מומחי נדל"ן: העלאת הריבית כבר נמצאת במחירי הריביות בבנקים המסחריים

בפועל נוטלי המשכנתאות כבר נאלצים לשלם רבבות שקלים לאורך חיי המשכנתא

 

 

 
אייל בהרי, קרדיט: מאיר דקלאייל בהרי, קרדיט: מאיר דקל
 

אדם כהן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/05/2022


רוני מזרחי, קרדיט: עזרא לוי 

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "לדידי זה לא משנה אם ובכמה הנגיד יעלה את הריבית במהלך היום, זאת מהטעם הפשוט שהבנקים המסחריים כבר העלו זה מכבר באופן  משמעותי את הריבית ולדוגמא על החלק הלא צמוד של המשכנתא משלמים הלווים 4.5 אחוזים ריבית(!) זאת לעומת 1.8 אחוזים בלבד  ריבית פריים, כך שבפועל נוטלי המשכנתאות כבר נאלצים לשלם רבבות שקלים יותר לאורך כל חיי המשכנתא (!). הייתי ממליץ למקבלי ההחלטות לשקול צעדים שיגנו על נוטלי המשכנתאות וכן להחמיר את המגבלות ובד בבד, כמובן, לפעול מיידית להגדלת היצע הדיור".

אייל בהרי, מנכ"ל  צים בהרי נדל"ן מקבוצת עדי צים אחזקות: "אמנם העלאת הריבית בחודש שעבר מיתנה באופן ניכר את שוק המשכנתאות, אבל עדיין ההיקפים החודשיים עודם גדולים מאוד ומה שמטריד הינה העובדה שהיקף המשכנתא הממוצע למשק בית ממשיך לנסוק כלפי מעלה. אם ב-2015 הוא עמד על כ-550 אלף שקלים, הרי שכיום הוא נושק לרף המיליון ובד בבד נוצר מצב שלווים רבים נטלן שני שלישים משכנתא בריבית פריים שהייתה אכן זולה מאוד בשעתו וכיום המצב משתנה במהירות. חשוב לשמור על יציבות שוק המשכנתאות שכן הוא מהווה סמן ימני גם לשוק הדיור"!


ישראל אברמוב, קרדיט: יחיאל ינאי

ישראל אברמוב, יו"ר קבוצת פרקש יזמות נדל"ן: "תדלוק שוק המשכנתאות הינו תוצאה ישירה של העדר היצע דיור ולכן יש לייצר דיפרנציאציה ברורה בין המאבק בסכנת האינפלציה, מה שמצדיק העלאות ריבית, לבין פתרונות מושכלים לשוק הדיור שימתנו ויעצרו את עליות המחירים. לטעמי האפשרות היחידה לעשות זאת, הינה בהתנעת התחדשות עירונית כ"אבן ראשה" של שוק הדיור, כולל במיוחד פינוי בינוי בדרום גוש דן ובפריפריה, שם קיימת עתודת הדיור המשמעותית ביותר!"