שער הדולר לאן ? שבירה של איזו רמה תנבא מהלך אלים ומתמשך ?

אזור הכרעה קריטי בחו"ל מול המשך חוזקו של השקל אצלנו - העלייה ה"דרמטית" לכאורה של הדולר המקומי מ-3.20 ל-3.26 (סוף 09-2021) כבר תוקנה בחצי. ועובדה זו ממשיכה להראות את הדיסוננס בין העולם ומה שקורה בשוק המט"ח המקומי.

 

 
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com
 

משה שלום
FacebookTwitter Whatsapp
18/10/2021

אני ממשיך להראות גרף שבועי של היורו-דולר. וזאת, כדי לקבל את מהות המגמה של המטבע האמריקאי. והסיבה לכך פשוטה: שבירה שבועית של הרמה הנוכחית (אזור 1.163-1.153) תהיה דרמטית במיוחד ליורו (כלפי מטה) אבל תצביע על חוזק בדולר אשר מנבא מהלך די אלים ומתמשך.

לפני שנכנס לצד הטכני של הדברים קצת תזכורת: הדולר הוא נכס מפלט ומאבות הנכסים של ה-Risk-OFF. מי שקרא את הסקירה הטכנית על המניות, יודע ששם אני הבעתי שאלה לגבי התנועה האחרונה: האם לפנינו חיוב מתחדש או שזה רק תיקון של הירידות?

במידה והדולר יתחזק פלאים (יורו יורד), התשובה תינתן באופן עקיף, אבל בצורה החלטית לשלילה. נדיר במיוחד המקרים בו הדולר עולה יחד עם שוקי המניות. ועכשיו תשאלו: מי מקדים את מי? המטבע או המניות? אין כאן חוקים חזקים בנושא. זה בעיקר עניין של עונתיות.

כרגע, הנטייה תהיה בהקדמה של המטבע, וזה אומר שהדולר יראה לנו את הדרך לפני שנראה בבירור את התשובה במניות. אגב, קוראים שואלים עדיין: איך ייתכן שהדולר כזה נכס חזק כאשר הוא עומד בלחצים כה חזקים מהצד המוניטארי ומהצד הפיסקאלי?

התשובה היא עדיין אותה תשובה: אין ברירה! אין מטבע עולמי, במערכת הקיימת, שמייצג אמון ויציבות כמוהו. בנוסף לעומק נזילות וייחוס (מטבע רזרבות וסחורות). לכן, תמיד יהיה ביקוש לדולר ותמיד יעדיפו אותו בזמני משבר.

ועכשיו, הבה נראה איך כל זה נראה בגרפים של המטבעות...EURUSD

היורו עומד על סיפה של החלטה גורלית: לשבור את התמיכה המאסיבית סביב 1.16 או לא. במקרה שכן, אין כמעט אזור תמיכה עד 1.07. וזה המון פיפסים... תצורה כזו מזכירה במקצת את מושג ה"פער". מעין חור במחיר, אשר יש לו נטייה להיסגר. כאן, אין כמובן "חור" אלא עלייה מתמשכת מ-1.07 ועד 1.20 (אפריל-יולי 2020) אבל היא שקולה לפער, ובהחלט יש סכנה לנפילה חזקה מטה.

כאמור לעיל, ירידה כזו תצביע על חוזק דולר אמריקאי במידה כזו שיבהיל רבים וטובים. האם היורו מצביע בעצמו על מהות כלכלית אירופית? לא כל כך. אין כרגע מדיניות שונה בין הבנקים המרכזיים בעולם, ובמיוחד לא בין האמריקאי והאירופי. למרות זאת, הבחירות לנשיאות בצרפת מתקרבות ויש שם גלים של לאומנות שיכולים לייצר קצת חששות במערכות הפיננסיות השמרניות. נסכם ונאמר: השבוע הבא יהיה די קריטי להבנת העתיד של הטווח הבינוני.

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: לעמדו איתן מעל 1.5! חייבים.
לשליליים: לשבור את 1.5! חייבים.USDILS

העלייה ה"דרמטית" לכאורה של הדולר המקומי מ-3.20 ל-3.26 (סוף 09-2021) כבר תוקנה בחצי. ועובדה זו ממשיכה להראות את הדיסוננס בין העולם ומה שקורה בשוק המט"ח המקומי. הדולר המקומי ממשיך להתבוסס באזור נמוך מהתחתית של הדשדוש הגדול בו התחתית הייתה אותם 3.26.

זה מסתדר היטב עם ביצועי היתר של הבורסה שלנו מול הבורסות בעולם אבל זה עדיין מדהים. בכל מקרה, בנק ישראל פחות נראה בשטח או שמעשיו באמת נסתרים. אגב, חזרנו, בשוק הזה, להיות גן עדן לשחקני האופציות הנהנים משחיקת הזמן...

ולכן זה מה שאומר לשני צידי המתרס:

לחיוביים: לעבור מעלה את 3.26! חייבים.
לשליליים: לשבור מטה את 3.20! חייבים.