נשים מהוות כרבע מבעלי התפקידים בחדרי הישיבות ברחבי העולם

דו"ח Gender 3000 של בנק קרדיט סוויס

 

 
לידי הדסון, מנכ״לית קיימות, קרדיט סוויס יח״צלידי הדסון, מנכ״לית קיימות, קרדיט סוויס יח״צ
 

עומר רגב
FacebookTwitter Whatsapp
26/10/2021

בישראל מועסקות כ-42% נשים בתחומי המדע, הטכנולוגיה והמתמטיקה, כ-2% יותר מהנתון המקביל בבריטניה ו- 5% פחות מארצות הברית.

אחוז הנשים בתפקידי מנכ"ל בעולם גדל ב -27% אם כי הן עדיין מהוות רק 5.5% מהסך הכולל. מספר סמנכ"ליות הכספים עלה ב -17% והן מהוות כיום 16% מכלל תפקידי סמנכ"ל הכספים ברחבי העולם.

אחוז הנשים שנמצאות בתפקידי מנכ"ל באירופה עומד על 6.7%, העלייה הגדולה ביותר מאז 2019. אסיה,למעט יפן, נמצאת במקום השני עם 6.2% מנכ"ליות ובארה"ב אחוז הנשים מהוות בתפקידי מנכ"ל עומד על 5.6%. 

מכון המחקר של בנק קרדיט סוויס (CSRI) מפרסם את דו"ח ה- Gender 3000 לשנת 2021 הבודק את ערכי השוויון וגיוון בחברות: 

מכון המחקר של קרדיט סוויס עקב אחר הפרופיל המגדרי המשתנה של מנהלים בכירים וחדרי הישיבות בתעשיות הגלובליות מתוך נקודת מבט ייחודית מלמטה למעלה. 

הגיוון המגדרי בחדרי הישיבות ממשיך להשתפר ברחבי העולם עם ממוצע משוער של כ- 24% לנשים מהיושבים בחדרי הישיבות. אחוז הנשים בתפקידי ניהול בכירים – C-suite roles"" השתפר גם הוא ועלה ל- 20%.

מתוצאות המחקר נראה כי ישנו קשר חיובי בין הגיוון המגדרי בתפקידים בכירים בתחומי תשואות הון, סביבה, חברה וממשל (ESG) לביצועי המניות של החברות. ככל שהגיוון בחברה גדול יותר, כך הקשר חזק יותר.

המחקר מתאר את מצב הייצוג הנשי בתחום היזמות. במהלך חמש השנים האחרונות, היחס בין נשים לגברים אשר ייסדו חברות סטארט-אפ עלה מ -0.62 ל -0.73 כאשר האתגרים מופנים כלפי נשים מייסדות בחברות סטארט-אפ. 

דו"ח ה-Gender 3000 לשנת 2021 מספק עדכון מקיף של חברות ומנתח את ההתקדמות שנעשתה לשיפור הגיוון המגדרי. הוא מתמקד גם בתפקידי מנהלים בכירים ולא רק בחדרי הישיבות כמדד נוסף לשיפור הפרופיל. הדו"ח מנתח את ההתפלגות המגדרית של 33,000 מנהלים בכירים ביותר מ-3,000 חברות ברחבי 46 מדינות.

נשים מנהלות

בין השנים 2015 ל -2021, שיעור הנשים בדירקטוריונים ברחבי העולם עלה ב - 8.9% ואף הוכפל אם נתייחס לנתונים מתחילת העשור.

אירופה וצפון אמריקה הובילו בממוצע העולמי עם 34.4% ו -28.6% (בהתאמה) במינוי נשים בדירקטוריון. אסיה פסיפיק הגיעה ל -17.3% ואמריקה הלטינית עם 12.7%. הביצועים יחסיים נוטים לשקף את שכיחות ההשקעות בסביבה, בחברה ובממשל ESG, אך גם את המקומות שבהם הלחץ במדיניות היה חזק יותר.

מדינות אירופה הובילו ברחבי העולם באחוז הנשים בדירקטוריון כאשר צרפת היא המובילה עם 45%, בריטניה הגיעה למקום ה- 10 עם 35% נשים בדירקטוריונים ועמדה ביעדים הקודמים שהוצבו על ידי "מועדון 30%" שנקבעו במקור למדדי המניות הבריטיים FTSE100  ו- FTSE350 בבורסת לונדון. 

ישנם הבדלים ניכרים באיזור אסיה פסיפיק, ייצוג הנשים בדירקטוריון נע בין 34% באוסטרליה/ניו זילנד כאשר הדרישה להשקעות אחראיות דומות יותר למדינות באירופה וצפון אמריקה לעומת ייצוג נמוך המסתכם  ב- 9% בדרום קוריאה. למרות השיפור בכל המדינות, הגרף עולה במיוחד באוסטרליה/ניו זילנד, יחד עם סינגפור ומלזיה. ההתקדמות בכלכלות אסיה הגדולות (סין, הודו, יפן וקוריאה) הייתה איטית בהשוואה לאמריקה הלטינית.


