ביטקוין || ציפור האש הנצחית. עד עכשיו...

Bitcoin - מטבע ביטקוין, סיבות ומחשבות על הסיבות לחידוש החיוב בקומפלקס הקריפטו

 

 
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com
 

משה שלום
FacebookTwitter Whatsapp
09/10/2021

יש הרואים בנכס הפיננסי הזה אשליה ורוח רפאים. מעין הונאה בלתי נגמרת המבוססת על טכנולוגיה שמאחוריה רק ניסיון מוצלח (עד כה) לנשל את המשקיעים בו מנכסיהם. לצידם של אלו, ישנם המאמינים הגדולים בביטקוין (ובכלל בקונספט של המטבעות הדיגיטאליים) הרואים בו את הדרך היחידה להתנתק באמת מהמערכת הפיננסית הגלובלית הקיימת היום.

אם תחשבו על הזהב הפיזי, על יהלומים, אמנות, ועוד כהנה דברים פיזיים שערכם יכול להיות מפלט מהמערכת המוניטארית השלטת תבינו מיד שלא ניתן באמת לממש אותם ללא חזרה מהירה לתוך הסבך של הבנקאות הממשלתית למיניה. בסופו של דבר יש צורך בתרגום של אותם נכסים פיזיים, מנותקים, למטבע העובר לסוחר המאפשר לרכוש דברים. כחסכון וכשומרי ערך הם נהדרים אבל כאמצעי תשלום הם מפספסים את המטרה.

הביטקוין, ודומיו, הם הדבר האמיתי מהבחינה הזו. וככל שהעניינים מתקדמים בתחום העסקאות הישירות שניתן לבצע בביטקוין גדלה האמונה בו בצורה אקספוננציאלית. תוסיפו לכך את האנונימיות המהותית שבאחזקת המטבע והכמות המוגבלת שלו, המונעת השחתתו על ידי הדפסתו למוות, וקיבלתם משהו ראוי בהחלט לשיקול דעת פיננסית. אז למה הוא כזה תנודתי? ולמה הוא "נהנה" משם כה גרוע? לפני שנענה על כך, הבה נראה מה קרה לו בשנתיים האחרונות, על ידי גף שבועי של הביטקוין (מ-Investing.com):בחרתי בכשנתיים של תצוגה כי זו התקופה המכילה אירועים משמעותיים של ממש: חזרת הפדרל רזרב להרחבות גדולות (2019), הקורונה (2020), ומה שקורה ב-2021. למעשה, בשני האירועים הפונדמנטליים הראשוניים שהזכרתי, לא קרה דבר במערך של הקריפטו. הביטקוין נע שבדשדוש צר במיוחד סביב המספר העגול של 10,000$ למטבע (1).

ואז, בסיום 2020 ותחילת 2021 פיצוץ אטומי עד 61,000$ (2), חיתוך לשניים עד 30,000$ (3), ועכשיו חזרה מהירה לכיוון שיא כל הזמנים. מה קרוה כאן? מההיגיון הבריא אין לקשר את הפעילות הזו במעשי הבנקים המרכזיים או של הממשלים השונים ברמה הכלכלית. זה אינו המנוע של המערך הזה. לדעת רבים, הסיבה העיקרית למגמות בו מתחלקת לשתיים: הקושי בהפקתו, והלחימה הנוקשה נגדו מצד הצד הפוליטי של המפה העולמית.

סיום 2020 ראה מחסור עצום ברכיבים המאפשרים לבנות חוות מחשב לכרייה של הביטקוין וזה היה הטריגר לפיצוץ ההוא. אחרי אותו טריגר ראשוני הגיעו אנשי המומנטום שלחצו ומצצו כל טיפה ממה שהמגמה ההיסטרית ההיא יכלה לתת. התיקון היורד היה אופייני לקריסות הקודמות: חיתוך משמעותי אבל נחיתה לרמה הרבה הרבה יותר גבוהה מהתחתית של הקריסה הקודמת.

