שוקי המניות בארץ ובחו"ל || ת"א 35 ו-S&P500 || השוק המקומי סוגר פערים בזריזות יתרה

מגמה חיובית מתמשכת בכל הזירות החשובות לנו

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
שוקי המניותשוקי המניות

משה שלום
24/01/2021

מאז הסקירה הקודמת, ומהרבה בחינות טכניות ופונדמנטליות, הדרמות הגדולות בשווקים הפיננסיים קרו בזירות האג"ח והמט"ח, ופחות בשוקי המניות. כפי שתראו בהמשך, לא ניתן לציין תנועה ממשית שונה מהמגמות שהתרגלנו אליה כבר זמן מה בשני השווקים שאנו סוקרים כאן, דהיינו המגמה החיובית. והאמת היא, שכאשר בחנתי את השווקים של המניות שלנו מול אלו שבחו"ל, הופתעתי בעוצמה היתרה של מה שקורה במקומותינו.

עד נובמבר 2020, היינו רגילים לביצועי חסר מבהילים בין השוק הישראלי וזה האמריקאי. המון תיאוריות קונספירציה, וקצת סיבות אמיתיות, ניסו לתרץ תופעה זו. למעשה, בפורום זה ציינתי את העובדה הבסיסית ששוק המניות המקומי העיקרי, המיוצג על ידי מדד ת"א 35, פשוט אינו מכיל מספיק אלמנטים השייכים למה שהורגלנו לקרא "תואמי קורונה". מניות של טכנולוגיה, ריחוק חברתי, ומוצרים ושירותים שלא נפגעו מן המגפה: נדל"ן למגורים, צריכה חיונית, וכו...

אני לא אומר שאין כאלו, אני רק אומר שהם לא היו דומיננטיים מספיק על מנת להוות משקל נגד למניות שכן נפגעו כמו הסקטור הפיננסי, אנרגיה, נדל"ן מסחרי, וכו... בחו"ל, ובמיוחד בשוק האמריקאי, האיזון היה שונה. זה היה ההסבר העיקרי, בנוסף להשפעה של שוק הנגזרים על מדד ת"א 35, בדבר ביצועי החסר.

אז מה קרה שבנובמבר 2020 הדברים השתנו? ההיגיון הבריא והמיידי צריך להביא אותנו לחשוב על משהו שקרה בחזית המגפה. משהו שהיה גורם למשקיעים "לאהוב" שוב את המניות הנחשבות ל"פגועות קורונה", ואשר נמצאו במחירים אטרקטיביים מעין כמוהם. דוגמה מובהקת לכך היו מניות הבנקים, כפי שזה משתקף בגרף היומי הבא של מדד הבנקים אצלנו:בירידות של תחילת השנה הם נפגעו קשה מאוד (1), בתקומה מה-18 למרץ הם לא הצליחו לחזור מעלה בצורה משמעותית ואף חזרו לתחתית של הירידות הגדולות (2) באוקטובר, ולבסוף, בתחילת נובמבר (3), ראינו את הפריצה המאשרת את השינוי במגמה לכיוון העולה. אז מה באמת גרם לשינוי הדרמטי הזה? הצלחתי למצוא רק גורם פונדמנטלי חדשותי אחד והיא הודעת פייזר-ביונטק על תוצאות מוצלחות של השלב השלישי של החיסון שלהם:

PFIZER AND BIONTECH ANNOUNCE VACCINE CANDIDATE AGAINST COVID-19 ACHIEVED SUCCESS IN FIRST INTERIM ANALYSIS FROM PHASE 3 STUDY

תאריך ההודעה: 09-11-2020. אולי זו מקריות, אבל, כמו שאומרים: "עם קצת מזל, כל מקריות הופכת  להזדמנות". וכך, השוק שלנו, מצא נקודת עוגן ואחיזה להישען עליה על מנת לשנות כיוון. ומאז אנו עדים לאחד המהפכים היותר משמעותיים שראיתי ביחס בין השווקים שלנו ואלו שבחו"ל. שם, פשוט המשיכו בתקומה הנהדרת ממרץ, כאשר כל האירועים הסביבתיים הכרוכים בהחלפת הממשל לא שינו דבר ואף הגבירו את עוצמת העליות. כאן, החיסון, והצלחת המבצע להפצתו באוכלוסיה, הביאו, כנראה, לטריגר של סגירת הפערים בינינו ובינם.

הבה נבחן עכשיו את החלק הטכני של הדברים.S&P500

קשה להמציא את הגלגל מחדש כל פעם, ולכן לא אלאה אתכם בתיאורים דומים לאלו אשר כבר נתתי בסקירות הקודמות. השוק האמריקאי, והמדד שאנו מסתכלים עליו כאן, ה-S&P500, נמצאים במגמה חיובית. נזכור הגדרה: מגמה חיובית תוגדר ככזו אם תתקיים בה המשכיות של שיאים ושפלים עולים. וזה קורה בהחלט מאז חודש נובמבר 2020, דהיינו אחרי סיום הדשדוש הרחב שבין סביבת 3200 וסביבת 3600.

