קרן נאמנות במעקב || הראל משאבי גז ואנרגיה || הקרן הזו מנצלת הכי טוב את הזמנים הטובים של הסקטור

דוגמה טובה של קרן אשר מציגה הבדל משמעותי של ביצועים יחסיים לאופי המגמה הקיימת באותו זמן.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
קרן נאמנות במעקב - Dreamstime Imagesקרן נאמנות במעקב - Dreamstime Images

משה שלום
15/02/2021

הפעם, אעשה משהו קצת פחות מקובל מן הרגיל ואציג בפניכם קרן אשר הפסידה כסף בשנה האחרונה. אבל, על פי ההיגיון שאציג כאן, עובדה זו תהיה אחת הסיבות להתעניינות בה. יש בעולם הפיננסי סוג של משקיעים הנקראים Contrarians. אלו הקונים או המוכרים את מה שכולם מוכרים או קונים בהתאמה. בקיצור: מאמינים שלעשות הפוך מן ה"עדר" הוא הדבר הנכון, וזאת במיוחד כאשר הציבור הגדול עושה זאת עם ערכים קיצוניים של סנטימנט.

זה דורש הרבה אומץ, ולעיתים כיסים עמוקים במיוחד. מי שראה את הסרט "The Big Short" יודע על מה אני מדבר. הניתוח של הקרן שבסקירה הזו אינו ברוח הזו של משקיעי ה"נגד". מדוע? כי הם פועלים בניגוד למגמה, כאשר זו בשיאה הנגדי למה שהם חושבים שיקרה בעתיד היותר רחוק. במילים אחרות, הם "מנסים לתפוס סיכן נופלת". הסיבה לכך היא שהצלחה במציאת שיא או שפל ארוכי טווח הינו אחד הדברים הרווחיים ביותר שיש.

הבעיה היא שזה ממש קשה, ולרוב, הם מסתבכים בהמתנה די ארוכה עם עמדה מפסידה. כאן, אני מציג קרן אשר כבר "התהפכה" מן התחתית שלה. או לפחות, עשתה סימנים לכך על ידי התשואה החיובית הטובה ביותר בתחומה מאז תחילת השנה הנוכחית. עם קצת יותר מ-12% מן ה-01-01-2021. על פי הכללים הפשוטים של המתודולוגיה הטכנית המגיבה, מדובר בנכס אשר כבר רומז בחוזקה על היות התחתית קיימת, ולפחות נכס המסמן רמת מחירים ברורה לצורך ניהול הסיכונים. הבה נמשיך ונראה על מה מדובר.

פרטי הקרןמדובר בקרן מבית הראל, העוסקת במניות אנרגיה, ובמיוחד במניות מקומיות העושות זאת. היא כבר אתנו כ-10 שנים, עם תאירך התחלה של אמצע 2010, וללא שינוי מדיניות מאז הקמתה. זו נקודה לטובה במיוחד לאור הביצועים הרעים שהיא מציגה לעיתים בגלל היות הסקטור תנודתי במיוחד. ועקב הקורונה, השנה שעברה לא הייתה מן הטובות, וזאת בלשון המעטה. הקרן "הצליחה" לייצר תשואה שנתית שלילית, סביב מינוס 18%.

אין צורך להיות גאון גדול כדי להבין למה הקורונה פגעה בסקטור הזה: כמעט כל דבר שקשור אליו נכנס לקטגוריה של "כלכלה לא תואמת ריחוק חברתי". נזכיר תעופה כסמל לכך אבל גם תחבורה בכלל, כאשר ישנן כל כך הרבה סגרים ועוצרים. תוסיפו לכך מאבקי כוח בין המפיקות וירידה בצמיחה הגלובלית וקיבלתם מתכון להאטה בענף כולו. לא רק זאת אלא שכל זה נעשה בתנודתיות עצומה כפי שסטיית התקן של הקרן מעידה (3.63%). זה גבוה מאוד גם כאשר אנו לקוחים בחשבון שמדובר בסקטור מנייתי ולא אג"ח או משהו סולידי יותר.

הבה נודה על האמת: זו נישה, וכמות ההון תחת ניהול בקרן (7.7 מיליוני שקלים) מעידים על כך. גם אצל המתחרות אין הרבה יותר כאשר, הגדולה מבין הקרנות בענף נמצאת עם כ-17 מיליון. לבסוף, נציין שמדובר בקרן שאינה אוהבת להתרחב כל כך לחו"ל. החשיפה לשם הינה מינימאלית עם 1.32% מט"ח בלבד, כאשר הרכיב המנייתי עומד על קצת מעל ה-80%.

