נפט במחיר שלילי – זוכרים? שנה למחיר הנפט הנמוך בהיסטוריה - לאן הולך הנפט מכאן ?

לפני שנה בדיוק צנח מחירה של חבית נפט למחיר חסר היגיון - מינוס 37 דולר. למחרת הוא ננעל ב-10 דולר. מאז חלפה שנה – ומחיר הנפט זינק פי 6. איך זה קרה?

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
עמי גינזבורג צילום: עמי ארליךעמי גינזבורג צילום: עמי ארליך

עמי גינזבורג
23/04/2021

זה קרה בדיוק לפני שנה ויום. ביום ב', 20 באפריל 2020, נקבעה היסטוריה מאוד משונה בשוק ההון העולמי. מחירה של חבית נפט – הסחורה הסחירה והחשובה בעולם – צלל כמו אבן. בסוף היום הוא ננעל על מחיר שלילי ובלתי הגיוני בעליל - מינוס 37 דולר.

נפט הינה סחורה שנסחרת בשוקי ההון באמצעות אופציות למסירה עתידית. האופציות פוקעות מדי חודש סביב ה-20 בחודש (אלא אם מדובר בימים שבת או ראשון שבהם אין מסחר בעולם). ביום שישי שקדם לפקיעה, 17 באפריל, צללו האופציות על הנפט למחיר של כ-18 דולר לחבית – שפל של יותר מ-20 שנה. שוקי ההון בעולם נכנסו להתקף חרדה.

לצלילה הזו היו סיבות טובות. אפריל 2020 היה החודש שבו העולם עצר כמעט מלכת, בגלל מגפת הקורונה שהחלה להתפשט במהירות. הטיסות הבינלאומיות הושבתו, המכוניות נעצרו והעולם נכנס לסגר. במונחים של שוק ההון אפשר לומר שהיה זה "ברבור שחור" – תופעה נדירה בעלת אופי שלילי שאיש לא הכיר מעודו ולכן לא יכול היה לצפות לה. 

כשהתחדש המסחר ב-20 בחודש, יום הפקיעה של האופציות, שוק הנפט היה אחוז פאניקה. האופציות על הנפט למסירה במאי הושלכו לזירה בלא דורש. ככל שהשעות נקפו המחיר ירד עוד ועוד. 15 דולר. 12 דולר. 8 דולר. 5 דולר. 2 דולר. עד שלפתע צלל הנפט למחיר שלילי. מחיר שהוא חסר כל היגיון כלכלי.

עד היום עוד לא שמעתי הסבר מניח את הדעת איך הדבר הזה קרה. אחד ההסברים המאולצים אמר שהיצע  הנפט הולך להיות כל כך גדול בגלל היעדר ביקוש, עד שלא יהיה יותר מקום לאחסן אותו. אנשים פשוט מוכנים לשלם כדי שייקחו מהם את הנפט העודף. אין להם מקום עבורו. עד כדי כך.

ידידי ח', אחד הסוחרים המנוסים בשוק הישראלי, טען שהמחיר השלילי נוצר בגלל קונספירציה זדונית של הסוחרים הגדולים באופציות, כלומר בנקי ההשקעות הגדולים. "המחיר השלילי טוב להם!", הוא טען. "ככה הם מחקו את הסוחרים הקטנים". אני קצת פקפקתי בתיאוריה הזו. אלא אם כן אתה שותה כל בוקר ליטר נפט, אני לא מבין למי מחיר שלילי יכול להועיל במשהו.   

ביום שלמחרת, 21 באפריל, נפתח המסחר על חוזי נפט במחיר שלילי של 14 דולר. בהמשך "התאוששו" מעט החוזים ומחיר הנפט ננעל על מחיר של 10 דולר לחבית. מבחינה פרקטית, אפשר לראות במחיר הזה את השפל האמיתי שאליו הגיע הנפט במפולת של אפריל 2020. אפשר להניח ששום גוף עסקי בעולם לא שיערך את מלאי הנפט שלו לפי מחיר שלילי.