נשים בתפקידים בכירים – C-suite (התפקידים המתחילים בכינוי Chief)

דו"ח ה-Gender 3000 של בנק קרדיט סוויס מעריך כיצד הגיוון המגדרי משתקף בצוותי הניהול. אחוז הנשים הממוצע בהנהלה הבכירה עלה מ -17.6% ל -19.9% בשנת 2021.

במדינות אירופה ובצפון אמריקה יש את הנתח הגדול ביותר של נשים בתפקידי ניהול, אך הפער בין מדינות אלה לשאר העולם הוא קטן לעומת הפער בתפקידי הדירקטוריון. הפער בתפקידי הניהול הוא אחוז אחד בלבד.

מספר הנשים בתפקידי מנכ"ל בעולם גדל ב -27% אם כי הן עדיין מהוות רק 5.5% מהסך הכל. מספר סמנכ"ליות הכספים עלה ב -17% והן מהוות כיום 16% מכלל תפקידי סמנכ"ל הכספים ברחבי העולם.

אחוז הנשים שנמצאות בתפקידי מנכ"ל באירופה עומד על 6.7%, העלייה הגדולה ביותר מאז 2019. עם זאת, אסיה למעט יפן, נמצאת במקום השני עם  6.2% מנכ"ליות בעוד שבארה"ב  מהוות נשים מנהלות כלליות 5.6%. בתפקידי סמנכ"ל כספים, נשים מיוצגות במיוחד באיזור אסיה פסיפיק למעט יפן, כאשר הן מאיישות רבע מתפקידי סמנכ"ל הכספים הרבה מעל אירופה וארצות הברית.. 

פרמיית הגיוון של דו"ח ה- Gender 3000

דו"חות ה- Gender 3000 הקודמים תיארו את פרמיית הגיוון- הקשר בין חברות מגוונות יותר מגדרית לבין ביצועים גבוהים יותר של חברות ומניות. המחקר מצא זאת עדיין נכון עם 200 נקודות יותר שנוצרו על ידי חברות אלה המציגות גיוון מגדרי מעל הממוצע לעומת אלה שמתחת. גם ציוני ההשקעות האחראיות (ESG) בחברות מגוונות עולים על אלה בחברות הפחות מגוונות מגדרית. יתר על כן, הדוח האחרון מדגיש כי החברות בעלות הביצועים הטובים ביותר מציגות גיוון מגדרי מעולה הן בחדרי הישיבות והן בתפקידי הניהול בכירים.

מגדר ומגוון רחב יותר

הדו"ח לשנת 2021 לא בודק פרמטרים כמו גבר לעומת אישה אלא בוחן פרמטרים של גיוון מגדרי והכלה רחבה יותר הקשורה לזהויות מיניות. הפרמטר של גבר לעומת אישה בוחן חברות במונחים של גיוון מגדרי רחב יותר ומדיניות הכללה הקשורה למין וזהויות מיניות. המחקר מראה כי חברות המתמקדות במגדר וגיוון מגדרי באופן רחב יותר, נוטות לביצועים טובים יותר ביחס למדיניות הסביבה והממשל התאגידי שלהן. 

כדי לבחון את ההשפעה של הגיוון על ביצועי החברה באמצעות פרמטר של תכליתיות להט"בית, הדו"ח משתמש בסל משוקלל ומותאם לפי שווי שוק של כ- 400 חברות המשלבות בתוכן להט"ב. החברות נבחרו באמצעות מספר מקורות חיצוניים המתמקדים בהערכת מדיניות החברה, שיטות עבודה והטבות הנוגעות לזכויות הלהט"ב. ניתוח זה מצביע על כך שמשקיעים המבקשים למקסם את התשואות צריכים להתמקד בחברות המעמידות את הנשים והלהט"ב באופן רחב יותר בלב האסטרטגיה הניהולית שלהן.

בעלי העניין בחברות מתמקדים יותר בחשיפת המגוון מעבר לדירקטוריון ולשכבות הניהול העליונות. בהסתכלות על 300 החברות המובילות בארה"ב לפי שווי שוק, מצאו החוקרים כי המגזרים המובילים מבחינת גיוון  במקום העבודה הם בתחום האנרגיה, השירותים והפיננסים. שלושת המגזרים הנמוכים ביותר היו בתחום החומרים, התעשייה ובמוצרי צריכה. 

