אינבסקו נחתה בבורסה הישראלית - ראיון בלעדי עם ראש מערך השיווק של הענק האמריקאי Invesco בישראל

שי יונה, ראש מערך השיווק של Invesco בארץ "ישראל היא שוק מרכזי מאוד בפעילות שלנו שי יונה" מסביר איך מביאים את המוצרים המתאימים של גוף השקעות מהגדולים בעולם, ומתאימים אותם לשוק המקומי. על רקע גיור תעודות הסל של Invesco הוא מציג את התוכניות לעתיד, ואת המחשבות של Invesco על השווקים

 

 

 
שי יונה, צילום: עמי ארליךשי יונה, צילום: עמי ארליך
 

אודי אלוני ומשה מימון
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
12/06/2022

שי יונה, ראש מערך השיווק של Invesco בארץ, התחיל את דרכו בעולם ה־ETF לפני כ־7 שנים בגוף שנקרא Source ETF. Source הוקם על ידי ,JP Morgan ,Goldman Sachs, Morgan Stanley Nomura ו־Merrill Lynch. חמישה מגופי ההשקעות החזקים בארצות הברית שהחליטו להקים גוף לפעילות משותפת בתחום ה־ETF באירופה. הפעילות החלה באפריל 2009, רגע לפני שהשוק החל את מהלך העליות לאחר משבר הסאבפריים.

בשנת ב־2014 חברת Warburg Pincus קנתה את Source, ואחרי כ־3 שנים, עם היקף נכסים מנוהל של כ־30 מיליארד דולר, הפעילות נמכרה ל־Invesco. הרכישה ע"י Invesco ב־2017 בוצעה במסגרת כניסה של Invesco לפעילות באירופה, ויחד עם הרכישה של Source בוצעה גם רכישה של גוגנהיים ואופנהיימר קרנות. זה יצר בעצם ארבע מותגים בעולם ההשקעות, ולאחר השלמת הרכישות, אוחדו כל המותגים תחת Invesco. כל המוצרים כולל חטיבת ה־ETF מותגה תחת השם Invesco.

את דרכו בשוק ההון התחיל שי בשיווק השקעות וקשרי יועצים בפסגות. הסיפור על הדרך ל־Source מעניין כשלעצמו. הפניה אליו הגיעה דרך פרופיל לינקדאין שהוא פתח, עוד בתקופה שבה לינקדאין לא היה ממש נפוץ בארץ. שי ענה לפניה, ואחרי תהליך מיון, הגיע לארץ נציג מחברת Source לראיון. שי אומר שלימים הוא הבין שמה שעזר לו לקבל את התפקיד, היתה העובדה שכששאלו אותו על הגופים הגדולים בשוק, התשובה שלו הייתה שהוא לא מכיר את הגופים האלה, שכן כלל לא עבד מולם. לדבריו, זה בדיוק מה שהמראיין רצה לשמוע, כי המראיין עצמו הכיר את הגופים האלה. המסקנה של שי שעולה מהסיפור הזה היא לא למכור משהו שאין לך, ולהישאר תמיד נאמן לעצמך. דבר נוסף שצריך ללמוד הוא שכשהזדמנות תגיע, צריך לתפוס אותה בשתי הידיים, כי מי יודע מתי תגיע הזדמנות נוספת.

שי בן 43 נשוי פלוס שלושה, גר כיום בתל אביב, במקור מחולון. כשהוא לא ב־Invesco הוא מנגן גיטרה, ולדבריו הוא אומר לאישתו, שאם היו צריכים להסתמך על כישורי הגיטרה שלו לפרנסה, הם היו רעבים ללחם. הוא גם משחק כדורסל, רץ וקורא. הוא מספר שכשהתחיל את העבודה ב־Invesco, הוא הוזמן לאוריינטציה, להכיר את הארגון, וכל אחד היה צריך להגיד משהו מעניין על עצמו. שי היה הראשון, וסיפר שהוא חובב מושבע של מוזיקת מטאל, ושבשבוע הבא הוא הולך להופעה של אוזי אוסבורן. אחריו, כל מי שדיבר על עצמו, סיפר מה הוא אוהב במוסיקה. הוא גם שחקן פוקר חובב.

