קרן נאמנות במעקב - קרן אסטרטגיות בודדת בענף משלה

מבט על הקרן המעניינת מפסגות: פסגות (!) קונצרני לונג שורט – קרן ממונפת

 

 
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com
 

משה שלום
FacebookTwitter Whatsapp
17/10/2021

הכוונה שלי הייתה לעשות ניתוח של קרן ממונפת. ובהתחלה, בחרתי תחילה בענף הנקרא "ממונפות בסיכון גבוה". אבל, לא מצאתי משהו מעניין במיוחד לומר עליהן. והנה, ליד אותה קטגוריה, נמצאת קרן בודדת בענף מיוחד: "ממונפות אחר". והקרן הבודדת נתגלתה כמעניינת מאוד לבחינה.

מדוע? כי היא מנהלת אסטרטגיה קשה במיוחד של לונג-שורט על בסיס אג"ח דווקא, ולא מניות (מה שמקובל הרבה יותר). ובנוסף, בגלל גרף הקרן בשנה האחרונה. גרף כזה יציב ויפה. כזה שלא ראיתי הרבה זמן. בסה"כ, זו קרן שכל משקיע בארץ חייב להכירה, ולו בגלל אופייה המיוחד. אני אנסה להאיר עליה, מבלי לתת המלצות כמובן, על מנת שהיא תהיה לפחות בתודעה. על פי גודל ההון המנוהל שלה אין זה כל כך המצב כעת. הבה נתחיל.

פרטי הקרןהקרן מגיעה אלינו מבית פסגות, והיא קרן מאוד וותיקה יחסית. היא נולדה בסוף שנת 2008 (שנה ממש מעניינת להיכנס לזירה – שיא משבר הסאב-פריים). אבל, היא שינתה מדיניות השקעה ממשית בסיום שנת 2010. וזה אומר שזהו התאריך ההתחלתי לניתוח ביצועיה בפועל. כמו שאתם כבר יודעים, שינוי מדיניות מהווה סוג של אזהרה בקרן. מדוע זה קורה? האם צד הלקוחות או צד ההנהלה לא היו מרוצים? בקיצור, זה אף פעם לא טוב כל כך. למרות זאת, כאשר התאריך של השינוי הוא רחוק מההווה, חשיבות העניין פוחתת מאוד. ובמקרה שלפנינו, היא הפכה להיות חסרת חשיבות ממש. אין כבר סיבה לדאגה בנקודה הזו.

התשואה לשנה, עד ה-12-10-2021, היה כ-12.49%, וזה ממש יפה כאשר חושבים שמדובר על קרן העוסקת באסטרטגיה המבוססת על אג"ח בלבד. לא רק זאת, אלא שסטיית התקן של הקרן נמצאת ב-0.18% (!). זעומה באופן ברור. בפרק הבא, של ביצועי הקרן, תראו שהעניין הזה נראה גם בצורה הגראפית של תנועת מחירה של הקרן אבל עכשיו נאמר: זה די מדהים. וזה אלמנט מאוד אהוב על המשקיע הישראלי הממוצע.

דמי הניהול לא יקרים כל כך עבור העבודה הנעשית כאן: 1.13%. אחרי הכול, בפסגות צריכים להחליט על מה שקונים אבל גם על מה שעושים עליו שורט. וזה פי שניים אנרגיות ממנהל תיק "רגיל". גודלה של הקרן קטן יחסית, עם 40.3 מיליוני שקלים, אם תשוו זאת לקרנות מנוהלות רגילות. אבל, לדעתי, זה די מכובד כאשר אנו חושבים שמדובר כאן על נישה די צרה של עניין.

ביצועי הקרן


כבר מהמבט הראשון על הגרף השנתי אנו רואים את התכונה העיקרית של הקרן: יציבות בתנועה אחידה של 45 מעלות מעלה. סטיית התקן כבר רמזה לנו על כך אבל אין כמו מראה עיניים, המאשר זאת. וזה די מפתיע לאור העובדה שיש ! בשם הקרן, דהיינו שמדובר באג"ח מדורג נמוך יחסית (+BB) אשר הינם תנודתיים למדי. אני מניח שהאסטרטגיה (לונג-שורט) היא זו ה"מחליקה" את העקומה. בהשוואות נתחיל עם מבט מול שני מדדי האג"ח הקונצרני החשובים: תל-בונד 20 ותל-בונד 60 (על ידי קרנות מחקות של תכלית), בשלוש השנים האחרונות:ההיסטוריה של הקרן בגרף הזה קצת מטעה. לכאורה, היא אחרונה אחרי המדדים. אבל, בפעול, ישנה תקופה לפני ואחרי סוף 2019 (מלבן סגול). נראה בהמשך מדוע. אז, בנקודת הזמן ההיא, קרה משהו בקרן אשר שינה את ביצועיה בצורה משמעותית. את זה אנו יכולים לראות בגרף דומה אבל רק של השנתיים האחרונות:כאן, התמונה שונה לחלוטין בגלל שהיא מציגה את שקרה אחרי השינוי שקרה בקרן. וכאן, בבירור, יש לנו הובלה של הקרן (בכחול) מעל המדדים של הסקטור הקונצרני (תל-בונד 60 – כתום, תל-בונד 20 – ירוק). האם התמונה תתחזק כאשר אנו נסתכל על שנה אחת בלבד? הנה התוצאה:והתשובה היא כמובן חיובית. אותה הובלה מוצגת היטב גם כאן. לצורך דוגמה נוספת להצלחה של הקרן בסביבה הטבעית שלה, אני מביא בפניכם גם השוואה מול קרן מחקה של מגדל (כתום) המכילה אג"ח ממשלתי צמוד בעל אותו מח"מ שיש לאג"חים בקרן של פסגות (כחול):אין הרבה מה לומר מעבר למוצג. לסיכום הפרק הזה אומר כך: מעבר לצד המעניין התיאורטי שבאסטרטגיה, הקרן של פסגות מצליחה להיות "מכת מדדים" של תחומה. אבל, זה קורה רק מ-סוף 2019. מה קרה אז? לא ברור אבל נקווה שהמצב לא יחזור להיות כמקדם.

גיוסים ופדיונותבצד הגיוסים, קרה מהפך של ממש באביב 2021. אז, הסתיים בפתאומיות החלק הפודה שבתזרים ההון שבקרן והחל החלק המגייס. תחילה בצורה מועטה מאוד אבל, לאחרונה, יש לנו גיוסים יפים מאוד ביחס לגודלה. האם הקרן של פסגות כבר נמצאת בתודעה של המשקיעים, ללא עזרה מהכתבה הזו? ייתכן מאוד. מה שבטוח הוא שיש לה עוד דרך ארוכה לעשות כדי לחזור למה שהיא הייתה פעם (90 מיליון שקלים, בתחילת ההתדרדרות של ערכה).
 
למי שמעוניין להגיע לדף הקרן באתר פאנדר, הנה הלינק:
https://www.funder.co.il/fund/5111364
וכדי לבחון את התחרות הישירה בה ניתן להגיע לדף הענף:
https://www.funder.co.il/fundlist/c/96

המון הצלחה לכולם!