תדיראן הקימה מפעל אלומיניום בצפון הארץ

בהשקעה של כ-27 מיליון שקל

 

 

 
משה ממרוד ועמיחי ערבה, צילום: תדיראןמשה ממרוד ועמיחי ערבה, צילום: תדיראן
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
07/08/2023

המפעל, שממוקם באזור התעשייה ציפורית, ייצר פרופילי אלומיניום , בין היתר, לשימוש כקונסטרוקציה לפאנלים סולאריים וייתן מענה להרחבת הפעילות של תדיראן בתחומי האנרגיה המתחדשת, ובכלל זאת כוונת הקבוצה להרחיב את פעילותה, לצד הפעילות הקיימת, גם לתחום ה- BIPV (פאנלים סולאריים המשולבים על קירות מבנים);

במקביל, מודיעה תדיראן על עסקה לרכישת 70% ממניות חברת ערבה (בדרך של הקצאת מניות) העוסקת בתכנון וביצוע של פרויקטים בתחום חיפוי מבנים; 

קבוצת תדיראן מרחיבה את זרוע פעילות האנרגיה המתחדשת, ולשם כך הקימה מפעל אלומיניום חדשני שיתמקד בייצור פרופילי אלומיניום עבור קונסטרוקציה למערכות סולאריות, לצד ייצור פרופילי אלומיניום לשוק התעשייתי. מפעל האלומיניום מצטרף לפעילות הייצור הנוכחית של תדיראן, אשר כללה עד כה את מפעל הפיתוח והייצור למזגנים בעפולה שהוקם בשנת 1981 ואת פעילות תדיראן סולאר בתחום העיבוד של קונסטרוקציה למערכות סולאריות המתבצעות באתר החברה בקרית גת.

לראשונה מזה כ-30 שנים, מוקם מפעל אלומיניום חדש בישראל: תהליך העבודה במפעל החדש של תדיראן יהיה חדשני וסביבתי. קו הייצור עושה שימוש בגז טבעי זאת לצד הפעלת בקרים שיבצעו אופטימיזציה ויווסתו את אספקת האנרגיה למכונות בהתאם לשימוש, מערכת שמטרתה להביא לתהליכי ייצור "ירוקים" וחסכוניים יותר באנרגיה. כמו כן, כל תהליך הייצור הינו אוטומטי. 

במפעל החדש השקיעה תדיראן כ-27 מיליון ש"ח, והוא משתרע על שטח כולל של אלפי מ"ר. להערכת החברה, המפעל יאפשר לחברה לצמצם את היקף ייבוא פרופילי האלומיניום לצורך פעילות האנרגיה המתחדשת. כושר הייצור המקסימלי של המפעל, שצפוי להתחיל את פעילותו בחציון השני של 2023, צפוי לעמוד על כ- 800 טון של פרופילי אלומיניום בחודש ויאפשר קיצור בזמני האספקה ללקוחות וגמישות לייצור פרופילים מותאמי מידה בהתאם לצרכים בישראל. 

בסמוך למפעל החדש, תדיראן הקימה נקודה צפונית של תדיראן סולאר, זרוע החברה המשווקת מערכות סולאריות, שהצטרפה לאתר החברה בקריית גת. הנקודה הצפונית החדשה מאפשרת לקבלנים מצפון הארץ איסוף קרוב קל ונוח יותר ותורמת לשיפור הזמינות והשירות ללקוחות החברה. 

כחלק מחזונה של תדיראן לספק מעטפת כוללת ורחבה של פתרונות בתחום האנרגיה, מכריזה החברה על רכישת 70% ממניות חברת 'ערבה פתרונות חיפוי בע"מ', המתמחה בתכנון הנדסי וביצוע של חיפוי מבנים וקירות מסך  ולצד פעילות זו החלה בפיילוט בתחום החיפוי באמצעות פאנלים סולאריים משולבי מבנה (BIPV), תחום המצוי בראשיתו בישראל. הפיילוט טרם הושלם ולפיכך בשלב זה אין בידי החברה תוצאות מוכחות של הפיילוט האמור. פרופילי האלומיניום שייוצרו במפעל האלומיניום החדש של תדיראן מיועדים, בן היתר, לשימוש כקונסטרוקציה למערכות אנרגיה סולארית, כאשר תדיראן סולאר מהווה לקוח עוגן לפעילות, ובכוונת החברה לבחון ייצור פרופילי אלומיניום לצורך התקנת מערכות סולאריות משולבות מבנה (BIPV) וכן לצורך התקנת קירות מסך וחיפויי אלומיניום. 

סך ההכנסות של ערבה לשנת 2022 הסתכמו לכ-14.5 מיליון ש"ח, הרווח הגולמי לשנת 2022 הסתכם לכ-3.5 מיליון ש"ח והרווח התפעולי לשנת 2022 הסתכם לכ- 1.0 מיליון ש"ח.

חברת 'ערבה' הינה חברה פרטית בעלת ניסיון רב בתחום חיפוי מבנים - ברמת התכנון ההנדסי והביצוע של הפרויקטים אותם היא מובילה. בין לקוחותיה של החברה ניתן למצוא חברות בניה, קבלנים ועוד. כמו כן, בין הפרויקטים המרכזיים שהובילה החברה ניתן למנות את 'בית אינובייט' בצומת הדסים ובניין אינטל בקריית גת, כאשר בימים אלה מבצעת חיפוי מלא במתחם ביג החדש בגדרה.

שניר שרון משנה למנכ"ל תדיראן: "העסקה עם חברת ערבה עולה בקנה אחד עם מנועי הצמיחה שבבסיס התוכנית האסטרטגית של החברה לשנים הבאות. תדיראן תמנף את יכולותיה לאורך כל שרשרת הערך ותספק פתרון הוליסטי לניהול האנרגיה בצורה חכמה, על ידי שימוש במערכות לייצור חשמל מהשמש הכוללות פאנלים משולבי מבנה ו/או פאנלים סולאריים להצבה על גגות, מערכות אגירת אנרגיה, ועמדות טעינת רכבים חשמליים. כחברה ישראלית שורשית אנו תמיד מסתכלים קדימה, אנו נמשיך להיות שחקן מרכזי בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל הודות לחדשנות, הידע והמומחיות שלנו."

אבי גרינבלום, מנכ"ל תדיראן אלומיניום: "המפעל החדש של תדיראן אלומיניום הוא גאווה ישראלית כחול לבן,  אשר עומד בסטנדרטים גבוהים תוך הקפדה על התקנים המחמירים ביותר. כמו כן, המפעל מצויד בטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום. המפעל יאפשר גמישות בייצור פרופילי האלומיניום בהתאמה אישית וכך יוכל לתת מענה רחב ונגיש יותר עבור חברות קבוצת תדיראן ולקוחות נוספים בתעשייה".

מפעל תדיראן אלומיניום, צילום: תדיראן

x