מדד Nasdaq100 - האם התיקון מסתיים ומתחיל מהלך עליות?

ניתוח התנהלות התיקון של החוזים על מדד הנסדק-100, לאור הסנטימנט החיובי הגבוה שישנו לגבי שוק המניות האמריקאי

 

 

 
איור פאנדראיור פאנדר
 

משה שלום
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/08/2023

מרוב חדשות מקרו, ניתוחי כלכלה והקשבה לדעתנים רבים וגוונים, חלק מהמשקיעים המנוסים שוכחים לבחון את הדבר האמיתי והאובייקטיבי ביותר: המחיר. אחרי הכול, המחיר הוא האלמנט הזמין והנכון לכל רמות התחכום, הידע, ובמיוחד, לכל רמות הרגש שיש בקרב הציבור הגדול של משתתפי שוקי ההון. נזכור שעל פי העיקרון הזה, נבנתה תורה שלמה, הנקראת ניתוח טכני (Technical Analysis).

תורה שבסיסה הוא מחיר הנכס, וכל הנובע ממנו ומתנועתו, ולא דעה מקובלת או סותרת זו או אחרת. נקודה שנייה חשובה: כמשקיעים פרטיים, אין לנו טכנולוגיה מתקדמת מאוד, ומערכות שיכולות להראות לנו את העומק של תנועות ההון האמיתיות. אלו הגלויות שבבורסה (מחזורים), אבל גם אלו שאינן גלויות (OTC, Dark Pools, וכו..). לכן, בסופו של דבר, המגמה, המומנטום, והאבחנות הדקות אחרי השינויים הקטנים שבהתנהלות הנכסים, הם הכלים העיקריים שיש לנו לרשותנו.

לא אתכחש לעובדה שבשנים האחרונות נפתחו אינספור אתרים, והונגשו אינספור כלים שיכולים להעשיר מאוד את הידע שלנו. אבל מה הוא ההרכב שמתאים לנו? מה ראוי, ומה לא ראוי, שנעקוב אחריו? וכמה המסובכות של השווקים, ושל הכלים, מונעים מאתנו את היכולת להסיק מסקנות נכונות ממה שאנו רואים לפנינו? אם קראתם את הסקירות הטכניות שלני באתר פאנדר, כבר שמתם לב שאני ממעיט מאוד בתצוגה של אינדיקאציה חוץ מה-Macd ורצועות Bollinger כקנה מידה של קיצוניות ומומנטום. בעיני, הפשטות היא עיקר ולא תפל.

אין זה אומר שצריכים להיות אטומים לגורמי שוק נוספים, קלים ונהירים. לרוב, אני מביא לכם תוספות צדדיות של רוחב שוק, וסנטימנט, על מנת להציג את הרקע של ההתלהבות, או החרדה, של המשקיעים כגוף כולל. גם הפעם נעשה זאת, ונתחיל בסנטימנט. אין זה סוד שהמהלך העולה מאז אוקטובר 2022, עד כה, היה מהלך יפה מאוד, ולקראת סופו, מהיר מאוד. כזה שנבע מהצורך בתגובה למה שקרה בתחילת 2022, וכזה שנסק על גבו של מושג ה-AI דרך צינור 7 מניות מופלאות טכנולוגיות.

לאחרונה, המהלך היה כה אסרטיבי, שהוא השאיר הרבה משקיעים מוסדיים, ואחרים, בצד. כמהים להשתתף, אבל פוחדים ש"איבדו את הרכבת". וכך, חודש יולי היה דוגמא קלאסית של מה שנקרא FOMO – Fear of Missing Out. זאת, כפי שניתן לראות מהגרף הבא (יחס האופטימיים מול הפסימיים מסקר ארגון AAII), שנעשה בעזרת מערכת TradingView:שיא הרמה העליונה ביותר של האופטימיות היה: 44.7% Bullish מול 25.5% Bearish ומצב של 28.8% שלא החליטו (09-08-2023). וזה מיוצג על ידי 57% (0.57) אופטימיים מול 43% (0.43) פסימיים בגרף המוצג, אם מנקים את אלו שאין להם דעה. השיא הזה היה גבוה מהשיא של סוף 2021 (!). שיאים כאלו אינם יכולים להחזיק הרבה זמן ללא תיקון יורד בשווקים, וזה מה שראינו לאחרונה בחלק ממדדי המניות כמו הסנופי והנסדק. לפניכם גרף יומי של החוזים על הנסדק-100, גם הוא בעזרת מערכת TradingView:כדי להבהיר את הדברים, אומר מיד: אין כאן טענה שנכנסנו לשוק דובי! הטענה היא שעקב המהלך המדהים עד 16070, והסנטימנט החיובי המדהים, שהראיתי לעיל, לא היה מנוס מתיקון יורד, מתקן. זה מה שקורה כעת, כפי שהיה צפוי בהחלט. אז מטרת המיצג הזה? להראות איך הדבר הזה החל, ואיך הפסיכולוגיה האנושית תכוון אותו הלאה, בעונתיות הפחות טובה של השוק.

ראשית, ראינו ירידה מהירה לחצי מהמהלך המגמתי העולה האחרון (15100-16070), עד סביבת 15500. אבל, אז נכנס הרגש של חלק מהשחקנים למצוא כאן הזדמנות כניסה שעד כה נמנעה מהם. ובאופן קלאסי למדיי, ראינו ניסיון עולה לשיא המינורי הראשון, אשר הסתיים ב-15890. בגלל שניסיון זה הביא ליצירת שיא נמוך מקודמו, נכסנו כאן מכונות אוטומטיות, ומשקיעי מגמה, אשר הבינו שיש כאן התחלה של החלק המתקן במגמה החיובית הכללית.

ירידה מתחת לממוצע 20 הדליק את המדורה של הדובים, והם דחפו מטה עד שבירת התמיכה הקודמת של 15500. עכשיו, נשארה השאלה: עד מתי יורדים? מהתנועה מטה שבאה אחרי 15500 אנו למדים שהתשובה לשאלה היא: לא יודעים באופן עמוק והחלטי. מה הכוונה? שיש כאן עודף מזערי של כוח ביצוע לשליליים. כוח שעדיין מאפשר להם לייצר שפלים נמוכים יותר, מינוריים מאוד, אבל, כל שפל כזה נתקל בתגובה מהירה של קניות, אשר מחזיר את המחיר לכמה נקודות מתחת לשיא המינורי הקודם.

במילים אחרות: הירידות מאז 15500 נעשות בשכנוע עצמי נמוך מאוד, והססנות גדולה ביותר. רואים זאת לא רק במחיר. שימו לב ל-Macd (1). הירידה מ-15890 ל-15500 הייתה עם תאוצה שלילית חזקה. אבל, מאז התאוצה אפסית ממש!. עכשיו שהמדד הגיע לתמיכה הברורה של 15100 מתבקשת עצירה, ואולי עלייה חוזרת. לפחות עד 15500, שממנה המדד יוכל לרדת בצורה משכנעת יותר ל-14870 או יותר נמוך.

תסריט שני: 15100-14870 הוא אזור סיום התיקון המזערי, והמדד יתחיל לבנות משהו חיובי מכאן. למרות שזהו תסריט פחות הגיוני, הוא קיים, ואני מביא אותו כדי שתדעו להציב את כללי ניהול הסיכונים בהתאם. המון הצלחה בשווקי הקשים כל כך!
 
x