעודית ושאר חברי OPEC+ יצייתו למכסות, הפורמליות והוולונטריות, וארה"ב לא תגדיל באופן משמעותי את יצור הנפט שלה, הדבר יאפשר רמת היצע שתתמוך ברמת המחירים הנוכחית. בנסיבות כאלו, ובמידה והדולר ימשיך להיחלש בעולם, אזי מחירי הנפט עשויים לעלות עוד אל מעבר ל-55 דולרים לחבית ברנט (הרמה הנוכחית). במידה ומהלך ההתחסנות יתברר כיעיל ובטוח ויהיה שיתוף פעולה רחב בקרב האוכלוסייה,  זה יצור תמיכה נוספת לרמת מחירים גבוהה יותר מאשר כ-55 דולר לחבית ברנט (הרמה הנוכחית). 

נראה שהשוק כבר מתמחר במידה רבה יחסית גירעון עתידי העשוי להיווצר בשוק. ההתקדמות לקראת שיווק גלובלי מגוון של חיסונים, שניתן לשנע בקלות, ולהביא למדינות העולם המתפתח במחיר נמוך, מהווה איתות חשוב לגבי פוטנציאל עליית הביקוש לנפט גולמי בהמשך, מה שגלום כבר כיום במידת אופטימיות גבוהה מאוד "בקונצנזוס" מחירי הנפט.