אושיק אפרתי, מייסד ומנכ"ל הום ביוגז: "מאז הקמת הום ביוגז פעלנו על מנת להפוך את הביוגז לנגיש לכלל אוכלוסיית העולם"

פרסמה את דו"ח ה-ESG הראשון שלה, שהוכן בסיוע וליווי אנטרופי | בשנת 2021 הום ביוגז הפחיתה פליטות של 76 אלף טון של פחמן דו חמצני במעל 100 מדינות בעולם

 

 

 
מערכת מוסדית של הום ביוגז, קרדיט: הום ביוגזמערכת מוסדית של הום ביוגז, קרדיט: הום ביוגז
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
27/06/2022

אושיק אפרתי, מייסד ומנכ"ל הום ביוגז: "הפכנו את הביוגז לנגיש לכלל אוכלוסיית העולם".

כשנה וחצי לאחר שהונפקה לראשונה בבורסה בתל אביב, חברת הום ביוגז מפרסמת את דו"ח האימפקט (דו"ח ESG-  אחריות סביבתית, חברתית ותאגידית) - הראשון בתולדותיה כחברה ציבורית: מהדו"ח לשנת 2021, שהוכן בליווי וסיוע של אנטרופי, עולה כי החברה מגדילה את תרומתה העולמית לאיכות הסביבה ולהקטנת השימוש במקורות אנרגיה מזהמים: בשנת 2021 מנעה הום ביוגז כריתה של 125 אלף עצים, יצרה 16 מיליון שעות של בישול נקי, הפחיתה פלטה של 76 אלף טון של פחמן דו חמצני, הסבה 5.8 אלף טון של פסולת מזון למשאב אנרגיה וחסכה 70 מיליון ליטר של מים.

הום ביוגז עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות ביוגז לטיפול מקומי בפסולת אורגנית לשוק הפרטי והמוסדי. המערכות הופכות את הפסולת למשאב שמייצר אנרגיה מתחדשת (ביוגז ודשן) באופן המתיישב עם עקרונות הכלכלה המעגלית. המערכת לשוק הפרטי פועלת עצמאית ואינה מצריכה חיבור לתשתיות של חשמל ומים. ניתן לטפל בה בפסולת בהיקף של עד 20 ק"ג ביום והיקף מקסימלי זה מספק גז בישול של 6 שעות. המערכת המוסדית מטפלת בפסולת אורגנית בהיקף של עד 1 טון ליום וכבר פועלת במספר אתרים בישראל. 

המערכות שפיתחה הום ביוגז למעשה עוזרות למגזר הציבורי והפרטי כאחד לעמוד ביעד אפס פסולת (Zero Waste) ואפס פליטות של גזי חממה (Zero Emissions) ובכך תורמת להם להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם.

להום ביוגז תפקיד מהותי בשרשרת הערך של פיתוח בר קיימא וכפועל יוצא יש לה תפקיד בשוק הקרבון קרדיט המתפתח (Carbon Credit). הקרבון קרדיט הוא המנגנון לקיזוז פחמן שזוכה כעת לעדנה בזכות הסכמות שהושגו בוועידת גלזגו, ועידת האקלים האחרונה. בוועידה הוחלט על מנגנון בינלאומי להסדרת ופיקוח שוק קיזוז הפחמן שבאופן עקיף יגדיל את חשיבותן של חברות דוגמת הום ביוגז ויתרום להתפתחותן בטווח הארוך היותר.

לדברי אושיק אפרתי, מייסד ומנכ"ל הום ביוגז: "המשימה שלנו היא להנגיש פתרונות להפיכת פסולת אורגנית ממטרד למשאב באמצעות טכנולוגיה המבוססת על הטבע הפכה למציאות. מאז הקמת הום ביוגז פעלנו על מנת להפוך את הביוגז לנגיש לכלל אוכלוסיית העולם על ידי פיתוח, ייצור ואספקת מערכות ההופכות פסולת אורגנית לאנרגיה מתחדשת ודשן אורגני נוזלי, ובכך להקטין את התלות בדלקים פוסילים (פחם, נפט וגז טבעי). מוצרי החברה עוזרים ליחידים, קהילות ועסקים לעמוד ב-13 מתוך 17 יעדי הפיתוח בר קיימא של האו"ם (SDG, Sustainable Development Goals)".

עד כה, התקינה החברה ברחבי העולם מעל 15 אלף מערכות והיא מפיצה את מוצריה במעל 100 מדינות. 47% מהכנסות החברה הם ממדינות מתפתחות ולקוחות החברה משתמשים במערכותיה כדי להפיק ביוגז, חומר דלק מתחדש להפקת אנרגיה מתחדשת וכן דשן אורגני נוזלי.

במדינות מתפתחות מערכת הביוגז מהווה פתרון לאוכלוסייה של כ-3 מיליארד איש שחיים במנותק מתשתיות ומבשלים באמצעים מזהמים. ככל שמקורות אנרגיה דוגמת פחם ונפט יהיו פחות זמינים ויותר יקרים, כך צפוי לגדול הביקוש למערכות ביוגז, מסבירה החברה.

אוכלוסיית העולם מייצרת כעת מעל 2 מיליארד טון של פסולת מדי שנה ובשנת 2050 כמות זו צפויה לגדול ל-3.4 מיליארד טון. הפסולת האורגנית, שהיא חומר גלם לביוגז שמפיקה החברה, מהווה 44% מהסך לעיל ולכן מערכות הום ביוגז מהוות פתרון חיוני לטיפול בבעיה זו.