ח"כ משה גפני בכנס אלי הורביץ: "אני עובד בימים אלה כדי שלא נלך לבחירות"

 

 

 
ח״כ גפני, קרדיט: המכון הישראלי לדמוקרטיהח״כ גפני, קרדיט: המכון הישראלי לדמוקרטיה
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/06/2022

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):
 
"בניגוד לאחרים אני עובד גם בימים אלה כדי שלא נלך לבחירות (...) אחרי 4 מערכות בחירות שזה דבר נורא, קיים סיכוי כי לאחר כל ההשמצות - נחזור בסוף לאותו מקום שאנחנו בו עכשיו";
 
על הממ"חים, אמר: "אין מציאות של ממלכתי חרדי ולא תהיה – אם יתחיל זה ייפסק. נעשה הכל להפסיק אותה";
 
בהתייחס ליוקר המחיה, ציין גפני: "המציאות היא שיש שר אוצר כושל לחלוטין";
 
חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) סגר את מושב "תפקידי מערכת החינוך בראי שוק העבודה" בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, והתייחס לאירועים הפוליטיים האחרונים ולשביתה במערכת החינוך.
 
בפתח דבריו אמר גפני, כי חרדים לא ישלחו את ילדיהם לחינוך שאינו מתאים לאמונתם גם במחיר של לוותר על תקציב. "אם לא הייתה עצמאות פדגוגית היינו מוותרים על התקציב ולא שולחים את הילדים לחינוך שלא באמונה שלנו. אנחנו נחנך את הילדים שלנו כמו שאנחנו חושבים".
 
"שלא תהיה טעות בנושא הערכים. חינוך ממלכתי חרדי זה שני דברים סותרים כי חינוך חרדי זה עם עצמאות פדגוגית ואילו מערכת החינוך זה לקבל את הוראות משרד החינוך שמאשר לא ללמד גמרא ותורה".
 
עוד אמר בהקשר זה, "אני מציע שאת הבחירה תתחיל בציבור החילוני ותאפשר לו לבחור כמה דברים - שתהיה בגרות על תנך, אם רוצים שילמדו גמרא, כמו לפני 20 שנה. אל תכפה את דעתך על ההורים בחינוך הממלכתי. אין מציאות של ממלכתי חרדי ולא יהיה - אם יתחיל זה ייפסק. נעשה הכל להפסיק אותו". 
 
באשר ליוקר המחיה, ציין, כי "יוקר המחייה במצב בלתי מתקבל על הדעת עם צבר של דברים שלא היו בעבר. מחירי הדירות מרקיעים שחקים, זה לא קיים בעולם, הארנונה עולה, הדלק, מחירי המוצרים, אני לא יכול לעשות את החשבון. כשאני הייתי יו"ר ועדת הכספים אם היה רבע מזה במערכת המשקית של ישראל, אנחנו לא מדינה עולם שלישית. הייתי מכנס את ועדת כספים שאנשי משרד האוצר ישתלטו על המערכת הכלכלית. היום הפקידים הצעירים באגף התקציבים הם הקובעים. ועדת הכספים הפכה להיות תת ביצוע של משרד האוצר".
 
"המציאות היא שיש שר אוצר כושל לחלוטין. אני לא זוכר שר אוצר כזה, ועברתי הרבה שרי אוצר ב33 שנה בכנסת. היום הכל מין דיקטטורה כלכלית. אני חבר של איווט ליברמן, הייתי איתו אצל אדמו"רים, הלכנו לפוליטיקה יחד. הוא שינה את דעתו בתקופה האחרונה. ימין הוא כבר לא, שמאל לא היה. את סכר הסואן אי אפשר להפציץ, את הנייה א אפשר להרוג ונשאר לו רק דבר אחד - לדבר נגד החרדים, אני מבין אותו".
 
"אבל אני לא באתי לדיון על מערכת החינוך החרדית. אני בעד לשפר את מה שנמצא על סדר היום. אני בעד לשפר את מערכת החינוך הכללית (...) האם נותנים מספיק תקציבים לחינוך, האם למורה מוכשר ברמה גבוהה כדאי להיות מורה או שהולכים למקומות אחרים? ואני אומר לך אנשים לא רוצים לבוא להוראה. יפה בן דוד אומרת דברים נכונים. אנחנו עומדים בפני קטסטרופה חינוכית. השאלה מה אנחנו מלמדים ולא מלמדים עוד מעט תהיה לא רלוונטית".
 
על ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות אמר ח"כ גפני: "בניגוד לאחרים אני עובד גם בימים אלה כדי שלא נלך לבחירות. הסקרים לא מורידים או מוסיפים (ליהדות התורה) מנדטים, אם כן תוספת של מנדט אחד. זו מציאות שאני יכול לבוא ואנשים לא יחשדו בי שאני מפחד מבחירות. בחירות עולות הרבה מאוד כסף ומהוות עצירה של המערכת הכלכלית. אחרי 4 מערכות בחירות שזה דבר נורא, וקיים סיכוי כי לאחר כל ההשמצות, נחזור לאותו מקום שאנחנו בו עכשיו.

לסיכום הוסיף גפני, " לכן, עמדתי שצריך להגיע להסכמה, אני אומר את זה לחבריי באופוזיציה וגם לידידיי בקואליציה, צריך לשבת ביחד ולהגיע להסכמות".

הדברים נאמרו במסגרת כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה.