ביו דבש - החברה הצליחה לבטא חלבון שיאפשר לפתח דבש מתורבת

ומוצרי צריכה נוספים כמו צוף ומזון מלכות עם חיי מדף משופרים

 

 
Image by Steve Buissinne from Pixabay Image by Steve Buissinne from Pixabay
 

עידו אסיאג
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/01/2022

חלבון הליזוזים הוא מרכיב בדבש הטהור, ויש לו תפקיד מרכזי בתכונת האנטי בקטריאליות של הדבש;

ביטוי החלבון בתנאי מעבדה יאפשר לייצר את הליזוזים בהיקפים תעשייתיים, כך שניתן יהיה להטמיע אותו במוצרי החברה השונים; 

חברת הפודטק הישראלית ביו דבש (Bee IO), שמפתחת תהליך תעשייתי לייצור דבש מתורבת - "דבש ללא דבורים" – מדווחת הבוקר על הצלחה בביטוי חלבון מסוג ליזוזים (מרכיב הנמצא בדבש טהור). הליזוזים הוא אנזים המצוי באופן טבעי אף בדמעות, ברוק, בתאים לבנים, בחלב וברקמות נוספות, והוא מתאפיין בפעילות אנטי-בקטריאלית הגורמת להרג חיידקים על ידי פירוק דופן החיידק.

להערכת ביו דבש, לחלבון ליזוזים יתרונות שונים: בין היתר, יש לו תפקיד חשוב בתכונת האנטי בקטריאליות של הדבש הטהור; הוא תורם להארכת חיי מדף של דבש; ובנוסף - החברה הצליחה לבטא ליזוזים ייחודי, שיחד עם תכונותיו הרגילות, הוא מאפשר יציבות בטמפרטורה גבוהה יחסית. בכך, הוא עשוי לאפשר שימור הסגולות של דבש מתורבת, צוף ומזון מלכות מתורבת במגוון תנאי אחסון והעברה.

להערכת ביו דבש, ביטוי חלבון הליזוזים מהווה אבן דרך משמעותית נוספת בפיתוח המוצרים העתידיים.

החלבון יאפשר לחברה לפתח את יכולת ייצור הדבש המתורבת ומוצרי צריכה נוספים כגון צוף ומזון מלכות, עם חיי מדף משופרים. כמו כן, הוא יאפשר לייצר את הליזוזים בהיקפים תעשייתיים, כך שניתן יהיה לתמוך ולהטמיע אותו במוצרי החברה השונים. ביו דבש מעריכה שחלק מן הממצאים ו/או התהליכים ו/או שיטות המחקר שפיתחה לייצור הליזוזים ישמשו בסיס לקניין רוחני נוסף של החברה.