עלייה חדה במדד מנהלי הרכש המקומי בחודש אוגוסט

בשונה ממדד מנהלי הרכש העולמי

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
Image by Mediamodifier from Pixabay Image by Mediamodifier from Pixabay

כלכלני פועלים
14/09/2021

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש עלה בחודש אוגוסט ב-7.3 נקודות לרמה של 54.1 נקודות, ועבר להצביע על התרחבות בפעילות התעשייתית. רכיבי המדד הראשיים מצביעים על התרחבות בפעילות, למעט רכיב ההזמנות ליצוא, שעלה אמנם החודש, אך עדיין מצביע על התכווצות.


מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, רשם ירידה בחודש אוגוסט לרמה של 54.1 נקודות, מרמה של 55.4 נקודות בחודש יולי. רמת המדד העולמי גבוהה ביחס לממוצע ארוך הטווח, אך היא במגמת ירידה בששת החודשים האחרונים, ככל הנראה על רקע העלייה בתחלואה. בארה"ב מדד ה-ISM עלה ב-0.4 נקודות לרמה של 59.9 נקודות. מדד מנהלי הרכש בגוש האירו ירד ב-1.4 נקודות לרמה של 61.4 נקודות. מדד מנהלי הרכש בסין (Caixin) ירד ב-1.1 נקודות לרמה של 49.2 נקודות ועבר להצביע על התכווצות בפעילות התעשייתית לראשונה מאז חודש אפריל 2020.


כלכלני בנק הפועלים: מדד מנהלי הרכש בישראל חזר להצביע על התרחבות בפעילות התעשייתית לאחר חודש אחד של התכווצות. התנודתיות בחודשים האחרונים גבוהה על רקע גלי התחלואה, והשפעתם על ההזמנות החדשות בארץ ומהעולם. ניתן לראות שרכיב התעסוקה נמצא 13 חודשים מעל רמת ה- 50 נקודות, נתון שמצביע על ביקוש גבוה ומתמשך לעובדים.