הפער היזמי המגדרי 

הייצוג הנשי היחסי ביזמות השתפר בחמש השנים האחרונות, כאשר היחס בין חברות סטארט-אפ מבוססות נשים לעומת גברים עלה מ -0.62 ל -0.73. אנו מוצאים שעסקים שהוקמו על ידי נשים, קטנים יותר לעומת עסקים שהוקמו על ידי גברים עם הכנסות נמוכות יותר ושווי נמוך יותר. בין 100 חברות היוניקורן המובילות בעולם, נראה כי אין חברה אשר נוסדה על ידי צוות נשים בלבד. בעוד שהנכסים המנוהלים המכוונים ל"השקעה בפרמטר המגדרי" עלו לשווי של- 10 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2021, יש לשפר את ייצוג הנשים בתחום היזמות. 

"צינור דולף" במקצועות המדע, הטכנולוגיה ונמתמטיקה (STEM)

המספרים הכוללים והיחס בין נשים לגברים בתפקידים אקדמיים בכירים – בכל התחומים וגם במקצועות אלו – נמוכים בהרבה מהצפוי בהתחשב במספר הנשים בוגרי האוניברסיטאות בעשורים האחרונים. אחוזי נשירה גבוהים יחסית בקרב נשים בתחום המדע מכונים לעחתים קרובות "הצינור הדולף", כלומר אובדן של כישרונות אבודים בתחומים אלו. הייצוג נמוך של נשים בתחומי STEM מתבטא בשיא פרסום מחקרים נמוך יותר של נשים בהשוואה לגברים. החלק המפתיע הוא שהפער הזה הולך וגדל ברמות הבכירות יותר, אם כי קיימים הבדלים בין תחומי מחקר. אונסק"ו מעריכה כי רק 30% מכלל החוקרים ברחבי העולם הן נשים. 

הפער קיים בתחומים אלו גם בשוק התעסוקה. על פי ארגון התעסוקה העולמי (ILO), נשים מהוות כ-40% מכוח העבודה בתחומים אלו ב-68 מדינות שנדגמו. אם זאת, ניתן לראות הבדלים משמעותיים בין המדינות במונחים של תעסוקת נשים במקצועות אלו, מדיניות בעלות גישה שוויונית יותר, בדרך כלל מציגות אחוזי נשים גבוהים יותר. בישראל, הנתון דווקא מעודד, כ-42% נשים מועסקות בתחומי המדעיים והטכנולוגיה, לעומת 40% בבריטניה בבריטניה ו-47% בארה"ב. באופן כללי, נשים מיוצגות היטב בסקטור הבריאות, אך פחות מיוצגות בתחומי ההנדסה ובמשרות הטכנולוגיות. רק 28% מאנשי המקצוע בתעשיית הטכנולוגיה הן נשים. בהתחשב בנתונים,זה גם לא מפתיע למצוא מספר קטן יחסית של נשים יזמיות בתחומים אלו. בארה"ב רק 28% מכלל חברות הסטראפ בתחומים אלו כללו לפחות אישה אחת כחלק מהפורום המייסד בשנת 2020.


לידי הדסון Lydie Hudson, מנכ"לית קיימות, מחקר וכיווני השקעה בבנק קרדיט סוויס אמרה כי

"גיוון והכלה הם בלב מוקד ההשקעות האחראיות ESG  בקרב משקיעים וקובעי מדיניות, ובעיקר מעצבים ציפיות כיצד נראה ממשל תאגידי טוב. מחקר זה מתאר את המתאם החשוב בין גיוון לביצועים ארגוניים. כעסק גלובלי, תמיד היינו מחויבים למגוון של אנשים ולמגוון מחשבות, והעדויות האמפיריות לתועלת שבגיוון מעודדות. עם זאת, כפי שמדגיש הדו"ח, אנו יודעים שיש עוד עבודה. מחקרים כמו Gender 3000 הם בדיקת טמפרטורה מצוינת כדי לראות היכן אנו נמצאים וכמה רחוק עלינו עוד להתקדם כדי להתקדם בצורה שוויונית."

ריצ'רד קרסלי Richard Kersley , ראש תחום המחקר התימטי העולמי בבנק קרדיט סוויס אמר כי

"זה מרגש לראות עלייה מתמשכת בגיוון היושבים בחדרי הישיבות המיוצגת בדו"ח האחרון שלנו בנושא Gender 3000. המחקר משקף את המתאם החיובי בין גיוון מגדרי לבין ביצועים תאגידיים. עם זאת, כפי שתמיד עשינו לאורך חיי המחקר שלנו, איננו קובעים סיבה ותוצאה בניתוח שלנו ומצביעים רק על המתאם הנצפה והמתמשך. למרות שאנו יודעים בוודאות שגיוון מגדרי בתוך ההנהלה ובחדרי הישיבות גדל בעולם, עדיין יש הרבה מקום לשיפור, במיוחד במדינות אסיה המתעוררות והבולטות. השנה, התעמקנו גם בפרמטר ההכללה של הלהט"ב וגילינו שבעלי המניות מתעסקים יותר ויותר בנושא הגיוון באופן רחב יותר."