קרן נאמנות במעקב || אלטשולר שחם תיירות ופנאי || תופעה חיובית של סיום קרוב למשבר הקורונה

אוקי, אז הקורונה, במתכונתה הנוכחית, כנראה מאחורינו. נכון שיש עוד כמה מסכות בסביבה, שצריך לקיים ריחוק חברתי בסיסי, ושהדרכון הירוק הוא הישועה הזמנית לפנאי קצת יותר מורכב מקניות בסופר, אבל מה ההבדל מלפני חודש חודשיים...

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com

משה שלום
25/03/2021

אוקי, אז הקורונה, במתכונתה הנוכחית, כנראה מאחורינו. נכון שיש עוד כמה מסכות בסביבה, שצריך לקיים ריחוק חברתי בסיסי, ושהדרכון הירוק הוא הישועה הזמנית לפנאי קצת יותר מורכב מקניות בסופר, אבל מה ההבדל מלפני חודש חודשיים... אז מה יותר טבעי מלהסתכל על קרן נאמנות שאמורה ליהנות הכי הרבה מן השינוי הדרמטי הזה בחיינו, ובחיי חלק מן המדינות שהחיסונים הצליחו לשנות את אורח חייהן חזרה לנורמאליות. ולפני שנסתכל על קרן כזו, הבה ניתן מבט על מה שנעשה בתחום שנדבר עליו בהמשך, בחו"ל, על בסיס גרף שבועי של תעודת הסל המייצגת את מניות "תרבות הפנאי והבידור": PEJ. זהו גרף שנבנה על בסיס המנוע הגראפי של אתר Stockcharts, והמציג את המחיר על ידי נרות הייקין אשי (מותאמות יותר למגמה):החלטתי להדגיש כאן שלוש נקודות עיקריות:
ראשונה: שימו לב לרוגע היחסי (דהיינו למהלך המנמנם) של תעודת הסל לפני ירידות הקורונה. זה פשוט מדהים כמה מחיר התעודה, המייצגת די הרבה מניות, נע ונד כל כך מעט (בין 40$ ל-45$). והנה, כאשר הקורונה חבטה, התעודה צנחה למצולות ה-20$ עם נמוך שניתן למציאה סביב ה-18$. חתיכת איבוד ערך פתאומי, כיאה למהות הפונדמנטלית של התחום, עקב המגפה העולמית.
שנייה: השיקום מן המכה הראשונית הייתה גם היא מעניינתן ומעוררת השתאות לעיתים. תחילה, כאשר הדברים היו עדיין בערפל, ראינו תיקון עולה קטן ומדשדש עם המתנה ארוכה עד נובמבר 2020. זכור בוודאי לקוראים של טורים אלו אזור תאריכים זה: זהו הזמן שבו הגיעו הידיעות הראשונות בדבר החיסונים. וכאשר זה החל להתקבל כעובדה מוגמרת, התעודה, והמניות שהיא מייצגת, פשוט לא ראו אחורה ממטר. עלייה ממושכת, רציפה, בזווית אופטימאלית. עד כדי השגת הרמה שלפני משבר הקורונה ועוד קצת. כרגע, אנו יכולים לסחור בה סביב ה-52$.
שלישית: שימו לב למחזורים: בנובמבר 2020, כנקודה שבה נלקחו ההחלטות לחזור ברצינות לסקטור, ומאז סיום חודש פברואר, ישנו מהלך כניסת הון דרמטי ורציף נוסף. זה פשוט מדהים איך הכסף מצביע ברגליים, ומעיד על שכנוע עצמי חזק של המשקיעים לגבי העתיד המיידי והבינוני של אותן חברות.

ומה קרה אצלנו? על ידי קרן שיכולה להעיד על אותו סקטור מחדש אמון? הנה לפניכם.