שי יונה, צילום: עמי ארליך

"אחרי שבמשך כ־5 שנים שילשנו את היקף הנכסים שלנו בישראל, הגיעה ההצדקה להציע תעודות של Invesco דרך הבורסה למשקיעים מקומיים. מהמועד שבו הצעתי את הרעיון ב־ Invesco, ועד המועד שבו ביצענו את ההנפקה בפועל חלפו כ־3 שנים"

לא רק ETF

בארץ, Invesco מוכרים בעיקר בזכות מותג ה־ETF שלהם, אבל בעולם עיקר ההון המנוהל ב־Invesco נמצא בהשקעות אקטיביות. Invesco מנהלים כ־1.6 טריליון דולר, ומתוך הסך הזה, רוב הכסף קצת מעל טריליון דולר, מנוהל באופן אקטיבי על ידי קרנות השקעה, מוצרי נדל”ן, ומוצרי השקעה אקטיביים ואלטרנטיביים שונים.

לאחרונה Invesco רשמה למסחר בבורסה הישראלית מספר ETF והיא ממשיכה לרשום מוצרים חדשים נוספים. המוצר הבא הוא רישום של המותג המוכר ביותר של החברה בעולם, ה־QQQ. כך שהמשקיעים המקומיים יכולים ליהנות מה־ETF הסחיר בעולם, שייסחר כאן בארץ, בבורסה המקומית בשקלים. נעמוד על יתרונות המוצר הזה בהמשך הראיון.

מה היקף הפעילות שמנוהל במוצרים של Invesco על ידי גופים מקומיים?

“היקף ההון המשוקע על ידי ישראלים ב־ETF של Invesco, עומד על כ־11 מיליארד דולר, בלי קשר לתעודות הסל שהונפקו לאחרונה בבורסה המקומית. עוד כמיליארד דולר מושקע במוצרים אלטרנטיביים ואקטיביים של Invesco. כלומר בסך הכל מדובר על היקף פעילות של כ־12 מיליארד דולר, נכון לסוף 2021.”

איפה אתם ממוקמים מול הגופים הזרים שנמצאים כאן ופעילים כאן?

“יש היום 36 תעודות סל של גופים זרים שמגוירות בישראל, שזהו שלב חדש יחסית באבולוציה של גופים זרים שיש להם ראית ארוכת טווח לשוק הישראלי. אנחנו שם לחלוטין, ישראל היא שוק מרכזי מאוד בפעילות שלנו ב־EMEA. נכון לסוף 2021, אנחנו מקום שני בהיקף האחזקה של הגופים המוסדיים בקרנות סל זרות בכלל, לא בתעודות מגוירות. המוסדיים המקומיים מחזיקים הכי הרבה ב־Spider, מקום שני בתעודות של Invesco, ו־iShares נמצאים במקום השלישי, נכון לסוף שנת 2021.”

התפקיד של שי הוא בעצם להציג את המוצרים של Invesco לגופים בארץ, בהתחלה זה היה מוצרי ההשקעה הסטנדרטים, ETF, או קרנות אקטיביות, בחצי השנה האחרונה מציגים לא מעט מוצרים אלטרנטיביים, שמעניינים ורלבנטיים ללקוחות מוסדיים, וגם ללקוחות כשירים, דרך גופי Family Office.

ל־Invesco יש כ־250 ETF בארה”ב מעל 150 באירופה, בישראל מונפקות עוד תעודות, אבל שי מעיד שעיקר האתגר מבחינתו הוא למצוא מוצרים לשווק בארץ שלא קשורים ל־ETF. לדבריו, “ל־Invesco יש המון מוצרים, וחייבים להבין מה המוצר עצמו, מה הוא מספק, על איזה צורך הוא עונה, והאם הוא מתאים לשוק המקומי. אחת הבעיות היא למשל נגישות של המוצרים למשקיעים, בין בשל רף השקעה גבוה, או נעילת הכסף לפרק זמן ארוך.” למרות שעיקר הפעילות של Invesco בארץ היא מול גופים מוסדיים, המגבלות האלה פחות משמעותיות, אבל לדברי שי, האתגר הוא בהרחבת קהל הלקוחות שמשקיעים במוצרים של Invesco, זה בהחלט דורש את הבחירה של המוצרים הרלבנטיים לשוק המקומי.

השקעות סחירות בנדל”ן?