אני זוכר שעקבתי אחר הדרמה הזו בשידור חי. בשבוע שקדם לקריסה העליתי פוסט קצר באינסטגרם ובו הראיתי שהחוזים הרחוקים יותר על הנפט נסחרים במחירים הרבה יותר גבוהים. כך למשל החוזים לנובמבר 2020, דצמבר 2020, וינואר 2021, נסחרו לפי מחיר של 34 דולר לחבית. הערכתי אז שמחיר הנפט לא יוכל להישאר זמן ארוך ברמה כה נמוכה. הערכתי אז שהנפט יחזור תוך זמן לא ארוך למחיר "סביר" יותר. משהו סביב 30-40 דולר לחבית. שהרי הוא לא יכול להיסחר ברמה שבה למפיקות הנפט לא כדאי לשאוב אותו מהאדמה. באותו פוסט מ-15 באפריל 2020 כתבתי כך: "מי שמבין את הנתונים הללו קונה היום נפט כמו משוגע!".

אני מניח שהיו אז עוד כמה אנשים שחשבו כמוני. לא היה צריך להיות גאון גדול כדי להבין זאת. הערכתי אז שהירידה בביקוש לנפט תהיה זמנית בלבד. שבעוד חודשים ספורים הכל יחזור לקדמותו, והנפט יחזור בטווח של כשנה ל-40-50 דולר. שהשוק אמנם משתגע קצת אבל עוד מעט יתעשת.

כיוון המחשבה שלי היה כזה: הפקה של חבית נפט עולה משהו שבין 5 דולר ל-50 דולר. סעודיה שמפיקה נפט משדות קרקעיים עושה זאת מאוד בזול. ככל הנראה בפחות מ-10 דולר לחבית. לעומת זאת, אצל חברות שמחזיקות אסדות קידוח משוכללות בים הצפוני הסוער והקר ומוציאות נפט מעומק הים עלות ההפקה גבוהה הרבה יותר. איפשהו סביב 40 דולר לחבית ואולי יותר.

כאשר המחיר נמוך מ-30 דולר לחבית – הרבה שחקנים יוצאים מן המשחק. חלק פושטים את הרגל, וחלק פשוט אוטמים את הבארות, מקפלים את המשאבות ומפסיקים להפיק. גם מאמצי החיפוש היקרים ועתירי הסיכון נפסקים. כשתהליך כזה מתחיל, תוך זמן לא רב, עודף ההיצע נספג. כאשר הביקוש ישוב ויעלה, הוא יפגוש היצע נמוך, והמחיר עשוי לעלות בצורה די מהירה.

כך חשבתי אז. והאמת – די טעיתי. מגפת הקורונה לא הסתיימה תוך כמה חודשים. היא עדיין כאן. ענף התעופה הבינלאומי עדיין משותק. ישראל המחוסנת אמנם די חזרה לשגרה, אבל אנחנו היוצאים מן הכלל. ברוב מדינות אירופה ובארה"ב מתקיימים עדיין סגרים חלקיים. איצטדיוני הכדורגל עדיין ריקים. מקומות הבילוי עדיין עובדים על אש מאוד נמוכה אם בכלל. הביקוש לנפט עדיין רחוק מכפי שהיה בינואר 2020.

אבל למרות שהביקוש נותר נמוך, מחיר הנפט בכל זאת שב ועלה. ככל הנראה בגלל הירידה החדה בהיצע, יחד עם ציפיות מחודשות להתאוששות מתונה של הביקוש בחודשים הקרובים בזכות החיסונים. מאז התחתית של אפריל 2020 זינק מחיר הנפט פי 6. הערב הוא נסחר סביב 62 דולר לחבית.

מי שהיה מספיק נועז וקנה לפני שנה נפט כאשר כולם השליכו אותו כאילו מדובר בחתיכת זבל שנדבקה להם לנעל – עשה מאז תשואה חלומית. והיופי הוא שלא היה צריך להיות חכם כל כך. כל שנדרש הוא קצת הגיון בריא ואומץ ללכת נגד הזרם. ממש כפי שאומרת המוסכמה הכמעט קלישאית של וורן באפט: "היו פחדנים כשכולם נועזים, ונועזים כשכולם פחדנים".

הכותב שימש בעבר כעורך שוק ההון של TheMarker. לאחרונה הוא הוציא לאור את ספרו הראשון: "הצפת ערך – הלקסיקון של שוק ההון". אין לראות בכתוב המלצה לקנות או למכור ניירות ערך כלשהם. הכותב עשוי להחזיק פוזיציות בניירות הערך המוזכרים במאמר.