Evergrande - האם החברה הזו שמרעידה היום את השווקים בעולם היא "לימן ברדרס" הסינית ?

Evergrande : כזכור המשבר הכלכלי בשנת 2008 הפך להיות חד משמעי עם קריסתה של חברת לימן ברדרס. האם אברגרנד, חברת הנדל"ן הסינית העצומה בגודלה, היא בעצם הטריגר למשבר השווקים הקרוב ? או שזו עוד מהמורה קטנה בדרך לשיאים חדשים.

 

 
אימיג` dreamstimeאימיג` dreamstime
 

שנהב גולדברג
FacebookTwitter Whatsapp
20/09/2021

בעוד הישראלים מתכוננים לשבת בסוכה השווקים בכל העולם יורדים בחדות כאשר אחד הטריגרים לירידות זו נפילת מניות חברת הנדל"ן הסינית  אברגרייד. כפי שהגדיר זאת אחד מהעיתונים הכלכליים בעולם זו יכולה להיות ה"לימן ברדרס" הסינית שתדחוף את השווקים לנפילות ו"קיפול מנופים" פיננסים.

בזמן כתיבת שורות אלו (יום שני 14:20) מדד הפחד VIX עולה כ 35% והחוזים על המדדים בארה"ב יורדים:   
1.57%- Dow Futures
S&P Futures -1.33%
Nasdaq Futures -1.12%
Russell 2000 Futures -1.87%

באוקטובר 2017 עמדו מניות אברגרייד בשיא של כ 32$ ואילו בתחילת יולי 2020 השיא של המנייה עמד על קרוב ל 28$ ואילו היום לאחר נפילה של יותר מ 10%- יומית היא עומדת על כ 2.28$ נפילה של יותר מ 90%- . כאמור ההפסד למשקיעים במניה זה הסיפור הקטן ואילו הסיפור הגדול פה הוא החזר החובות של החברה.


גרף מ https://finance.yahoo.com

חברת Evergrande  

חברת Evergrande הסינית מתחילה לדחות החזרי חוב ושוקי המניות העולמיים החליטו, רק היום, שהם רוצים להכיר בקיומו של ענקית נדל"ן מתפוררת באחד משווקי הנכסים הגדולים בעולם זאת למרות שמשבר אברגרנדה מתבשל כבר זמן רב. אברגרייד היא חברת הנדל"ן השנייה בגודלה בסין והייתה בשלב מסוים חלק מרשימת החברות המפורסמת של Fortune 500 שהוציאה המגזין Fortune האמריקאי. החברה הטביעה את חותמה בזכות שיעורי הצמיחה שלה.

על אף שדיווחים בתקשורת העלו כי אברגרייד מנהלת שיחות לעדכון  תוכניות ההלוואות עם הבנקים שלה, זה מתעכב. החברה מסרה בעבר כי היא נמצאת בסיכון פירעון בשל חובות גדלים ואפשרויות הלוואה מוגבלות. 

אברגרייד מחזיקה באחד מחבילת החוב הגדולות ביותר בכל סין ובעולם כולו. גודל החוב שנרשמה בחברה עומד על קרוב ל -300  מיליארד דולר, כולל הלוואות בנקאיות, הלוואות לטווח קצר ואשראי ספקים.

בשבוע שעבר החברה לא הצליחה לעמוד בהחזר על חוב לזמן קצר וביקשה מהמשקיעים לקבע תספורת. חברת הנדל"ן התפתחה לתחומים לא קשורים כגון מכוניות חשמליות, מדיה זורמת, פארקי שעשועים ובריאות. הכסף שנצרך לעסקים אלה היה שווה ערך לשריפתם במהלך החורף כדי לחמם את הידיים.

ההכנסה התפעולית של אברגרייד קרסה ב -75% מאז 2018 בעוד שהרווח הגולמי שלה הצטמצם.  בתחילת החודש, החברה מסרה כי מכירות הנכסים ירדו בספטמבר, בדרך כלל חודש תוסס עבור ענף הנדל"ן.

מה עכשיו

סביר להניח שאברגרייד תחדל להחזיר חוב למלווים בזה אחר זה כיוון שהמכירות חלשות והקפאת אשראי ממלווים מותירים את החברה בלי מזומן. עם זאת, מכיוון שהבנקים בבעלות המדינה הם הראשונים שיקבלו החזרי חוב תחילה כאשר זה יתאפשר ואילו כל השאר עלולים לא לקבל החזר. החשש הגדול יותר כאן הוא האפקט על שוק האשראי הסיני.  סין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם והצרכן הגדול ביותר של סחורות ושירותים אחרים. אם אברגרייד תתרסק, היא תגרור אחריה את מיליוני הספקים שלה להם היא חייבת מיליארדים.

יתר על כן, היא עלולה לגרום להקפאת הלוואות בכל מערכת האשראי באופן שקרה בעת קריסת ליהמן ברדרס בארה"ב. הדבר היחיד שיכול להציל את אברגרייד זו הזרקת נזילות חירום של הממשל הסיני שינסה להילחם במצב כדי לעצור נזק רחב יותר למערכת הפיננסית.

ממש כמו התמוטטות ליהמן ברדרס ב -15 בספטמבר 2008, אף אחד לא באמת חשב שאברגרייד תקרוס עד שזה קרה.

מחיפוש במערכות FUNDER ו AdvizerLand לא נמצא כי משהוא ממנהלי הקרנות נאמנות או קופות הגמל והפנסיה מחזיק במניות  Evergrande