שער הדולר לאן ? הקורלציה ההפוכה בין המניות והדולר תשמש כגורם עיקרי לתנועה

מבט על הדולר בעולם בעזרת היורו-דולר (EURUSD) ועל הדולר המקומי בעזרת הדולר-שקל (USDILS)

 

 
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com
 

משה שלום
FacebookTwitter Whatsapp
20/09/2021

והאמת היא שאין הרבה מה לומר חכם על הדולר העולמי, והמקומי, חוץ מדבר אחד: הוא פועל כמצופה כאשר שוק המניות הגלובלי מתקן מטה. כידוע, הדולר הינו מטבע המפלט האולטימטיבי, עדיין. לא "עוזרים" המאמצים הכבירים של הממשל האמריקאי לשחוק אותו בצורות שונות: הרחבות מוניטאריות, ותוכניות פיסקאליות גירעוניות הנמדדות בטריליונים. הדולר האמריקאי ממשיך להוות את המטבע ה"גרוע פחות" מכל המטבעות שבמערכת המוניטארית העולמית כיום.

יורו, יין, סטרלינג, כל אלו בעלי מחלות לא פחות קשות למרות שהיקפי ההזרמה וההשחתה שלהם פחותים מאלו המופעלים על הדולר. מדוע המטבע האמריקאי עדיין כה חזק? ציינתי זאת בעבר ואומר זאת כאן שוב: שוק האג"ח העמוק ביותר בעולם, מטבע רזרבות, ומטבע סחורות עיקריות. שלושת הגורמים האלו לא משאירים ברירה למשקיעים שרוצים בטחון ומפלט לטווח הקצר עד בינוני.

וכך, זה מה שאנו רואים שוב בקורלציה הנוכחית. הדולר עולה בעולם כי שוק המניות מתמודד עם תיקון טכני מינורי יורד. לכן, היורו-דולר יורד והדולר-שקל עולה. מזערית. אגב, הדיכוטומיה אצלנו בין השפעות חיצוניות ולחצים מקומיים, לרעת המטבע האמריקאי, ממשיכה להתוות מסלול של ביצועי חסר לדולר מול השקל כאשר הוא מתחזק בעולם.

בכל אופן, זה המצב, והמהלך הזה כנראה ימשיך להתקיים כל עוד המימושים האדומים יתקיימו במניות. עונתית, זה גם מתאים. סתיו הוא הזמן שבו מתחילים לסגור ספרים, והפסדים, לקראת הרבעון האחרון של השנה בו משפרים עמדות לקראת הבונוסים של סיום השנה. לכן, יש תמיד קצת דרישה למטבע האמריקאי כדי לסגור עמדות ספקולטיביות מדיי.

ועכשיו, הבה נראה איך כל זה נראה בגרפים של המטבעות...EURUSD

השבוע, לפניכם עוד תצוגה של היורו-דולר המצדיקה את היותו מלווה בסקירה למה שנראה בדולר-שקל. מדוע? כי ביורו-דולר אנו מקבלים את התחושה האמיתית כלפי המגמה של המטבע האמריקאי ואצלנו לא כל כך. בגדול, 1.19 היא רמת ההתנגדות הנוכחית שכנגדה נסוגים המשקיעים ביורו.

האם הירידה הנוכחית תגיע לתחתית של 1.166 ? ואולי תשבור אותה? אינני חושב, בתנאי שלא יהיו התפתחויות קשות בשוקי המניות בארה"ב. אגב, העובדה ש-1.166 (2) הייתה נמוכה מהרמה הנמוכה הקודמת סביב 1.172 (1) הדליקה נורה אדומה אצל רבים וטובים שבמקצוע הטכני. לכן, על היורו להוכיח יכולת ולפרוץ מעלה את 1.19 בחוזקה אם הוא רוצה להוכיח לנו שמה שראינו ב-1.166 הייתה תחתית משמעותית לטווח ארוך באמת.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: כמו בפעם הקודמת: עמידה איתנה מעל 1.17. בכל מחיר!
לשליליים: כמו בפעם הקודמת: שבירה של 1.1650. בכל מחיר!USDILS

פשוט בושה. לצד הביקוש כמובן. עבור צד ההיצע (הצד השלילי כלפי הדולר) אומר את ההיפך: כל הכבוד. בגרף המצורף אנו רואים שוב איך הכוחות השלילים מונעים מהדולר המקומי להביע את החיוב הקיים בחו"ל. כמה נרות ירוקים אבל הססניים וחסרי תנועה כיוונית כמעט. זה מה שקיבלנו, כאשר ראיתם איך היורו-דולר מציג לנו את המהפך הדולרי אצלו.

מעבר לכוחות השוק עצמו יש לנו כאן גם עוצמה חיובית אדירה המגיעה משוק המניות הישראלי הדוחף עוד יותר את השקל. לכן, המהלך הזעיר כל כך. לגבי הסוחרים זה אסון. לגבי המשקיעים החיוביים זה ייאוש. ורק עבור כותבי האופציות יש כאן חגיגה.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: להתחיל "להזיז" את הדברים קדימה!
לשליליים: שבירת 3.20 נשארה המשימה העיקרית.