אחד המוצרים ששי הציג לאחרונה וזכה להצלחה בקרב הגופים המוסדיים, ובקרב גופי ה־Family Office הוא קרן נדל”ן גלובלית. לדבריו, “מדובר בקרן ענקית שמשקיעה פיזית בנדל”ן, אבל היא סחירה יש לה NAV יומי (NAV – Net Asset Value – מ.מ.) יומי. כלומר, להבדיל מהשקעה פיזית אחרת בנדל”ן, נכנסים לתיק ההשקעות של הקרן. הקרן קונה בניינים, כשהיא נעזרת במומחים שנמצאים ב־52 הנציגויות השונות של Invesco ברחבי העולם, ההשקעה בבניינים האלה נכנסת לקרן. יש לקרן אפילו קלאס בשקלים. המשקיעים מקבלים חשיפה לפורטפוליו של כמה עשרות מיליארדי דולרים בנכסי נדל”ן. בעצם מדובר בנכס אלטרנטיבי ללא קורלציה לשווקים, מושקע פיזית בנדל”ן, סחיר ומשוערך יומיומי, ויכול להירכש דרך הבנק עם מספר ISIN.

איך ההיענות למוצר הזה יחד עם העובדה שיש חשש ששוק הנדל”ן אמור לרדת עכשיו, לאור העלייה בריבית?

“הקרן עצמה מאוד מגוונת, פזורה גלובלית. למשל, 5% מהקרן זה משרדים בטוקיו. אמירה כללית לגבי האם שוק הנדל”ן צפוי לרדת בעקבות עליית הריבית, גם אם היא רלבנטית, לא יכולה לחול על כל מקום בעולם. הקרן משקיעה במקומות שנמצאים בשיא הביקוש, ונמצאת במקומות מאוד חזקים מבחינת ביקושי נדל”ן. הקרן מנהלת את הפורטפוליו העשירי בגודלו בנדל”ן בעולם. זו אפשרות מעניינת מאוד ללקוחות כשירים, כי זה מאפשר לקנות את הקרן דרך הבנק, ולקבל NAV שוטף יומי, עבור לקוח כשיר וגם עבור גופי Family Office זה בהחלט יתרון.

מוצר נוסף עליו שי מדבר הוא מוצר על הלוואות מסוג Senior Loans. לדבריו “מדובר בהלוואות בנקאיות סחירות OTC. מוצר מאוד פופולרי, היתרון של המוצר הזה הוא שהלוואה לא נחשבת נייר ערך. בנוסף, מדובר במוצר על אג”ח בכיר מבחינת ביטחונות, והמוצר הוא בריבית משתנה. מדובר במוצר שמעניק חוב לא מדורג על פי רב, אך בעל ביטחונות גבוהים, כשההלוואות הן בריבית ליבור פלוס. השינוי הוא בהתאם לריבית הליבור ל־3 חודשים. ככל שהליבור עולה, לך זה טוב כמשקיע. זה מאפשר לקצר מח”מ על התיק. המוצר בתשואה חיובית מתחילת השנה.”

פעילים בעיקר מול המוסדיים

עיקר הפעילות המקומית של Invesco עד עכשיו היתה ותהיה תמיד מול הגופים המוסדיים. הנפקת ה־ETF בבורסה המקומית, מיועדת ללקוחות ריטייל, וכמובן בדרך ליועצי השקעות.

"המוצר שלנו פשוט עדיף יותר. המוצרים המקומיים לא יכולים להתחרות במוצרים שלנו, מבחינת היכולת לעשות רפליקציה למדדים עצמם, כפי שאנחנו עושים. יש לנו עדיפות בכמה גורמים, אחד העיקריים הוא שהמדדים שאנחנו שמים בתעודה הם ברוטו ולא נטו, שזה הבדל משמעותי למשקיע, אנחנו כמובן גם זולים יותר, ויש עוד גורמים שמעניקים לנו עדיפות מובהקת על פני המוצרים הקיימים"

אתם נעזרים בגופים מקומיים לשיווק המוצרים שלכם?

“כרגע, החלטנו להסתמך על עצמנו בשיווק כדי להגיע למקומות הרלוונטיים שלדעתנו יקבלו את קרנות הסל שלנו ויאמצו את השימוש במוצרים האלה, הכוונה בעיקר ליועצים בסניפי הפלטינום, ומנהלי התיקים, וזאת על בסיס הכרות שלנו מתחילת הדרך בפעילות בארץ. זו הפעילות בשלב הראשון. בהמשך נשקול כיצד להרחיב את היריעה.”

