ד"ר ברקת יכולתי להביא את הרפורמה של הסוכן האובייקטיבי בחוק ההסדרים. שר האוצר תמך בזה

יו"ר רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת לחברי המועצה הארצית של לשכת סוכני הביטוח "יכולתי להביא את מודל הסוכן האובייקטיבי בחוק ההסדרים בתמיכת האוצר; לא הבאתי את זה כי איני רוצה זאת כמחטף אלא כהסדרה שעובדת גם לטובת הסוכנים". תיבחן אפשרות לתשלום לסוכן גם על טיפול בתביעה

 

 
משה ברקת, צילום: פאנדרמשה ברקת, צילום: פאנדר
 

מורן שקד
FacebookTwitter Whatsapp
23/08/2021

"מודל הסוכן האובייקטיבי הוא מודל כלכלי שיעשה שכל גם ללקוחות וגם לסוכנים. היצרנים מייצרים תחרות על ידי העמלות. אני חושב שזו בעיה כי זה בהתנגשות ישירה מול האינטרס של הלקוח. יכולתי להביא את הרפורמה של הסוכן האובייקטיבי בחוק ההסדרים. האוצר ושר האוצר ליברמן תמכו בזה; אבל לא הבאתי, כי אני לא רוצה לייצר את זה כמחטף, אני רוצה לייצר הסדרה שהיא עובדת, שלא שומטת את הקרקע מתחת רגלי הסוכנים, אנחנו רוצים להתייחס להרבה עולמות שיעבדו בצורה נכונה".

כך אמר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במפגש בו התארח בשבוע שעבר עם חברי המועצה הארצית של לשכת סוכני הביטוח. נושא מודל הסוכן האובייקטיבי עמד, כמובן, במרכז הדיון.

עוד אמר ברקת: "אנחנו רוצים למתג את הסוכנים כצמודים ללקוחות, ולא כמי שצמודים לחברות הביטוח".

יוסי מנור, נשיא הלשכה לשעבר וחבר ועדת ההיגוי של איגוד לשכות הביטוח באירופה, ציין כי הוראות הצירוף לביטוח האירופיות מאפשרות חופש פעולה גדול בהרבה מאשר בישראל, תחת גילוי מלא – "המגבלה על הברוקר הוא לא האובייקטיביות. התנאי הוא שיהיה גילוי נאות. שם אין סעיף 19א. צריך להוציא את חוסר ההגינות, אבל לא לפגוע בכל הסוכנים". הוא אף המליץ לחייב את כל מי שמפרסם מוצרים או שירותים בתחום הביטוח והפנסיה, להציג שם ומספר רישיון.

ברקת אמר בתגובה, כי ישקול בחיוב את הרעיון לחייב פרסום בהצגת מספר רישיון. "מודל הסוכן האובייקטיבי הוא משהו שחשוב גם לתדמית שלכם; יש פיתרון שיכול לחזק את מעמד הסוכן בציבור. בכל מקרה, אנחנו מקיימים התייעצות בנושא".

עוד הדגיש: "נחזק את הסוכנים האובייקטיביים לעומת המתווכים הקשורים לחברות הביטוח". הוא גילה שהרשות בודקת אפשרות של קבלת תשלום על טיפול בתביעה, שייתכן אף שייגזר מגובה התביעה. הוא הציג מספר יתרונות שיהיו לסוכנים האובייקטיבים לעומת סוכנים או מתווכים קשורים, ובהם אפשרות לפנות למעסיקים, שלא תהיה לסוכן קשור, ואפשרות לגבות שכר טרחה מהלקוח.

סוכן הביטוח עמנואל ישראלי הציע לברקת לעודד את חברות הביטוח להגדיל את עמלות הנפרעים על חשבון עמלות ההיקף. ברקת אמר בתגובה: "יש לנו רצון לראות את השירות המתמשך של הסוכן מול המבוטח. עם זאת, אני נזהר מלפגוע בעמלות ההיקף, כי יש פה גם עניין של הקמת עסק; אמנם עמלות ההיקף גורמות לטוויסטינג כשסוכנים מעבירים אדם מחברה לחברה בלי הצדקה, כדי לקבל עמלת היקף, גם אם זה רע ללקוח. צריך לבדוק הכול – ניוד יכול להיות טוב, ולכן צריך לבדוק לא לשפוך את המים עם התינוק," אמר הממונה. 

שכר עובדי הרשות הוא שליש משכר רשות נירות ערך


אורי צפריר, צילום: שחר פליישמן

סוכן הביטוח אורי צפריר, יו"ר ועדת תקנון בלשכה, תקף את ברקת ואמר: "פסלת את מסמך ההנמקה, ואנחנו הסוכנים מריונטות – בכל יום משנים לנו את ההנחיות. יש הנחיות שלכם ואנחנו ממלאים אותן במלואן. אז מדוע אנחנו לא אובייקטיבים?". הוא אף ביקר את דרישתו של ברקת להגדיל את תקציב רשות שוק ההון. ברקת בתשובה: "ממונה בא והולך, ומי שנשאר זה הרשות. אני משרת את הציבור ואדאג שהרשות תהיה חזקה כדי שהציבור ירוויח. עשינו הרבה דברים ואנחנו צריכים תקציב לשם כך. כעת אני מדבר רק על תקנים לעובדים, ואפילו לא מדבר על שכר. השכר של העובדים שלנו הוא שליש משל הרשות לנירות ערך". 

סוכן הביטוח מיכה אדוני, יו"ר מחוז חיפה והצפון בלשכה: "עצם העובדה שמעלים את הנושא של הסוכן האובייקטיבי הופך אותנו ללא הגונים. סוכני ביטוח עובדים עם חברה אחת כי היא עובדת הכי טוב. הרעה החולה של הענף היא המוקדים של חברות וסוכנויות הביטוח. המוקדים הם אלה שמוכרים כפל ביטוח. תראה לי סוכן אחד שמוכר שמונה פוליסות תאונות אישיות כפי שמוקדן מוכר. לא נכון לקבוע שסוכני הביטוח אינם אובייקטיביים".

ברקת השיב, כי מצבם של סוכני הביטוח בישראל טוב יותר מאשר בחו"ל, משום שבחו"ל מוכרים ביטוח גם בבנקים וגם במרכולים. לדבריו, חברות הביטוח מכירות בערכו של הסוכן ופועלות בהתאם.