בעקבות הירידות החדות היום, גוברות הביקורות על פתיחת הבורסה

תגובת הבורסה: הבורסה היא נכס לאומי, וקיום פעילות מסחר, חיוני גם בעיתות משבר

 

 
צילום: פאנדרצילום: פאנדר
 

משה מימון, עורך FUNDER
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
08/10/2023

הבורסה קיימה היום מסחר, למרות דעות רבות שסברו כי על הבורסה להישאר סגורה. רבים מקבילים את אירועי אמש לאירועי 9/11, שלאחריהם הבורסה בניו יורק היתה סגורה, ולדעתם ראוי היה שהבורסה שלנו תישאר סגורה.

במבחן התוצאה הבורסה היום ירדה דרמטית, עם ירידות של 6.5% בתא-35, וירידה דומה בתא-125. תא-90 ירד כמעט 8%, תא-ביטוח ופיננסים ירדו 8.2%, תא-בנקים 5 ירד 8.7%. ירידות שלא נראו בבורסה שנים רבות.

את המכה החזקה ביותר חטפו שחקני האופציות, שחטפו את התנודתיות החדה, וגם את העליה החדה בסטיות התקן, מה שחייב גידול משמעותי בביטחונות. אמנם היום יום ראשון, ויש עדיין 5 4 ימי מסחר לאופציות מעו"ף, אבל אופציות שקל/דולר פוקעות מחר, ולא יהיה זמן לתקן את הפוזיצייה.

צריך לזכור, גם אחרי 9/11, כאשר הבורסה בארה"ב בסוף נפתחה, ואז זה היה גם בשל בעיות טכניות, הבורסה חוותה ירידות חדות במשך כמה ימים. כך שאם הבורסה היתה נסגרת, הירידות סביר להניח היו נדחות למועד הפתיחה.
בנוסף, זה כפי הנראה לא באלגוריתם של הבורסה לא להיפתח, או להפעיל שיקול דעת אם להיפתח או לא, בין אם לאור חשש מתוצאות המסחר, או לאור אירועים דרמטיים. הבורסה לא מחווה דעה על תוצאות המסחר, ומבחינת הבורסה, יש מסחר. תמיד. אלא אם יש אירוע שמונע (טכנית) את פתיחת המסחר. אם שואלים אותי, כך צריך להיות. כמו נתב"ג, כך הבורסה צריכה להיות פתוחה.

תגובת הבורסה
הבורסה לניירות ערך מהווה נכס לאומי למדינת ישראל.
קיום פעילות סדירה של הבורסה חיוני גם בעיתות משבר, ומסחר רציף הכרחי על מנת לשמור ככל הניתן על פעילות כלכלית וחוסנה של ישראל.
אנו מחזקים את כוחות הביטחון והאזרחים שנמצאים בחזית הלחימה.
מאחלים רפואה שלמה ומהירה לכל הפצועים ומחבקים את משפחות החטופים, מי ייתן וישובו בשלום ובמהרה לביתם.
לבנו הדואב עם משפחות ההרוגים.
אלו ימים קשים מנשוא,
אך אנו נצלח אותם.
x