ביצועי הקרןוזה המקום לראות איך הקרן של הראל התמודדה תשואתית עם אחיותיה בתחום, ומול נכסי ייחוס. על פי הגרף השנתי לעיל, רק בסוף 2020 הקרן הצליחה לצאת מן הדשדוש הרחב שנבנה בחצי המרחק מהשיא שלפני הקורונה. השיא עמד סביב 180 ואמצע הדשדוש היה סביב 100. ומאז, אנו רואים סימנים ברורים של מגמה עולה מתחדשת, כאשר ישנם שיאים ושפלים עולים בהתמדה. כל זה במסגרת של תעלה עולה ברורה. ואיך כל זה נראה מול שלושת הקרנות בענף? הנה גרף ארוך טווח של שלושתן:הקרן של הראל (בכחול) הייתה המובילה, בחלק מכובד של הזמן, לפני הקורונה, והייתה למאחרת אחרי שתי אחיותיה מאז הנפילה הגדולה. מיטב (כתום) וקסם (ירוק) פשוט נעו ונדו ביניהן אבל כרגע נמצאות באזור די זהה של תשואות יתר מול הקרן של הראל. מה קורה כאן? בהמשך ננסה להסביר. אם נסתכל שנה אחורה, נראה את אותה התופעה אבל עם רזולוציה יותר טובה: בראש קסם (ירוק), אחריה מיטב (כתום) ולבסוף הראל (כחול):אבל זכרו שמאז תחילת 2021, המצב נראה אחר לחלוטין:הראל כאן מובילה עם 12.57% מול כ-11% ו-8% אצל האחרות. איך כל זה מתכנס למסר הכללי לגבי הקרן של הראל? לדעתי, זה די פשוט: בתיק של הראל נמצאות המניות הנהנות הכי הרבה כאשר הקטגוריה במגמה חיובית והסובלת הכי הרבה כאשר אותה קטגוריה בשפל. היא מספקת ביצועי יתר בזמנים הטובים, וחסר, בזמנים הרעים. והמסקנה ברורה למדי: כאשר הסקטור חוזר לעצמו יש הגיון להיות בה, יותר מאשר במקום אחר. וזה מתקשר למה שכתבתי בחלק הפתיחה על כל נושא התחדשות המגמה, והמחשבה של משקיעי ה"נגד". לבסוף, מבט על מה שעשתה הקרן מול נכסי ייחוס כלליים:


יש שני דברים מדהימים בגרף הזה: יכולת הקרן של הראל להיות כל כך טובה יותר מאשר המדדים לפני משבר הקורונה (כתומה) כאשר המדדים של ארה"ב (קרן מחקה של תכלית על מדד S&P500 – ירוק) ושל הארץ (קרן מחקה של תכלית על מדד ת"א 35 – כחול) ממש נמוכים בהרבה. כל זה מול הפער שנפתח ביניהם אחרי הקורונה. ודבר שני, ההתפוצצות של הקרן של האנרגיות הירוקות  ( גם מתכלית - אדום) מול המדמנה של האנרגיות רגילות שבקרן של הראל.

גיוסים ופדיונות וסיכום קצרבחזית הגיוסים התמונה אינה כל כך נחמדה עד כה. למרות שראינו ביצועים טובים של הקרן עד הקורונה אנו לא יכולנו לנחש זאת מהכניסות ומהיציאות של הכסף בקרן. כפי שגרף שלוש השנים שלפניכם מראה היטב, ישנה תנודתיות עצומה בזרימת ההון כלפי הקרן, ולדעתי, כלפי הענף כולו. כמו שאמרתי לעיל זו נישה. ולכן, מדובר כאן במשקיעים העובדים כאן על פי תזמון השוק. הם מכניסים ומוציאים על פי שיקולים של טווח קצר בלבד. מה שאנו יכולים לומר הוא שיש סימן חיובי כרגע: יש חודשיים של כניסה עם עלייה ניכרת בערך נכסי הקרן. סימן לבאות? זה באמת תלוי בענף כולו. ולבסוף, הנה מבט על הגיוסים של שלושת הקרנות בחמש השנים אחורה:ומזה אנו למדים שסדר ההתעניינות בקרנות הוא כדלהלן: קודם מיטב (כתום), אחרי זה הראל (כחול) ובסוף קסם (ירוק). לסיכום: יש בהחלט תחייה של הענף עקב הציפיות לסיום קרוב של החלק הקשה בתופעות הלוואי ממגפת הקורונה. במידה והציפייה הזו אכן תתגשם, ההיגיון אומר להיות במקום המניב ביותר בזמנים הטובים של הסקטור. ועל פי מה שראינו כאן, יש סבירות גדולה שמדובר בקרן של הראל דווקא. כרגיל, אין זו המלצה כמובן אבל זה מה שיוצא מן הנתונים שעברנו עליהם יחד.