הפריצה של סביבת 3600 הייתה חזקה במיוחד אבל ההמשך היה אופייני בצורה אחרת. משהו שאנו קוראים לו "הססנות חיובית מתמשכת". תקופות כאלו מייצרים לנו המון נרות אדומים, ומעבירים את האינדיקאציה מעל ומתחת לרמת קיצוניות היתר (במקרה הזה ב-סטוק, מעל ומתחת ל-80) אבל הכיוון הכללי, הבלתי מעורער, ממשיך להיות מעלה. מעין "בוכים, וקונים יותר יקר", כל זאת, כאשר היד קפוצה על המקלדת למכור בכל פיפס של סכנה.

אנשי וול-סטריט כינו זאת פעם כך: "ריקוד קפוץ עד שהמנגינה נפסקת". זה לא תענוג גדול אבל אין ברירה: המגמה, והמחיר היו ונשארו השליט היחיד, והבלתי מעורער, בקבלת ההחלטות. וכך, זווית ה-45 מעלות ממשיכה להיות התכונה הבולטת בתנועת המחיר של המדד שלפנינו.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:
לחיוביים: המשיכו כך, עם אוזניים על הרצפה, קרויות לכל סממן של חולשה. ולשליליים: תשבו ותנוחו. יגיע יומכם של התיקון היורד הגדול. תקוו רק שייתנו לכם להיכנס בצורה נורמאלית כדי ליהנות מן התנועה האלימה מטה. לעיתים, זה לא כל כך פשוט.תא 35

כמו שציינתי בדברי הפתיחה, יש בהחלט תחושה של סגירת פערים כאשר מסתכלים על מדד המניות העיקרי אצלנו: ת"א 35. הבושה הגדולה, אשר ליוותה את הנהגת הזירה המנייתית הזו, עד נובמבר, התחלפה בגאווה גדולה בתשואה של תחילת השנה הנוכחית. האמת היא שאני קצת פחות מתלהב. לא מן העניין החיובי שבמדד אלא יותר מן הקיצוניות שבה זה נעשה. היסטריות קניה ומכירה נגמרות לא כל טוב היסטורית.

היה בהחלט עדיף אם המדד היה בונה מדרגות עליה מסודרות של 45 מעלות, עם תיקוני עומק של עד שליש מן התנועה המגמתית הקודמת. בקיצור, קצת יותר זמן, וקצת יותר רגוע. אזי, היינו בטוחים שהשחקנים כאן רציניים ומכוונים לטווח הארוך יותר. לעומת זאת, הרצף של הנרות הירוקים מן ה-07-01-2021 מזכירים לנו מניית נפט של שנות ה-90. זה לא בריא כל כך למדד כל כך כבד.

שלא נדבר על מה שזה עשה לכל התעשייה של הנגזרים. כידוע, היסטורית, זו בנויה בעיקר על רווח מאסטרטגיות זמן, נטולות כיוון, הנהנות משחיקה של הפרמיה. כאשר יש כיווניות כה חזקה יש צורך בהזזה מהירה ועוצמתית של אמצע הפקיעה הצפויה. וזה עולה המון, אבל המון, כסף. ואחרי שאמרנו כל זאת, נחזור לבסיס: החיוב שולט עכשיו. החיסונים מצליחים לתת לישראל תדמית של מדינה יעילה, עם תקווה לחזרה לחיים נורמאליים בין המדינות הראשונות בעולם. מעין אואזיס ירוק, שכל מי שיוכיח שהוא בריא, יוכל לבוא ולחוות מחדש מה שהיינו לוקחים כמובן מאליו. זה לא רק מייצר מיצים חיוביים אצל המשקיעים המקומיים אלא גם אצל הזרים, המקבלים אישור נוסף לעובדה שמדינת ישראל טובה להשקעה.

ולצידי המתרס:
לחיוביים אומר כך: אוקי, תיהנו מן המומנטום החיובי. שימו לב שמדובר ב"קיר מוות" אנכי, ולכן, נוהלי הסיכונים צריכים להיות חשובים לכם עכשיו מעין כמותם. היעד הברור לכל: סביבת 1750. ולשליליים: כמו שאמרתי לחבריכם מחו"ל: תנוחו עד שיגיע תורכם. אין מה "לתפוס פסנתר בנפילה" (בעליה, במקרה שלכם...). כנראה שכאשר התיקון יגיע מעבר לים הוא יופיע ביתר שאת גם כאן.