שער הדולר לאן? ביורו מול הדולר הגענו לרמות קריטיות ממש, ואצלנו ?

הדולר הוא עדיין המלך, מבין נכסי מפלט, ומשמש כאינדיקאטור טוב לסיום הקטע המגמתי השלילי הנוכחי בשוקי המניות

 

 

 
Photo 139316897 Dollar motortion DreamstimePhoto 139316897 Dollar motortion Dreamstime
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/05/2022

למרות כל מה שעשו לו קובעי המדיניות האמריקאיים, במשך עשרות שנים (ריביות נמוכות, הדפסות יש מאין, תוכניות QE למיניהן, גידול החוב והגרעון, וכו...), הדולר היה ונשאר מטבע המפלט האולטימטיבי. ואין כמו התקופה האחרונה כדי להוכיח זאת. הדיבורים על המלחמה באינפלציה החלו בתחילת 2022, כאשר לפני כן כינו אותה "זמנית" וש"איננה מהווה בעיה".

אבל, התחזקות הדולר החלה הרבה קודם, למעשה מתחילת 2021, כאשר השחקנים הקובעים כבר ראו את הבעיות הנוצרות בשיקום המאכזב מהקורונה. אז, היורו עמד סביב 1.22-1.24, ויצר פסגה כפולה. והיום, הוא סביב 1.055-1.06 כאשר הוא ביקר סביב 1.04 (!). ממש לא רחוק מערך השוויון הדמיוני כל כך בעיני רבים כל כך.

לא רק זאת, אם תחרגו קצת מחלון ההסתכלות שלנו דרך דפים אלו, ונלך לראות את הביטקוין והזהב, שני נכסים פיננסיים העומדים בתור עם הדולר כנכסי מפלט למשברים סיסטמיים, ואשר ניבאו להם גדולות ונצורות כשומרי ערך, כאשר האינפלציה תחזור לפתחנו, ובכן, הם ממש אכזבו. הזהב ירד משיא קרוב מאוד ל-2100 דולר לאונקיה, ועד 1800$ בלבד, ובאשר לביטקוין, האם אני צריך לציין את שקרה שם? פשוט שחיטה איומה משיא סביב 68,000$ למטבע ועד פחות מ-29,000$ בפעם האחרונה שהסתכלתי. מה כל זה אומר לנו? שהדולר הוא עדיין המלך!

וזאת, למרות הרושם המוטעה שיכולתם לקבל מכל השנים האחרונות, אם בחנתם את תנועת השקל מולו... יש עדיין הרבה עבודה לסין-הודו-רוסיה-וכו.. על מנת לייצר תחלופות מאיימות באמת על ההגמוניה שלו בעולם בנושא הסחר הבינלאומי, כמטבע רזרבות, כמטבע של שוק האג"ח הממשלתי החזק בעולם, ובמיוחד, כמטבע שבו בוחרים לברוח כאשר יש באמת בעיה.

במיוחד כאשר פתרון הבעיה היא עלייה בריבית עליו!

לעומת זאת, היורו והיבשת שהוא מייצג, נמצאים במצב הרבה יותר קשה: יהיו שם עליות ריבית גם כן אבל הכלכלה שם הרבה פחות מוכנה לקבל את השינוי בעלות הכסף, ועלולה להיכנס למיתון הרבה יותר מהר. בינתיים, ועוד נקודה חשובה: מבט על הדולר, דרך היחס שלו מול המטבעות, ודרך הדולר-אינדקס אומר לנו הרבה מאוד לגבי מועד השינוי לטובה האפשרי בשווקים הפיננסיים. בכך, הוא הפך גם לאינדיקאטור לא קטן.

ועכשיו, הבה נראה איך כל זה נראה בגרפים של המטבעות...EURUSD

כבר הזכרתי לעיל רמות מחיר של השיאים והשפלים של המטבע אבל אם נסתכל עכשיו על הדינאמיקה שלו נוכל לומר שיש כאן גוויה מהלכת, אשר הגיעה לקיר. "גוויה" עקב חוסר האמון הבולט שיש לשחקנים במטבע האירופי מול המטבע האמריקאי אשר קירב אותו יותר מתמיד לערך 1.00 האגדי. ומדוע אני אומר שהגיע לקיר? מדובר בתמיכה ההיסטורית הקיימת כאן ממש. מתחילת 2015 אנו רואים סביב האזור הזה מהפכים כלפי מעלה. הסביבה הזו חזקה כבטון יצוק ולא הצליחו לשבור אותה בתחילתן של השנים 2015, 2016, 2017, בקורונה (אפריל 2020) ועכשיו היא שוב במבחן. שבירה אמיתית של אזור 1.04-1.05 יהיה אירוע היסטורי אשר יזעזע רבים מאוד אבל, וזה יותר חשוב, יפעיל כמות עצומה של פקודות קטיעת הפסד אשר יאיצו בצורה דרמטית את המהלך דרומה של היורו כלפי הדולר. כלפי מעלה? אינני יכול לומר דבר על זה בינתיים: רק מעבר מעל קו המגמה היורד האחרון סביב 1.1 יתחיל לרמוז על משהו חיובי זמני.USDILS

אצלנו הייתה התלהבות. אין ספק. היא הייתה שונה מהותית ממה שחווינו הרבה מאוד זמן, במיוחד פקידי בנק ישראל בירושלים. המהלך העולה החל מהתחתית הגדולה סביב 3.03. ואחרי משולש מתכנס אחד עלינו דרגה לאזור ממוצע סביב 3.30. שוב, דשדוש ופריצה עד 3.47. כמה התיקון מטה יאכל מהעלייה האחרונה? טכנית, יש כאן את 3.30 כאזור תמיכה ראשוני אבל נאמר מיד: אם שוקי הכספים בעולם יתאוששו קצת והדולר העולמי יתקן שם מהר, אני רואה את הדולר שלנו חוזר במהרה לכור מצבתו סביב 3.20-3.25 ואולי נמוך מזה. מדוע? כי יש יותר מדי סוחרים ממולחים בסיטי של לונדון ושל תל-אביב שממש רועדים עכשיו על עמדת השורט נטו שלהם בנכס הזה. הרבה הצלחה לכום!