בוא נדבר על תהליך הגיור של תעודות הסל של Invesco

“תהליך הגיור של התעודות התארך על פני כ־3 שנים. אחרי שבמשך כ־5 שנים שילשנו את היקף הנכסים שלנו בישראל, הגיעה ההצדקה להציע תעודות של Invesco דרך הבורסה למשקיעים מקומיים. מהמועד שבו הצעתי את הרעיון ב־Invesco, ועד המועד שבו ביצענו את ההנפקה בפועל חלפו כ־3 שנים. זה היה בהחלט מסע ארוך ולא פשוט, שכלל דרישות רגולטוריות שונות, ועיכובים שדרשו גם חתימה של שר אוצר שלא קיבלנו.”

במה המוצר שלכם עדיף על המוצרים של היצרנים המקומיים?

“המוצר שלנו פשוט עדיף יותר. המוצרים המקומיים לא יכולים להתחרות במוצרים שלנו, מבחינת היכולת לעשות רפליקציה למדדים עצמם, כפי שאנחנו עושים. יש לנו עדיפות בכמה גורמים, אחד העיקריים הוא שהמדדים שאנחנו שמים בתעודה הם ברוטו ולא נטו, שזה הבדל משמעותי למשקיע, אנחנו כמובן גם זולים יותר, ויש עוד גורמים שמעניקים לנו עדיפות מובהקת על פני המוצרים הקיימים. בסוף כולם יכירו ויקבלו את היתרון המובנה שלנו, הוא לא יתרון שניתן להתכחש אליו.”

יש בשנים האחרונות מעבר כספים משמעותי מקרנות הסל לקרנות מחקות, אתם מביאים את זה בחשבון? יש סיכוי שתקימו קרן מחקה?

“אנחנו לא נוכל להקים קרן מחקה, זה לא על הפרק. טעמי משקיעים משתנים כל הזמן. שנים לקח לציבור המשקיעים לקנות קרנות מחקות, והטעם של המשקיעים לגבי מוצר כזה או אחר יכול להשתנות כל הזמן, בעבר היתה העדפה משמעותית לתעודות סל. גופי ניהול תיקים למשל פחות נוטים לקנות קרנות מחקות, וכך גם הגופים המוסדיים. קופות הגמל, בין היתר הקופות הפאסיביות עשויים לקנות את המוצר הזה.”

איך היקף הרכישות של קרנות הסל שהנפקתם עד כה?

“מוקדם לנוח על זרי הדפנה, אבל בהחלט קונים את המוצרים שלנו בהיקפים יפים. למנהלי תיקים היה קשה יותר לקנות את המוצרים שלנו בדולרים, כי זה דרש מהם לבצע ללקוחות המרה של אחוז מסוים מהתיק לדולרים. המוצר עכשיו הוא בשקלים, ונסחר בבורסה המקומית, כך שזה מאפשר להם לרכוש את התעודות שלנו בקלות.”

מן הסתם יש לכם הרבה מוצרים, יש לכם הערכה כלשהי או צפי לגבי כמה תגייסו?

“יש בהחלט המון מוצרים. יש לנו בהחלט יעדים שצריך לעמוד בהם. אנחנו כל הזמן בודקים מול הלקוחות שלנו מה מתאים להם, למרות שאף פעם אי אפשר באמת לדעת. לצורך הדוגמא, אם בוחנים את התגובות שהיו לרצון שלנו להנפיק תעודות על ה־S&P והנאסד”ק, אז חלק אמרו לי דווקא לחדש ולא להביא את המוצרים הבסיסיים, חלק אמרו לי להביא דווקא את המוצרים האלה. אי אפשר באמת לדעת עד הסוף. אנחנו כל הזמן מקיימים דיונים על איזה מוצרים יכולים להצליח כל הזמן.”

מה הצפי לעתיד? כמה תעודות נוספות תגיירו?

