ח"כ דן אילוז הגיש הצעת חוק לעידוד הקמת קרנות השקעה בישראל

תיקון לפקודת מס הכנסה, לפיה הכנסה של שותף מוגבל מקרנות השקעה, תחויב במס בדומה להכנסה משוק ההון

 

 

 
צילום: דני שם טוב, יחידת דוברות הכנסתצילום: דני שם טוב, יחידת דוברות הכנסת
 

אדם כהן
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
02/08/2023

"ודאות נצרכת בתחום קרנות ההשקעה": ח"כ דן אילוז הגיש הצעת חוק לעידוד הקמת קרנות השקעה בישראל

ח"כ דן אילוז מהליכוד הגיש הצעת חוק לתיקון פקודת מס ההכנסה כך שהכנסה של שותף מוגבל מקרנות השקעה (רווחי הון, ורווחי ריבית או דיבידנד) תחוב במס החל על הכנסה פאסיבית בידי יחיד בדומה להכנסות משוק ההון. בכך תיווצר ודאות עבור משקיעים בתחום ההשקעה אשר תופס פופולאריות בעולם ובישראל. כמו כן, יושוו התנאים בתחום לאלו המונהגים בתחומים פיננסיים אחרים.

קרנות ההשקעה מספקות נזילות ואשראי למגוון ענפי כלכלה במשק ומהוות אלטרנטיבה לאשראי בנקאי ובפרט ביחס לשוק הנדל"ן ופרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי ולתחום התשתיות. כמו כן, הקרנות אף מספקות אשראי משמעותי בקרנות P2P לעסקים קטנים ובינוניים וכן אשראי באמצעות קרנות חוב לחברות במשק.

קיימת חשיבות ראשונה במעלה לקבוע באופן מפורש שהרווחים למשקיעים מקרנות השקעה שעומדות בקריטריונים ימוסו במס רווח הון כפי שנהוג בעולם. בין היתר, מדובר בקרנות גידור, קרנות להשקעה בנדל"ן, קרנות להשקעה במטבעות קריפטוגרפיים נסחרים, קרנות פרייבט אקוויטי, קרנות אשראי וחוב ועוד.

ח"כ דן אילוז (ליכוד): "המצב בו מנהלי קרנות השקעה לא יודעים מראש איזה מנגנון מיסוי יחול על המשקיעים בקרנות הוא בלתי נסבל ומקשה על משיכת השקעות לקרנות ישראליות ולמשק הישראלי. הצעת החוק תייצר מסלול ירוק למי שמעוניינים להקים קרנות השקעה ללא צורך בבירוקרטיה של פקיד שומה, ובכך תיווצר ודאות שתאפשר לתחום לפרוח. כך במקום התמריץ הקיים כיום להקים קרנות בחו"ל, יהיה תמריץ ברור להקים קרנות בארץ ולמשוך עוד השקעות למשק המקומי. המציאות החדשה תכניס אפשרויות מימון חדשות לישראל שייטיבו עם עסקים המבקשים את המימון ויביאו לצמיחה כלכלית משמעותית. חשוב לזכור כי קרנות ההשקעה אף מביאות לתחרות משמעותית לאשראי הניתן מהמערכת הבנקאית, ולכן עידוד הקרנות הוא גם אינטרס משקי להגברת התחרות בשוק ההון".
x