שוקי המניות || ת"א 35 ו-S&P500 || סיכוי גבוה לפריצת שווא במדד שלנו ?

השוני המדהים בין כאן וארה"ב ממשיך להתעצם

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com

משה שלום
18/04/2021

זהו, פסח עבר, וגם יום העצמאות מאחורינו. היה נחמד וטוב, ועלינו קצת במשקל אבל, תשומת הלב יכולה לחזור במלואה עתה למה שקורה בשוקי ההון אצלנו ובעולם. ומה אנו רואים מיד? שבעצם, דבר לא השתנה. המגמות הכלליות ממשיכות להיות דומות, ואף ביתר שאת. ולמה שזה ישתנה? הגורמים העיקריים להמשך החיוב הכללי בשוק האמריקאי, זה הקובע עבור רוב רובו של הקומפלקס המנייתי הגלובלי, ממשיכים להיות דומיננטיים.

הנה לדוגמה, מבט על האירועים הכלכליים העיקריים של השבוע האחרון, המצליחים לתת בנו תחושה של המשך. המשך דו-ראשי: המשך הצד המוניטארי המרחיב, והמשך השיפור הניכר בחלקים הנעים של הכלכלה האמיתית, כתוצאה ברורה של היציאה מאירוע הקורונה. אמנם, יש עוד הרבה זמן עד שנוכל לומר בכנות שהחיים חזרו למסלולם הקודם למגפה, לאלו שהכרנו בסוף 2019, אבל נתוני המקרו ממשיכים לזרום, ולהצביע על התרחבות ניכרת בפעילות הכלכלית ובצמיחה:

-  ירידה דרמטית במלאים של הנפט (5.9- מיליוני חביות במקום צפי לירידה של 2.4 מיליונים בלבד),
-  גידול של 8.4% במכירות קמעוניות במקום צפי לגידול של 5.1% בלבד (CORE),
-  עלייה דרמטית של מדד הייצור של סביבת הצפון מרכז: 50.2 במקום צפי ל-41.0 (Philly Fed Manufacturing Index) יחד עם גידול של 26.3 במקום 19.3 במה שקורה בניו-יורק (Empire State Manufacturing Index)
-  ובמיוחד, נתוני האינפלציה הגדלים: 0.6% במדד הכללי ו-0.3% ב-Core.

תוסיפו לכך את נאומו של פאוול, ראש הפדרל רזרב, ביום שני הקודם, שבו הובהר שוב שנתוני אינפלציה "זמניים" לא ישנו מדיניות הריבית הנמוכה, וקיבלתם את המצע לאותו חזון אופטימי אצל השחקנים הגדולים בשוק.

אצלנו, תוצאות הבחירות שלנו ממשיכות להוות גורם בלתי משפיע בעליל על הנעשה בשוק ההון המקומי. מה שכן משפיע הם אותם שוקי חו"ל המביאים את המדדים להיות בצד החיובי של הדברים. אבל, במדד העיקרי שלנו ת"א 35, אנו מבחינים בגוון של הססנות. ואולי בתופעה של פריצת שווא. במיוחד עקב החשש ביחס למה שיקרה כאשר ייגמרו כל המענקים והחל"תים בראשון ליולי.

מנוע הצמיחה של ההיי-טק עדיין עובד כרגיל, וכל הקשור לייצוא חומרי גלם עדיין מתפקד. אולם, זה בערך הכול. כל השאר, צריכה, נדל"ן (בניה, לא עסקאות), וכו.. עדיין פועלים בחסר, עקב הבעיות הלוגיסטיות והאנושיות שנגרמו בזמן הקורונה. אגב, הפחד מן האינפלציה אצלנו הרבה יותר מוחשי, בגלל רוחב השכבה החברתית שתפגע ממנה באופן ישיר. וייתכן מאוד ששילוב של משבר חברתי-כלכלי עם המשך אי הוודאות הפוליטית, והגידול המתמשך בגרעון, כל אלו יניבו את הורדת הדירוג שכולם חוששים ממנה.

ובכן, אחרי שאמרנו כל זאת, נתמקד במסר העיקרי: ההתפתחות החיובית של החיסונים ואי הופעת Variant שיאיים עליהם באמת, יחד עם התוכניות הגדולות של הממשל האמריקאי החדש, והמקרו המשתפר בארה"ב, כל אלו מקדמים את וול-סטריט הלאה. ומאחורי הקלעים, סין צומחת שוב בקצב של מדינה מתפתחת. כל השאר, ספרות.