“גיירנו עד כה 13 תעודות סל. אנחנו מנסים לבחור את התעודות הנכונות. כרגע זו התמונה מבחינת התעודות שאנחנו רושמים, בהתאם להתקדמות ולגיוסים במוצרים נגייר מוצרים נוספים, אבל אני לא יכול לנקוב עכשיו במספר תעודות נוספות שאנחנו מתכוונים לגייר. יש המון תעודות סל שאפשר עדיין להביא לכאן, אבל זה תלוי תוצאות, ואני לא רוצה לנקוב במספר, אנחנו בוררים את מה שאנחנו מביאים לכאן.”

איך אתם מתייחסים לתחרות שיש לכם מצד גופי תעודות סל זרים שפעילים כאן?

"למנהלי תיקים היה קשה יותר לקנות את המוצרים שלנו בדולרים, כי זה דרש מהם לבצע ללקוחות המרה של אחוז מסוים מהתיק לדולרים. המוצר עכשיו הוא בשקלים, ונסחר בבורסה המקומית, כך שזה מאפשר להם לרכוש את התעודות שלנו בקלות"

“אני חושב שהיתרון שלנו, ובהיבט הזה היתה כאן ראיה מערכתית נכונה זה לשים כאן נציג מקומי שמכיר את השחקנים המקומיים, דובר את השפה, מבין את השוק, ומבין לעומק את מה שמעניין את הפעילים המקומיים. יש חשיבות גבוהה לנציג פיזי שיושב כאן. אנחנו מתחרים גם לא רק מול שחקני תעודות סל אחרים, אלא גם מול גופי השקעה זרים, גופים שמציעים קרנות Private Equity מכל מיני סוגים.”

תנפיקו תעודת סל על מדד ישראלי?

“אנחנו לא נעשה תעודת סל על מדד מקומי, אנחנו יכולים רק לגייר תעודות קיימות שלנו. בעצם האפשרות היחידה שלנו זה אם Invesco יקימו תעודה שלהם על ישראל, ואותה אנחנו נגייר. זה קצת ללכת מסביב לזנב של עצמך.”

כמה העלאות ריבית צופים ב־Invesco?

הראיון נערך לפני הירידות של יום שישי ה־29/4, יום המסחר האחרון בחודש אפריל, אבל התשובות מן הסתם לא תלויות תנודות כאלה או אחרות בשוק, ובחרנו לשאול את שי לגבי העמדה של Invesco על השווקים לנוכח התנודתיות, הירידות במחירי המניות, אלטרנטיבות השקעה.

העמדה ששי מציג היא של פול ג’קסון, הכלכלן הראשי של Invesco. לדברי שי “Invesco ניטרליים על מניות. אינווסקו נותנים משקל חסר למניות בארה”ב, זו הסתכלות שהיא לא בקונצנזוס. אנחנו במשקל עודף על בריטניה, ועל שווקים מתעוררים.”

מבחינת סקטורים, שי מציג ש”Invesco אוהבים מניות שקשורות ליציאה מקורונה – חברות של קרוז, מסעדות, מלונות, גם בארה”ב וגם באירופה.”

שי מציג את ההסתכלות של Invesco מבחינת השקעות ביחס למשל ל־MSCI World, כשהגושים המרכזיים הם יפן, שלא כל כך מעניינת, אירופה, ארה”ב, שווקים מתפתחים. כל התייחסות לגבי משקל יתר או חסר היא ביחס למשקל של הגושים האלה בתוך המדד.

מה העמדה שלכם לגבי סין?

“בביקור האחרון של ג’קסון בארץ, שהתקיים לפני כשבועיים הוא נתן לראשונה המלצה על סין.”

ההמלצה על סין כמעניינת מגיעה בשל הירידות החזקות של המניות שם? כי מאז תחילת אפריל היו עוד ירידות

“כן. הוא מן הסתם לא מתזמן את השווקים ברמת היום או השבוע, וההסתכלות שלו היא ארוכת טווח, אבל הוא בהחלט חושב שהירידות היו מספיק משמעותיות כדי להמליץ על סין כמעניינת להשקעה. התרחישים שהוא מדבר עליהם הם לפחות שנה קדימה.”

"Invesco מזהים מסוף הרבעון הרביעי בשנה שעברה, כניסה חזרה למדדי הבנצ’מרק. לדבריו, היקף הגיוסים במדדי הבנצ'מרק – S&P ונאסד”ק עולה לאין שיעור על מה שהיו רגילים בעבר"

מה ההערכות לגבי הריבית בארה”ב?