פרטי הקרןהקרן מגיעה מבית אלטשולר-שחם ועוסקת ב-"פנאי ותיירות". היא לא צעירה, אך גם לא וותיקה במיוחד, עם תאריך הקמה של 20-07-2017. כאשר מאז ההקמה ועד היום לא היה בה שינוי מדיניות. וזה, כידוע, מצביע על מבט חיובי על הקרן מצד מנהליה ומשקיעיה. יש בוודאי סיבה לכך ואם נציין כאן שהתשואה של שנה אחורה היא כרגע (עדכון אחרון: 18-03-2021) קרוב ל-80% (!) נבין מדוע.

הקרן מציגה סטיית תקן (תנודתיות) נמוכה יחסית לתחום המנייתי, ובמיוחד לסקטור, אשר סבל כל כך לאחרונה מן המגפה העולמית. הסטייה עומדת על 2.05%. אוקי, יש תשואה ויש תנודתיות נמוכה, אז בוודאי יש כאן עלות גבוהה, הנובעת מן השילוב הטוב הזה? לא ממש. עלות הקרן עומדת על 1.24% לשנה, וזה ממקם אותה במקום ה-15 (מן היקרה ועד הזולה) מבין 18 הקרנות המנוהלות בענף שלה.

שילוב נדיר שבוודאי היה מביא לפופולאריות גדולה? לא כל כך. בגלל שהיא קרן סקטוריאלית, יש גבול לכמות הכסף שיכול להתעניין בה בכל רגע נתון, או, לפחות, זה מה שאנו אומרים לעצמנו. בסה"כ בקרן ישנם 136.7 מיליוני שקלים תחת ניהול וזה ממקם אותה במקום ה-6 מבין ה-18. לא ממש נמוך במיוחד אבל לא ברמה הגבוהה ביותר כאשר הקרן הגדולה בענף מכילה 327 מיליונים. מבט קצר על החשיםות בתיק הקרן מלמד אותנו ש: הקרן עוסקת בתחום התיירות ופנאי אבל עושה זאת בעיקר בחברות הנסחרות אצלנו. יש חשיפה של 101.28% למניות אבל רק 16.47% מזה עם חשיפה מטבעית. כמו כן, ישנה כמות קטנה ממש של אג"ח, דווקא בדירוג נמוך במיוחד (?) של CCC+ ומח"מ ארוך מאוד של 6.09 שנים. אני חייב להודות שהחלק האג"חי הזה באמת מהווה סוגיה קשה להבנה אבל, יש כנראה סיבה טובה לכך.

