שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות בדצמבר

התגובות בשוק לא מופתעות

 

 
רוני מזרחי, קרדיט: עזרא לוירוני מזרחי, קרדיט: עזרא לוי
 

אדם כהן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
11/01/2022

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "ממש לא הפתעה. תדלוק מחירי השוק עבר להיות דו ספרתי וכך גם המיליארדים של נוטלי המשכנתאות הפכו להיות דו ספרתיים. אני צופה, לצערי, שבשנת 2022 המגמה לא רק תחלש אלא גם תתחזק, ובמיוחד לאור המחירים המטורפים במכרזי רמ"י והעדר התחלות בנייה".
 

ישראל אברמוב, קרדיט: יחיאל ינאי

ישראל אברמוב, יו"ר קבוצת פרקש יזמות נדל"ן: "הכשל הגדול ביותר שמביא לתדלוק שוק הדיור ולקיחת ממשכנתאות מכל הבא ליד הינו דווקא בגלל החסמים להתחדשות עירונית ובמיוחד רמ"י שבמקום לתת כתף ולסייע בקידום מתחמי פינוי בינוי גדולים, עוצרת  את קידום המתחמים במשך שנים, מחירי הקרקע תופחים והולכים והיזמים נאלצים להתחרות במכרזים, מה שמתדלק עוד יותר את המחירים בשוק ומשפיע כמובן על שוק המשכנתאות"


אייל בהרי, קרדיט: מאיר דקל

אייל בהרי, מנכ"ל קבוצת צים בהרי נדל"ן: "הטעות הקריטית בדצמבר 2020 היתה של נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, כשאיפשר נטילת משכנתאות בתנאים של שני שלישים ריבית פריים, מה שהפך ל"מלכודת דבש" לנטילת משכנתאות מיגברת עד כדי ממוצע של כמיליון לבית אב וכמעט הכפיל את כמות המשכנתאות ב-2021 לעומת שנים קודמות. יש לפעול מייד לשנות את האפשרות הזו ולהנהיג מנגנונים שיגנו על נוטלי המשכנתאות מפני אפשרות של, חלילה, משבר, עקב זאת עליית ריבית אפשרית, או מצב בו לפחות אחד מבני הזוג איננו עובד!"