“להערכתו של ג’קסון, הריבית בארה”ב תעלה פחות ממה שהיום מתמחרים. הוא מעריך שנראה השנה עוד 4 העלאות ריבית של רבע אחוז, כלומר סה”כ 1%. את זה הוא אמר לפני שפאואל דיבר. כלומר הערכתו היא להעלאה של עד 1% עד סוף השנה, ו־1.25% עליית הריבית ב־12 החודשים הקרובים.” הדעה של ג’קסון, גם לא מיישרת קו עם הציפיות של השוק, שמתמחר יותר מ־5 העלאות ריבית, אולי 7 העלאות ריבית, ויש גופים שאף מצפים ליותר מ־7 העלאות ריבית. לדברי שי, “הפד מנסה לייצר ציפיות דרמטיות, ובסוף להפתיע לטובה. ימים יגידו כמה העלאות ריבית נראה השנה, וב־12 החודשים הקרובים.”

מה דעתכם לגבי שוק אגרות החוב, עם העלאות הריבית הצפויות?

“אנחנו חושבים שאגרות חוב High Yield מעניינות. באלוקציה אנחנו מאוד אוהבים את המוצר של ה־Senior Loans, שאותו הזכרתי קודם. לטעמנו, אסור לגוף השקעות כיום למצוא את עצמו ללא אחזקה בנכס הזה, בסביבת ריבית עולה, זו הגנה מושלמת מאינפלציה בשוק החוב, שסובל כרגע מאוד.”

אחרי המהלך החזק של הסחורות יש לדעתכם עדיין טעם להשקיע בסחורות?

“אנחנו הורדנו משקל בסחורות, לאור המהלך שהסחורות עשו מתחילת השנה. בהקשר של סחורות, אנחנו מעדיפים דווקא את המניות של החברות שקשורות לסחורות. אנחנו נגד זהב בעת הנוכחית.”

שי מוסיף בהתייחס להשקעה בסחורות שבארץ הגופים המוסדיים כמעט ולא משקיעים בסחורות. וזאת בניגוד לגופים מוסדיים בעולם שאוהבים להוסיף לתיק ההשקעות שלהם השקעה בסחורות. לדבריו, התוחלת של השקעה בסחורות דומה לזו של מניות, אבל זה מוצר ללא קורלציה לשוק. אם רוצים להיות במוצר עם תוחלת תשואה של מניות, אבל ללא קורלציה למניות, סחורות זה הנכס שצריך להוסיף לתיק, ומוסדיים בעולם בהחלט מכניסים לתיק שלהם, גם סחורות וגם זהב. לדבריו “יש לנו ETF רחב על הסחורות, מוצר מעולה שנתן תשואה נפלאה השנה. כאמור, בארץ משום מה לא משקיעים בזה.”

מה עם נדל”ן?

“נדל”ן זה עוד תחום שג’קסון מביע בו יתרון בעת הנוכחית, למרות העלאת הריבית. אבל הדגש הוא פחות בהתייחסות להשקעות בקרנות REIT סחירות, אלא בנדל”ן פיזי. כאן יותר נכון להבדיל בין גופים מוסדיים, ו־Family Office.” הנגישות לנדל”ן איכותי הוא מנת חלקם של גופי השקעה גדולים בעיקר.”

שי יונה, צילום: עמי ארליך


"היקף ההון המשוקע על ידי ישראלים ב־ETF של Invesco, עומד על כ־11 מיליארד דולר, בלי קשר לתעודות הסל שהונפקו לאחרונה בבורסה המקומית. עוד כמיליארד דולר מושקע במוצרים אלטרנטיביים ואקטיביים של Invesco"

הקורונה שיבשה לכולם את המחשבה

שי מוסיף עוד מספר נקודות, ואומר שלמרות שהמניות ואגרות החוב בארה”ב חטפו חזק, עדיין זה השוק שמהווה חוף המבטחים. לדבריו, “הקורונה שיבשה המון, לא רק בהיבט הכלכלי, אלא גם בחשיבה שלנו. ישבנו בבית, וקנינו כל מניה שקשורה לעולם האונליין והאינטרנט, כל מה שקשור לתחומים האלה טס לשמים וקיבל שוויים מדהימים. כמו שזה נראה כרגע, אנחנו בתמונת מראה.”

