השקל נחלש מול הדולר אך מתחזק מול מטבעות אחרים

מה הגורמים להיחלשות

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
קובי לוי, צילום: כפיר סיוןקובי לוי, צילום: כפיר סיון

קובי לוי, לאומי שוקי הון
21/07/2021

השקל ממשיך במגמת ההיחלשות ונסחר בשער של כ-3.30 שקל לדולר. מדובר בשפל של כחודשיים בערכו של השקל, שנרשם לאחרונה בעיצומה של המתיחות הביטחונית, עקב מבצע שומר החומות.

בשבועיים האחרון השקל נחלש מול הדולר, אך מתחזק מול מטבעות אחרים, כמו האירו והשטרלינג. להתחזקות הדולר מול השקל יש מספר גורמים: הגורם העיקרי הוא התחזקות הדולר בעולם, כשלדוגמה, ערכו מול סל מטבעות DXY התחזק בשיעור של כ 0.80% בשבוע האחרון. הדולר מתחזק בעולם בעקבות ציפיות להעלאת ריבית והידוק הסביבה המוניטרית האולטרא-מרחיבה במהלך השנתיים הבאות. גורמים נוספים הייחודיים לשוק הישראלי שתמכו במגמה הם: התגברות הביקוש לדולרים מצד גופים מוסדיים מקומיים, ירידה בסביבת הנזילות במסחר במט"ח שאופיינית לחודשים אוגוסט וספטמבר. הציפיות להידוק מוניטרי בארה"ב, בשילוב עם התגברות התחלואה וחשש מפני ירידה באפקטיביות החיסון מול וריאנט דלתא של נגיף הקורונה תומכים בהתגברות אי ודאות וחששות משקיעים בשוקי ההון. החששות בשוקי ההון באים לידי ביטוי בעליה במדד ה-VIX, התחזקות מטבעות המקלט, ירידות בשוקי המניות הגלובליים, שהגיעו לשיאן אתמול, ירידות בתשואות האג"ח ועוד. על פי נסיון העבר, ירידות בשוקי המניות הגלובליים תומכות בהיחלשות השקל ובהתחזקות הדולר, ויתכן וחולשתו של השקל בימים האחרונים, היא סימן נוסף לחששות המשקיעים. לגבי הסביבה המוניטרית בישראל - בחודש האחרון התמתנו הציפיות להעלאת ריבית. התפתחות זו תואמת את הערכתנו לכך שהריבית בישראל תישאר נמוכה לאורך זמן, ותעלה, אם בכלל, זמן ממושך לאחר שתתבצע העלאת ריבית בארה"ב.

"תחזית שער החליפין הממוצע לשניים עשר החודשים הקרובים נותרה ללא שינוי ברמה של 3.18-3.28 שקל לדולר. תחזית זו לוקחת בחשבון יציבות של הדולר בעולם, התחזקות השקל בתמיכה הכוחות הבסיסיים של עודף בתנועות ההון הנכנסות ובחשבון השוטף של ישראל, והמשך רכישות מט"ח שיבצע בנק ישראל. למרות זאת, ובמיוחד במהלך תקופת הנזילות המוגבלת המאפיינת באופן מסורתי את תקופת חודש אוגוסט וחגי תשרי במהלך ספטמבר, צפויה עליה בתנודתיות ביחס לחודשים האחרונים. תנודתיות זו יכולה לבוא לידי ביטוי בהיחלשות קצרת זמן וחולפת של השקל, שלהערכתנו, ראוי שתנוצל לצורך הגדלת והארכת גידור מצד מוכרי דולרים".

 

 

 

אתר קרנות נאמנות , קרנות השתלמות , קופות גמל , פנסיה‏ וניהול השקעות.‏ נתונים כתבות ומידע ייחודי ובלעדי על ניהול השקעות, קרנות נאמנות גמל ופנסיה.

*דיסקליימר: בתאריך 1.7.2021 ועד לתאריך 15.9.2021 נכנסת לתוקפה רפורמת קרנות הנאמנות החדשה של רשות ניירות הערך. בתקופה זו יחולו שינויים גדולים בקטגוריות, בשמות ובמדיניות של קרנות הנאמנות. על אחריות הגולשים לוודא את הנתונים הנכונים של הקרן. חברת פאנדר בע"מ לא תהה אחראית לשום שגיאה או אי עדכון מיידי בנתוני הקרנות שבאתר פאנדר.