בינה מלאכותית: החברות ירוצו ספרינט או מרתון עד להנפקה?

מאז מהפכת הדאלי וצ'אט GPT עוד לא יצאה להנפקה חברה שתחום העיסוק העיקרי שלה הוא AI

 

 

 
בן קובליס, צילום: אוראל כהןבן קובליס, צילום: אוראל כהן
 

בן קובליס, קולמקס
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
03/09/2023

בעת כתיבת לקראת ספטמבר, מדינת ישראל נמצאת בטופ 3 מבחינת כמות הסטרטאפים שהוקמו כאשר העיסוק העיקרי שלהם הוא AI, שזאת עובדה פשוט מדהימה, חשוב לציין שאנחנו בטופ 3 לא ביחס לאוכלוסייה או לגודל, בארה"ב יש את כמות הסטרטאפים הכי גבוהה בתחום ובמקומות 2-3 נמצאות ישראל וסין, זה באמת נתון מרשים שמסב גאווה.

אז מה השלב הבא?

בואו נסתכל קצת על ההיסטוריה ועל התהליכים הטבעיים שמתרחשים כאשר נולד לו תחום חדש, בהתחלה קמים סטארטאפים רבים אשר מנסים לתפוס לעצמם נישה כזו או אחרת, להצליח להיות מהירים מספיק ולהשיג דריסת רגל או רישום פטנט כלשהו שקשור לתחום החדש והמתפתח ולהתברג בצמרת בתחומם.

ניקח לדוגמא תחום פחות טכנולוגי שנולד בעשורים האחרונים כמו עולם הנסיעות המשותפות, כשהרעיון התחיל, נפתחו חברות רבות אשר הציעו נסיעה שיתופית בתשלום, אך כיום אנו מכירים בעיקר את אלו ששרדו והצליחו לתפוס נתח שוק משמעותי, לדוגמא חברות הובר וליפט. עכשיו מה מיוחד דווקא בהן? אולי הטכנולוגיה הייתה הכי מתקדמת, אולי הממשק שלהן היה הכי נוח, אני לא יודע אבל עבורי זה ממש לא משנה, מה שמעניין אותי בשתי החברות הללו, הוא ששתיהן נסחרות בבורסה, שתיהן יצאו להנפקה ובכך מותגו בתעשייה כחברות שהיו חדות, מהירות וחזקות מספיק על מנת להגיע עד הבורסה.

לענייננו, כרגע יש מרוץ מטורף בכל עולם הטכנולוגיה סביב תעשיית ה-GEN AI במרוץ מתמודדות ענקיות טכנולוגיה כמו גוגל, מייקרוסופט ואפילו אנבידיה שמייעדת ליין שלם של שבבים לתעשיית ה ai.

הבעיה עם החברות שציינתי הוא שהן גדולות, אולי גדולות מדי, עבור ספינה ענקית כמו גוגל לוקח זמן לבצע פניה בעוד שחברת סטארט-אפ קטנה יכולה להגיב מהר יותר כמו סירת מרוץ.

כאשר סטרטאפים יצברו יתרון כלשהו בתחום ויבססו את מעמדן, השלב הבא באבולוציה של עולם הטכנולוגיה הוא לצאת לשוק ההון, כלומר להנפקה, חשוב לציין שעם כמה שתהליך ההנפקה הוא משמעותי מאוד עבור חברה, מדובר בסה"כ במיילסטון ופחות במטרה הסופית, אבל עבור סוחרים ומשקיעים בשוק ההון, מדובר בעיקר בהזדמנות מעניינת, והיא צפויה להגיע ממש כל רגע.

בואו ניכנס רגע למנהרת זמן ונדמיין את מייקרוסופט יוצאת להנפקה סביב מהפכת האינטרנט בשנות ה-80 (מייקרוסופט יצאה להנפקה ב1983), מרתק לחשוב על העובדה שחברות כמו מייקרוסופט, אפל, גוגל, כולן התחילו את דרכן במוסך אמריקאי טיפוסי, ומרתק לראות איפה הן היום.

אז האם אנו לקראת מבול הנפקות מתחום הAI?

רק ימים יגידו לאן נושבת הרוח. בעבר הונפקו חברות שמתעסקות בבינה מלאכותית אבל מאז מהפכת הדאלי וצ'אט GPT עוד לא יצאה להנפקה חברה שתחום העיסוק העיקרי שלה הוא AI, וכולנו מבינים שההנפקה הבאה של חברה מתחום הבינה המלאכותית בדרך, אני מנסה לבחור את מילותיי בקפידה, אך דעתי האישית היא שתחום ה ai הולך להישאר איתנו ושלא מדובר באיזה טרנד חולף. לכן, אם אתם רוצים להיות מוכנים כשזה קורה ולא לפעול באיחור, עליכם להיות מוכנים ולא להיזכר בדיעבד.

אני מכיר סוחרים ומשקיעים רבים ש"צבעו" סכום לא קטן מתיק ההשקעות שלהם עבור תחום הבינה המלאכותית, וכעת, הם ממתינים, הרי השאלה היא לא האם תהיה הנפקה גדולה מתחום הבינה המלאכותית, השאלה היא מתי.  ולגבי מי תהיה החברה הראשונה, טוב, זה כבר לא תלוי בנו, אמנם החברה הכי מוכרת שהנגישה את עולם הבינה המלאכותית בצורה הטובה ביותר היא  open aiשפיתחה את  chat  gpt אבל זה לא אומר שהיא תהיה הראשונה להנפיק, עבור סוחרים יומיים ומשקיעים זה לא באמת משנה מי תהיה חברת ה ai הבאה שתצא לבורסה, רק חשוב לנו להיות שם כשזה קורה, אז בהצלחה.

הכותב הוא מנכ"ל פעילות ישראל בקבוצת קולמקס

x