מנכ"ל האוצר: רם בלינקוב "אנחנו צופים שעודף ההכנסות הצפוי בתקציב יפתיע מאוד את השוק."

מנכ"ל משרד האוצר דיבר בכנס של איגוד החברות הציבוריות שנערך היום (שלישי)

 

 

 
צילום: FUNDERצילום: FUNDER
 

אדם כהן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
28/06/2022

כנס איגוד החברות הציבוריות התקיים היום (שלישי 28/6) במרכז הכנסים של הבורסה. את הכנס פתחו בברכות אילן פלטו מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, גדעון תדמור יו"ר איגוד החברות הציבוריות, אורית פרקש הכהן שרת המדע והחדשנות.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך אמרה כי רואים ביזור של גרעיני שליטה בבורסה. במצב כזה, עלול להתרחש שלטון של הנהלות. תהליך זה דורש מעורבות של מנהלי כספי ציבור בניהול החברות. השלב הראשון של שיתופי פעולה בין מוסדיים בעיקר במינוי דירקטורים בחברות ציבוריות, התאפשר בפברואר 2019, השלב השני – שקיפות ודיווח לציבור לא התאפשר עד היום. בלי שקיפות אנו עלולים להיקלע לשוק של קחתן בין השחקנים בשוק ההון. כל התהליך הפורמלי של שיתוף פועלה בין מוסדיים לבין חברות ציבוריות לא קיימת עדיין בארץ.

איתי בן זאב, ראוי שקובעי המדיניות יבחנו מה אפשר לעשות כדי שהכלכלה הישראלית תהיה מיוצגת בבורסה. בעבר התקשורת חגגה על אקזיטים של חברות הייטק בישראל. בעולם שבו הכסף יכול לנוע בצורה חופשית, ככל שיותר חברות ישראליות ייסחרו בבורסה בתל אביב, כך ייטב.

מה יהיה עם שכר המורים?

רם בלינקוב מנכ"ל משרד האוצר. ההכרזה על בחירות מייצרת מצב שבו לא יכולים לכבול את הממשלה החדשה. בתוך זה נופלת בעיה עם המורים. יש לא מעט בעיות בתחומי השכר, ולכן מוגבלים ביכולת לפתור בעיות. למרות זאת הוחלט להציע למורים הצעה מכובד, אולם המורים סרבו באופן גורף.

לדברי בלינקוב, יפה בן דוד אמרה שבפחות מ-10.5 אלפי שקלים לא ניתן לגייס מורים. לדברי בלינקוב, ניתן לגייס בפחות, לרבות כלכלנים מתחילים באוצר.

חוק ההסדרים, לאור הבחירות, יאפשר לעבוד על חוק הסדרים רחב יותר עבור הממשלה הבאה. הרפורמות שהממשלה הנוכחית העבירה בכנסת הנוכחית שקולות לרפורמות שלא קרו בעשור.

האם ניתן יהיה למנוע מיתון?

בלינקוב אמר שריבית גבוהה אמורה למתן צמיחה במשק, אולם לא אמורה להביא למיתון. לדברי בלינקוב, טוב שהריבית עלתה, זה יצנן שווקים כמו שוק הדיור, ובעקבות זאת יואט קצת עליית המחירים. האינפלציה בישראל היא אינפלציה של עלויות, שנובעת ממשברים בעולם, בתבואה ובשרשרת האספקה, אלה לא נשלטים על ידי המדינה. אחד הדברים שכן נשלט הוא מחירי האנרגיה. בזכות הסכמי הגז אנחנו מאוד יציבים.

בלינקוב ציין בנוסף שעודף הכנסות הצפוי (ידהים חלק מהאנשים) הוא של עשרות מליארדים, האמדן יפורסם בקרוב. כשנשאל על מס רווחי הון אמר בלינקוב שאין הצעה כזו על הפרק, ואם כבר הרצון הוא להשוות את המס על שכר דירה, ולא להוריד את המס על רווחים בבורסה.