יוזמה למהלך חקיקה להפחתת מס רווחי הון - כך מתפרסם ב"ליברלים בליכוד"

חבר הכנסת דן אילוז, והליברלים בליכוד מקדמים את הובלת הנושא, והצעת חוק תוגש בימים הקרובים. לדברי אמיר וייטמן, יו"ר הליברלים בליכוד וגם מנהל קרן הון סיכון שאמפל קפיטל "עליית שיעורי המס על הניירות הערך לא הצדיקה את עצמה. בפועל, שוק ההון נפגע, המדינה גייסה פחות כסף במיסים, המשקיעים איבדו סכומי עתק ואפילו שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, שהעלה את שיעורי המס ב-2012, הודה כעבור כמה שנים שזו הייתה שגיאה. שגיאות צריך לתקן והגיע הזמן לתקן על ידי החזרת המצב לקדמותו, כפי שהוא היה ב-2003, עם מס רווח הון של 15%."

 

 

 
Image by jcomp on FreepikImage by jcomp on Freepik
 

עומר רגב
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
23/02/2023

"התכנית להזנקה מיידית של הכלכלה הישראלית!" כך נפתח הפוסט שרץ עכשיו בכל הארץ בדף הפייסבוק של הליברלים בליכוד. ומספר על היוזמה להפחתת מס רווחי הון, מס שרבים תולים בו את האשמה לדישדושה של הבורסה המקומית כבר שנים. 

לדברי
אמיר וייטמןיו"ר הליברלים בליכוד וגם מנהל קרן הון סיכון שאמפל קפיטל "עליית שיעורי המס על הניירות הערך לא הצדיקה את עצמה. בפועל, שוק ההון נפגע, המדינה גייסה פחות כסף במיסים, המשקיעים איבדו סכומי עתק ואפילו שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, שהעלה את שיעורי המס ב-2012, הודה כעבור כמה שנים שזו הייתה שגיאה. שגיאות צריך לתקן והגיע הזמן לתקן על ידי החזרת המצב לקדמותו, כפי שהוא היה ב-2003, עם מס רווח הון של 15%."

להלן הפוסט המלא:

"התכנית להזנקה מיידית של הכלכלה הישראלית!"  

בשנת 2012, מדינת ישראל העלתה את מס ריווחי הון, המהלך הביא לביצועי חסר בבורסה הישראלית לאורך השנים ולירידה במחזורי המסחר ובכמות החברות שנסחרות.

מחקר של ד"ר רועי שטיין מבנק ישראל מצא שכמות המס שגבתה מדינת ישראל כתוצאה מהמהלך הזה הלכה וירדה! כלומר, אפילו מתוך פרספקטיבה של מקסום הכנסות המדינה, המהלך הוכח ככושל. כולם הפסידו מהמהלך הזה.
גם המשקיעים וגם קופת המדינה, ולכן החברה הישראלית הפסידה.

יש לציין שזה לא משהו יוצא דופן. מחקר נוסף של מכון אדם סמית בדק שינויים של מס ריווחי הון במדינות רבות ומצא שהעלאת המס הביאה לא פעם לפגיעה בגביה משום שמשקיעים רגישים מאד לשיעור המס שמוטל עליהם וכאשר המס גבוה, הם מקטינים השקעה ופעילות בבורסה.

לפני מספר ימים פרסם האוצר נתוני גביה מעודכנים ולפיהם הגביה של מס ריווחי הון מניירות ערך הסתכמה החודש ב-4 מיליון ש"ח בלבד! זה לעומת 127 מיליון ש"ח בחודש המקביל בשנה שעברה. נתון הגביה הקודם היה 19 מיליון ש"ח שגם הוא הראה קריסה לעומת 522 מיליון ש"ח בחודש המקביל בשנה שעברה. גם כשמנטרלים עונתיות מדובר בקצב גביה שנתי של כמה מאות מיליוני ש"ח בלבד.

מה אנחנו מציעים?

לעשות את המהלך ההגיוני והמתבקש, שכל הצדדים ירוויחו ממנו.

אנחנו מציעים להפחית את מס ריווחי הון והמס על דיבידנדים ל 15%, כפי שהיה נהוג במדינת ישראל בשנת 2003.

חשוב להפחית גם את מס הדיבידנדים כדי שלא תהיה אפליית מס שתגרום לחברות להימנע מחלוקת דיבידנדים. בנוסף בכל פעם שעשו מבצע שבו יש הנחה על מס דיבידנדים, הגביה עודפת הסתכמה במיליארדי ש"ח. מדובר בכסף שיכול להיות מוזרק למשק כמעט במיידי!

התוכנית תגדיל את האמון בכלכלה הישראלית שהבורסה היא חלון הראווה שלה, דבר נחוץ מאד בימים אלה. בנוסף, ביצועי הבורסה הישראלית ישתפרו בוודאות בשל משיכת משקיעים נוספים וכל הציבור יהנה מזה.

התוכנית תגדיל את רווחיות החברות הפיננסיות ואת יציבותן והן ישלמו יותר מסים למדינה.

חבר הכנסת דן אילוז לקח על עצמו את ההובלה של הנושא הזה והוא יגיש הצעת חוק בנושא כבר בימים הקרובים.

ככה עוזרים לאזרחי מדינת ישראל: במעשים ולא בדיבורים.
x