הבה נבחן עכשיו את החלק הטכני של הדברים.S&P500

הנרות ממשיכות להיות ירוקות ולייצר את אחד הרצפים החיוביים המדהימים שראינו. הוא החל על גבול 3850 והמדד כבר נושק לסביבה של 4180. זה הרבה, מבלי שנראה אפילו רמז למשהו אדום. והאמת היא שכבר כתבתי כאן על השפעתה החיובית במיוחד של הפריצה של הרמה העגולה של 4000. הרבה מאוד כסף, שעמד על הגדר עד אז, החליט שזהו זה: חייבים ליישם שוב את מה שאנו רגילים לעשות כבר הרבה מאוד זמן. למעשה, מאז התחתית של מרץ 2009.

מה? להשקיע ולפחד שכל רגע יקרה התיקון האלים מטה. מעין "משתתפים ובוכים". לא משנה כמה אינדיקאטור המומנטום מהבהב מצב של קניות יתר (95.41!!), החברים הגדולים ממשיכים להזרים, כי אי אפשר להצדיק ללקוחות אי השקעה בשוק עולה כל כך אסרטיבי. מה שכתבתי לעיל, בחזית המקרו והרקע הכללי של הדברים נכון וטוב אבל, כאשר יש רצפים כל כך חיוביים, היד קצת רועדת להוסיף כסף לעמדה קיימת או להיכנס לחדשה.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:
לחיוביים: מי אני שאתן לכם עצות כאן? תמשיכו את מה שאתם עושים מאז התחתית של הקורונה ב-18-03-2020. רצף השיאים והשפלים העולים, הבלתי פוסק, ממשיך לתת לכם את הגיבוי העקרוני, ולהמשיך להכיר במה שקורה כאחת המגמות היפות בהיסטוריה של שוק ההון. האמריקאי.
לשליליים: על חופשה חשבתם? אם לא, כדאי. כדאי גם לעקוב. אבל, להיות שלילי אקטיבי כאן הוא בגדר התאבדות תודעתית וניהול סיכונים הגובל בפשע. מי שממצע שורטים כלפי מעלה חייב לקחת בחשבון שייתכן מאוד שאותו מהלך עולה ייגמר בהיסטריה המונית, לפני הקריסה הבלתי נמנעת. ומתי זה יקרה? אין אף סימן שמרמז אפילו על כך...תא 35

בניגוד למה שנעשה בארה"ב, מדד המניות העיקרי שלנו הצליח לייצר את הצורה המושלמת של משולש ישר זווית מתכנס, דהיינו צורה של שוק מדשדש. אגב, יש הרואים כאן ראש וכתפיים ולא דשדוש אופקי, כאשר שיא הירידות של הראש נמצא ב-1520 והכתפיים נמצאות ב-1560. הבעיה עם התיאוריה הזו היא שתבנית של ראש וכתפיים של תחתיות נמצאת בתחתית. וזו שאנו מסתכלים עליה כרגע נמצאת באזור שיא... מה גם שיש כאן אי התאמה פסיכולוגית בולטת בין המסר של תבנית ראש וכתפיים ומה שקורה כאן: התבנית מרמזת לכאורה על חיוב מודחק אצל השחקנים. ומדוע הוא צריך להיות כזה, כאשר יש לנו חיוב כה בולט, ואפילו קיצוני, בשוקי חו"ל? למה לא לעקוב אחריהם ולהראות, גם אצלנו, כמה אנו חיוביים מגמתית?

פריצת השווא האפשרית של הימים האחרונים תסיים את הוויכוח אחת ולתמיד במידה והמדד יחזור ויאיים שוב על קוו המגמה התוחם את המשולש המתכנס. ועוד משהו שלא מרחי בריא כל כך: כאשר עומדים לפני פריצה משמעותית, כמו פריצת הבסיס של תבנית ראש וכתפיים, אנו לא כל כך רוצים מצב של קניות יתר כה אסרטיבי באינדיקציה, כמו זה הקיים כרגע. מכל זה, הייתי מהמר ואומר שהסיכוי לאישור פריצת השווא גדול מהסיכוי שלפנינו פריצת אמת, אשר תביא את המדד ל-1740 (1630 + 110 הנקודות המהוות את עומק תבנית הראש וכתפיים).

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:
לחיוביים: אני לא מאמין שאתם צריכים אותי כדי להבין שזהו רגע קריטי במיוחד עבורכם: אתם חייבים לפרוץ את 1630, בצורה ברורה ובכך לומר לשוק שמתבצעת כאן תבנית ראש וכתפיים עד 1740. אחרת, גל של פקודות קטיעת הפסד יתחילו להגיע מן האכזבה הגדולה.
לשליליים: ומה שאתם צריכים זה בדיוק ההיפך: חסימת 1630 בכל הכוח, כאשר היעד הראשון מטה יהיה שבירת קוו המגמה העולה מאז תחילת 2021.