הום ביוגז - פרוייקט ראשון מסוגו עם משרד הביטחון וצה״ל

למיחזור פסולת אורגנית לאנרגיה מתחדשת בבסיסי צה״ל

 

 

 
מימין: תא״ל פיני בן-מויאל, ראש חטיבת הלוגיסטיקה באט״ל; ארז צידון, סמנכ״ל וראש אגף אמון במשהב״ט; ואושיק אפרתי, מייסד שותף ומנכ״ל הום ביוגז. צילום: אגף הדוברות במשהב״טמימין: תא״ל פיני בן-מויאל, ראש חטיבת הלוגיסטיקה באט״ל; ארז צידון, סמנכ״ל וראש אגף אמון במשהב״ט; ואושיק אפרתי, מייסד שותף ומנכ״ל הום ביוגז. צילום: אגף הדוברות במשהב״ט
 

מורן שקד
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
08/08/2023

אתמול (ב׳) התקיים טקס חגיגי בבסיס גלילות בראשות סמנכ״ל וראש אגף אמון, ארז צידון, להתקנת מערכת לפירוק פסולת המטבח בבסיס והפיכתו לביוגז. המערכת, שפותחה ע"י חברת הום ביוגז הישראלית, בעלת טכנולוגיה מתקדמת למיחזור של עד 500 ק״ג פסולת אורגנית ביום לאנרגיה מתחדשת בצורת ביוגז שינוצל לחימום מים לצורכי הבסיס.

השימוש במערכת של חברת הום ביוגז מונע הטמנת פסולת בשווי של 80 מיליון שקל בשנה, וזיהום קרקע ואוויר. בכך צה״ל עושה צעד משמעותי לצמצום הפגיעה בסביבה וקידום מדיניות של קיימות סביבתית וחיסכון כלכלי. 

הקמת והתקנת המתקן מתבצע במסגרת שיתוף פעולה של משרד הביטחון עם הרשות לחדשנות והמשרד להגנת הסביבה, להטמעת חדשנות סביבתית במעהב"ט.

במסגרת תוכנית התייעלות אנרגטית וכלכלית בבסיסי צה״ל שמקדם משרד הביטחון, עתיד המתקן לפעול לתקופת ניסיון של שנה וחצי בבסיס גלילות ובמהלכה תיבחן התאמתו לצרכי צה"ל.

בכוונת משרד הביטחון וצה"ל לפרסם בחודשים הקרובים מכרז לרכש מספר מתקנים למיחזור פסולת מטבחים בבסיסים נוספים ברחבי הארץ.

אושיק אפרתי, מייסד שותף ומנכ"ל הום ביוגז, "אנו רואים בשיתוף פעולה חשוב זה אבן דרך משמעותית בדרך להרחבת פעילותה העסקית של הום ביוגז. פרויקט זה הינו נדבך נוסף במימוש חזונה של הום ביוגז לספק פתרונות חדשניים וכלכליים ליצירת אנרגיה מתחדשת והפחתת רמות הזיהום הסביבתי וגזי החממה, אשר נובעים משינוע והטמנת פסולת אורגנית".

סמנכ״ל וראש אגף אמון, ארז צידון: "מודה לשותפינו מהרשות לחדשנות והמשרד להגה"ס במהלך קידום הטמעת החדשנות הסביבתית במעהב"ט, במסגרתו גם מוצב מתקן ההדגמה בבסיס גלילות. המהלך משתלב בפעילות רחבה יותר של מעהב"ט להיערכות לשינויי האקלים ובמסגרתה צימצום פליטות פחמן מפעילות צה"ל". 

ראש חטיבת הלוגיסטיקה, תת אלוף פיני בן מויאל: "צה"ל חרט על דגלו להיות מוביל בקידום טכנולוגיות לשמירה על הסביבה, טיפול בפסולת וצמצום תביעת הפחמן, זה הצעד הראשון מבין פרוייקטים נוספים בתחום שנוכל לראות בקרוב."

ראש חטיבת הגנת הסביבה ותשתיות, איתן ארם: "מודה לשותפינו בתוך משהב״ט ומחוצה לה בקידום  המהלך שאיפשר את הצבת מתקן המיחזור בבסיס גלילות. זו סנונית ראשונה במהלך של מיחזור פסולת מטבחים בצה"ל, שמתוכנן להתרחב בחודשים הקרובים."

ראש ענף התייעלות אנרגטית, אע״צ שחר מסעוד: "ענף התייעלות אנרגטית בחטיבה הטכנולוגית ליבשה בשיתוף גורמי משרד הבטחון ואט״ל מקדמים פרויקטי התייעלות אנרגטית בתחומי האנרגיה השונים כדי להטמיעם ולהוביל את צה״ל לשמירה על הסביבה ולחיסכון בתקציב ובאנרגיה, מדובר באחד מעשרות פרויקטים שמקודמים בחט״ל להגנת הסביבה והתייעלות אנרגטית."

דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות: ״חברת הום ביוגז הינה חברה פורצת דרך שמפתחת טכנולוגיה חדשנית לטיפול בפסולת אורגנית ולהפקת אנרגיה מתחדשת. במסגרת מסלול הפיילוטים החברה קיבלה השקעה מרשות החדשנות ומשרד להגנת הסביבה לבחינת ההתכנות הטכנולוגית של מוצר בבסיס גלילות בשיתוף עם משרד הבטחון. המערכת של הום ביוגז היא פתרון בעל פוטנציאל להשפיע משמעותית על המאבק במשבר האקלים ועונה על צורך אקוטי בשוק נרחב של תעשיית ההסעדה ההמונית.  אנחנו גאים כי משרד הבטחון אימץ את הטכנולוגיה ואנו מקווים כי המערכת תוטמע בשאר בסיסי צה"ל בארץ ובהמשך גם בעולם. הפיילוט מהווה קרש קפיצה להתנסות בשטח ועבודה עם גוף רגולטורי גדול״.

x