שי מוסיף ש”ב־Invesco מזהים מסוף הרבעון הרביעי בשנה שעברה, כניסה חזרה למדדי הבנצ’מרק. לדבריו, היקף הגיוסים במדדי הבנצ’מרק – S&P ונאסד”ק עולה לאין שיעור על מה שהיו רגילים בעבר.” לדבריו “יש יציאה מ־Stock Picking, וחזרה למדדי הבנצ’מרק. יוצאים החוצה גם מחלומות למיניהן – אנרגיה ירוקה (לאו דווקא סולאר), Gaming, Cloud Computing, Cyber Security, Digital Health Care ועוד תחומים, התהליך הזה זה עדיין נמשך, אפילו ביתר שאת.”

שי מוסיף בהסתכלות על גורמי הסיכון ש”העולם נמצא בנקודה פיננסית מאוד קשה. לא רק בגלל הריבית. אני לא חושב שנגיע לריבית 5%. לדעתי הדבר שהכי מעיב כלכלית על העולם זה דווקא הסיפור של רוסיה ואוקראינה. אם זה סיפור שעוד יתבדר, נראה השפעה משמעותית של זה. נוסיף לזה את סין, שהכי תורמת לצמיחה בעולם, וכעת חוזרת לסגרים. זה יכול להתפתח לבעיה נוספת שתעיב על השווקים.”

לדבריו, “אירופה בדגש על בריטניה, מעניינת, בהנחה והסיפור עם אוקראינה ייסגר. צריך לזכור שלפני הסיפור של אוקראינה, אירופה היתה חיובית סביב 10%. כאשר באירופה אין הידוק מוניטארי, אין אינפלציה. להבדיל מארה”ב שבה יש גם אינפלציה, וגם תוואי ריבית עולה.”

נקודה נוספת ששי מעלה, שמזהים אצלם ב־Invesco, מעבר להתכנסות למדדי הבנצ’מרק שהוזכר קודם, גם מעבר של גופי ההשקעה לאפיקי השקעה דפנסיביים, למשל S&P500 עם תנודתיות נמוכה (Low Vol), או S&P במשקל שווה, כדי להקטין את ההשפעה של ההייטק, וגם סקטורים דפנסיביים כגון בריאות וצריכה בסיסית”. לדבריו, “ה־Stock Picking היום קשה מאוד, והוא הולך ויורד.”

מה עם קריפטו?

“יש ל־Invesco ETF שעוקב אחרי הביטקוין. אני לא יכול לשווק את זה לכל אחד, זה בעיקר נועד ללקוחות כשירים. המוצר הונפק בשווייץ, וזה תחליף לקניית הביטקוין עצמו. מה שמפתיע זה שהמוצר הזה לא גייס יותר מדי.”

"ישראל היא שוק מרכזי מאוד בפעילות שלנו ב־EMEA. נכון לסוף 2021, אנחנו מקום שני בהיקף האחזקה של הגופים המוסדיים בקרנות סל זרות בכלל"

השוק המקומי ו־Invesco

שי מספר שהוא בהחלט מנסה להיעזר בקשרים שיש לו ב־Invesco כדי לסייע לגופים המקומיים. כך למשל כשהבורסה יצאו בזמנו לרודשואו, במטרה להכניס את הבורסה המקומית למדדי MSCI, שי סייע לארגן פגישה עם הגורם הרלבנטי ב־Invesco. הפגישה היתה מוצלחת ו־Invesco הצביעו בעד לצרף את ישראל למדד.

תחום נוסף ששי מנסה לקדם הוא להציג את החברות המקומיות שעשויות להיות רלבנטיות להשקעה על ידי Invesco. בעצם להגדיל את החשיפה של חברות מקומיות ל־Invesco. “יש לנו 1 טריליון דולר שעשוי לחפש השקעות בשוק המקומי כחלק מהאלוקציה בקרן אקטיבית כזו או אחרת, אפשר לומר.”

בשורה התחתונה, אומר שי ש־”Invesco כאן כדי להישאר וגם כדי לנסות ולתרום לקשרים בין שוק ההון הישראלי לשאר השווקים, נעשה הכל כדי לעזור לשוק המקומי להמשיך לשגשג.”