ביצועי הקרןבדרך כלל, אני מביא בפניכם גרף שנתי, כשלב ראשן של ביצועים. הפעם, החלטתי להראות שנתיים, וזאת כדי לקבל מושג על מה שקרה לפני, בזמן, ואחרי הקורונה. וקשה שלא להתרשם מן העובדה הפשוטה: הדברים די דומים למה שראינו בתעודת הסל בחו"ל. הקרן מציגה דשדוש קצת פחות אופקי, עד נובמבר 2020, אבל בסה"כ המגמתיות של הגרף דומה. בימים אלו ממש היא הצליחה לחזור לרמה שממנה החלה הצרה הרפואית הגדולה. כלי נוסף מעניין להסתכל עליו הוא הרצף התשואתי:כאן, אנו מצפים למספרים ירוקים, העולים ברצף ובהדרגתיות, כאשר ירידות במספרים צריכות להיות מוסברות בתנאי שוק, ולא מסיבות הנובעות מן הקרן עצמה. וזה מה שיש בפנינו כאן: העלייה מאוד יפה, עד שנתיים אחרוה, כאשר אז נכנסות לתמונה הירידות של הקורונה. מה שהיה צפוי אכן מוצג. ואיך הקרן עשתה מול השווקים הכלליים יותר, אצלנו (המדדים מיוצגים על ידי קרנות מחקות של תכלית)?צריך לזכור שהקרן (בירוק) סקטוריאלית מאוד ולכן קשה למצוא סיבה שהיא תתחרה באמת עם מדדים כלליים אבל, הסיבה היחידה שאנו מציגים זאת כאן היא, שהמשקיעים נוטים לתת קנה מידה לביצועים על בסיס נכסי ייחוס. ורובם מדדים כללים כמו מדד ת"א 35 (כחול) ומדד ת"א 90 (כתום). בכל אפן, כפי שניתן לראות, הקרן סבלה הכי הרבה בנפילות של המגפה. והיה לה קושי לחזור לעצמה. אולם, כאשר היא עשתה זאת, היא הצליחה להתגבר בקלות יחסית על המדד הכבד יותר שלנו (ת"א 35). מול ת"א 90 העניין הרבה יותר קשה ודי אבוד. אחרי הכול, הוא באמת תופעה של חיוב, כאשר בוחנים אותו בטווח הבינוני-ארוך. זו הסיבה לגרף הבא: בחינה של הטווח הקצר יותר, דהיינו מתחילת השנה:כאן התמונה באמת מעניינת ושונה: הקרן של אלטשולר-שחם (ירוקה) מצליחה להיות טובה בהרבה משני המדדים יחד. במיוחד מחודש פברואר 2021 ועד עכשיו. יש כנראה מומנטום של תקווה, מהיציאה מהקורונה, אשר דוחף את המניות בסקטור הזה מול הרקע של המדדים הכלליים. ואיך זה נראה בטווח הארוך יותר, מול מדדי חו"ל (קרנות מחקות של תכלית ושל הראל):אין מה לעשות... יש כאן פיגור משמעותי כי המדדים בחו"ל התמודדו ממש טוב עם התקופה הקשה. אולי הטווח הקצר ייראה אחרת? כמו שראינו במדדי ישראל? הנה הגרף:ובכן, נכון הדבר. הקרן (בסגול) מצליחה להיות שנייה אחרי מדד ה-Russell-2000 אבל מובילה את כל המדדים האחרים, כולל הנסדק הטכנולוגי. כדי לסכם פרק זה של ניתוח הקרן עשיתי השוואה בין הסקטורים המנייתים הטובים ביותר מאז תחילת השנה, וזו התוצאה (כל סקטור מיוצג על ידי הקרן המנוהלת הטובה בתחום שלה):בראש הדברים אנו מוצאים את עולם הקנביס (כחול) עם 62.24% תשואה, ואחריו עולם המימון ההמוני (כתום) עם 34.33%. במקום השלישי יש לנו את מניות הרובוטיקה (ירוק) עם 11.66% והרביעי הוא משהו שנקרא "Future tech"  (אדום) עם תנובה של 11.16%. הקרן שאנו סוקרים כאן, פנאי ותיירות, נמצא במקום החמישי (סגול) עם 8.73% תשואה מאז ראש השנה האזרחית.

גיוסים ופדיונותהמבטים על מה שקרה בצד הגיוסים, והשינוי בערך נכסי הקרן, מעוררים מחשבה נוגה על מה שיכול היה להיות אם הציבור היה בתודעה אחרת. היציאה הבהולה של הון ב-03-2020 הייתה קשה אבל, גם לפני, ובמיוחד אחרי אותו אירוע טראומטי, אי אפשר לומר שהמשקיעים עושים הרבה פעילות בקרן הזו. למעשה, הדיווח האחרון פשוט בולט בחיוב שלו, והיה לאחת מן הסיבות שהחלטתי להקדיש כמה מילים לקרן הזו. האם רק עכשיו המשקיעים מבינים שסקטור הפנאי והתיירות הוא בעל פוטנציאל עצום בזמן השיקום מהקורונה? זה מה שתנועת ההון שלפנינו מראה.

לדעתי, התצוגה הזו פשוט מראה משהו אחר: ראינו שמחיר הקרן השתפר פלאים, ולכן אנו מסיקים שהמניות עצמן עלו מאוד יפה. וזה אומר שהמשקיעים הבינו את העניין ברמה המיידית הבורסאית. אז למה הקרן לא מקבלת כסף? שיווק? מכירות? או פשוט נכס הידוע רק ליודעי חן? אינני יודע אבל, זה בהחלט מעניין, וראוי לבחינה על ידי מנהליה של הקרן הזו. בכל אופן, היא בהחלט ראויה למעקב עקב הסניטאציה הכלכלית המיוחדת של העתיד הקרוב.