הפעם, במקום 10,000$ למטבע ראינו התייצבות סביב פי-3 דהיינו 30,000$ (3). סימן נוסף שהחיה הזו פשוט לא מוכנה למות בקרוב.

ומה עכשיו? למה מתבצעת העלייה הנוכחית למרות שסין הכריזה מלחמה על המסחר בסוג זה של נכסים פיננסיים? פשוט מאוד: הביטקוין ממשיך להיות קשה לכרייה אבל יש כלפיו ביקוש חדש והוא כנכס מפלט אולטימטיבי לאי הוודאות הפיסקאלית הגוברת בארה"ב. בעבר, המתכות היקרות היו עיקר היעד במקרה כזה של חשש, יחד עם הדולר והאג"ח הקצר. אבל, כאשר הדולר והאג"ח הם מקור הצרה הפוטנציאלי, והזהב ממשיך לאכזב, חלק נכבד מהצורך מצא ב-30,000$ הזדמנות קנייה נדירה.

ועוד משהו מעניין וקולע: שימו לב לאופי העלייה אחרונה(4): הפעם, לא קיר מוות אלא משהו הבנוי משיאים ושפלים עולים. נכון מאוד: זוהי ההגדרה הרשמית של מגמה עולה. וכאשר זה קורה, אפילו חלק מהשחקנים שנרתעו מהתנודתיות האדירה במערך הזה מחליטים לקחת סיכון מחושב ולהיכנס כאן. מדוע? כי רמת השפל האחרונה היא ה-STOP הברור.

כרגיל, אין כאן המלצה לקנות או למכור דבר ובמיוחד לא משהו שאינו סטנדרטי כמו הביטקוין. מה שאני מנסה להראות כאן היא העובדה שמספידי הקונספט, והמטבע הזה הספציפי, פשוט ממשיכים לטעות כלפיו בגדול. קשה מאוד למשקיעים הקטנים לסבול את ה-Up-Down המטורף אבל מאז התחלתו ועד היום זהו חקו בלתי נפרד ממהות האחזקה כאן. הבסיס לאותה החזקה היא האמונה ש"מתי שהוא" הקריפטו יהיה לגימתי ונפוץ כמו כל אמצעי תשלום אחר. ללא צורך בהמרה לדולר או יורו או יין או כל דבר הנמצא במערכת הרשמית.

מי שמאמין מחזיק, ולא משנה מה קורה.

ובלי האמונה, פשוט נשברים בדרך. כמו בכל דבר ניתן לנסות ולשער מה יהיה. ואני משער שנראה במהלך העולה הנוכחי שיא היסטורי חדש כאשר כולם מדברים על ה-100,000$ העגול והיפה במיוחד. מתי? מי יודע. בואו נאמר שהמשך מדיניות פיסקאלית כה בזבזנית כמו זו של ביידן או תקלה באישור תקרת החוב (שהצורך המיידי בה נדחה עד דצמבר), או כל "ברבור שחור" שיגיע, יכול בהחלט להיות הסיבה הרשמית להגעה למספר האגדי הזה.

אבל, הסיבה היא לא המהות. מי שהאמין ב-10$, ב-1000$ וב-10,000$ ימשיך להאמין גם ב-100,000$. לבסוף, השאלה ההפוכה המתבקשת היא: מה יכול להרוג את הביטקוין וקומפלקס הקריפטו? האמת היא שכרגע אינני רואה משהו כזה באופק. אבל, הסכם בינלאומי לחסום כל מסחר במטבעות האלו, ולהטיל עונשים כבדים של מיסוי וקנסות, זה בהחלט יכול לעשות הרבה מהעבודה. לדעתי, כל הנושא הזה עדיין רחוק מעיקר הדאגה של המנהיגים הכלכליים, ולכן הסכם כזה גם הוא לא נראה כרגע הגיוני. דבר שיביא, בהכרח, להפתעות במחירו של הביטקוין דומיו. המון הצלחה!