האם אפשר לעצור את כדור השלג? קרנות אירופאיות מחרימות את אלביט מערכות

הממשל בישראל כבר יודע זאת היטב. צרותיה העיקריות של מדינת ישראל אינן נשקפות אך ורק מן הצפון בדמות היווצרות איום גרעיני. הצרות המגיעות מן היבשת הישנה, בדמות לחץ להחרמה כלכלית של ישראל, אינו פחות.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

אלמוג עזר
01/04/2010

הממשל בישראל כבר יודע זאת היטב. צרותיה העיקריות של מדינת ישראל אינן נשקפות אך ורק מן הצפון בדמות היווצרות איום גרעיני. הצרות המגיעות מן היבשת הישנה, בדמות לחץ להחרמה כלכלית של ישראל, אינו פחות.

המחאה הסקנדינבית מתגברת

 

לאחרונה התבשרנו כי המחאה הסקנדינבית נגד פעולתיה הביטחוניות של מדינת ישראל עולה שלב ומתרחבת. אל קרן הפנסיה של ממשלת נורבגיה שהחרימה את אלביט מערכות על פעולותיה הביטחוניות למען גדר ההפרדה בשטחי השומרון- מצטרפת גם קרן ההשקעות הפרטית איי פי פאונדס (AP Funds) ממדינת שוודיה.

ההתייחסות של הקרן אל פעולותיה, כפי שנלקח מאתרה הרשמי, מנומקת בצורה לקונית למדי. האתר בוחר להשתמש בדעתו של אניקה אנדרסן, יו"ר ועדת האתיקה של הקרן (!) לשנת 2010: "העבודה הנעשית במסגרת הועדה לאתיקה הינה מעמיקה ורבת שלבים, כאשר הדיאלוג עם החברות עצמן הוא הכלי העיקרי העומד ברשותה. [...] כמוצא אחרון, הועדה יכולה להמליץ לקרנות לוותר על האחזקה במניותיה של החברה, אם הדיאלוג נכשל להציג את התוצאות הדרושות. זהו המקרה עם חברת אלביט מערכות."  

חברת הקרנות אי פי החליטה להשמיט את ההשקעה באלביט, משום שלמרות הדיאלוגים המוצלחים עד כה בין המועצה לנציגי החברה, שני הצדדים לא הגיעו לעמק השווה.  ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי כל נציגי הקרנות השוודיות כאשר שוכנעו כי אלביט לוקחת חלק לכאורה בהפרה של זכויות אדם בסיסיות ונורמות על ידי החלק הפעיל שהחברה לוקחת בפיתוח ותיחזוק בגדר ההפרדה שבגדה המערבית.

קרן AP מנהלת את קרנות הפנסיה של כל האנשים שעובדים או אשר עבדו בשוודיה והיקף הכנסותיה עומד על 82 מיליארד יורו. בחודש ספטמבר האחרון הודיעה קרן הפנסיה של ממשלת נורבגיה שתבטל את השקעותיה באלביט מערכות – השקעה בערך של 5.4 מיליון יורו. שתי הדוגמאות האחרונות אולי מעט אזוטריות, אך בהחלט כדאי לא להתעלם מהן ומהשלכותן. כל מי אשר מפקפק היעילות החרם הכלכלי כדאי שיסור אל ספרי ההיסטוריה ויגלה מקבץ נאה של פעולות פוליטיות שהוטו בשל הפחד מחרם מסחרי.

חזרה לתחילת המילניום?

בתחילת שנות האלפיים, מדינת ישראל התמודדה עם רשות פלסטינאית בראשות ערפאת מלווה באינתפאדה וטרור רצחניים. הארץ געשה חצי עשור לאחר הסכמי אוסלו שגרמו אפילו ליוני העם להפסיק להאמין בתהליך. וראו הפלא ופלא, אחד מן הקטליזטורים היעילים ביותר, שגרם לאריאל שרון לצאת בפעולה מדינית נועזת מאין כמוה- הנסיגה מהשטחים, היה דווקא קטליזטור כלכלי. ישראל דאז חוותה את ניצני החרם  הכלכלי וגם דאז כיוונו הגיע מאירופה, אשר כמו היום גורמים קיצונים בתוכה נהגו להשוות בין ישראל לדרא"פ.

לעת עתה המאמצים הדיפלומטים של ממשלת ישראל נושאים פרי מסוים. השיחות של אהוד ברק עם שר החוץ של נורבגיה והבקשה האישית שלו להצניע את ההחלטה (ולא לבטלה) נענו בחיוב ואף בהודעה כי ממשלת נורגיה עצמה תמשיך להשקיע בחברה. אך קשה להאמין ולדמיין שמצב זה יכול להמשיך.

האם החלטת החברה יכולה לסחוף החלטות נוספות? צבא שוודיה רוכש מאלביט כמה וכמה מערכות צבאיות בניהם מזלטים שלוקחים חלק בלחימה באפגניסטאן.

שאלת תם: האם קריאות לחרם על פירמות ישראליות הפועלות בשטחים יהודה ושומרון- זוכות ליחס אוהד יותר משום הקשיים שהניצו לאחרונה בין ממשלות ארה"ב וישראל?

מי אינו מסכים עם קרן I P ? קרנות ישראל משקיעות באלביט מערכות (לחץ על הלינק )

אלביט מערכות

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.