לקראת דוח מוד`יס הלילה: שר האוצר ונגיד בנק ישראל נועדו אמש בירושלים

הצפי הוא כי סוכנות הדירוג תוריד את דירוג האשראי של ישראל

 

 
שר האוצר ונגיד בנק ישראל / צילום: דוברות בנק ישראלשר האוצר ונגיד בנק ישראל / צילום: דוברות בנק ישראל
 

נטלי גרין
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
13/10/2023

שר האוצר, מר בצלאל סמוטריץ' ונגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, נועדו אמש (חמישי) בירושלים. 

בפגישתם עסקו שר האוצר והנגיד בהערכת מצב כלכלית עדכנית של ההיבטים שונים הנובעים ממצב המלחמה. הם עדכנו אחד את השני אודות הצעדים השונים שהפעילו עד כה משרד האוצר ובנק ישראל ודנו בצעדים עתידיים אפשריים לתמיכה במשק, לרבות באזרחים הנפגעים, במגזר העסקי ובשווקים הפיננסיים.

השר והנגיד ערכו מאז פרוץ המלחמה מספר שיחות לעדכון הדדי וימשיכו לעשות זאת בצורה שוטפת, זאת במקביל לעבודה המשותפת לצוותים המקצועיים השונים בבנק ישראל ובמשרד האוצר המתקיימת כל העת.

ברקע המלחמה, מוד'יס תפרסם הלילה דוח על כלכלת ישראל ועלולה להוריד את התחזית של המדינה, בשל מספר גורמים, בראשם: השפעת הרפורמה המשפטית ואי הכללת מגזרים שונים בשוק העבודה. הצפי הוא כי מודי'ס תתייחס בדוח גם למלחמה בעזה אולם השפעות המלחמה האפשריות לא ישוכללו בדוח בשל הזמן הקצר שעבר מאז פרוץ המלחמה.

כבר ב- 24 ביולי השנה, הוציאה סוכנות הדירוג הבינלאומית דוח מיוחד שהזהיר מפני סכנה משמעותית לכלכת ישראל ולביטחונה בשל המתיחות שנוצרה כתוצאה מהרפורמה המשפטית.

הדוח יצא ברקע צניחת מדד תל אביב 35 ב-5.2% במהלך ה- 25-26 ביולי בעקבות המחלוקת שיצרה הרפורמה המשפטית והמחאות ההמוניות בישראל, מודי'ס ציינה בדוח כי המצב "מעלה את הסיכון למשבר חוקתי בין הרשות המבצעת לרשות השופטת", והוסיפה כי, "קיים סיכון משמעותי שהמתחים הפוליטיים והחברתיים בנושא יימשכו".

דירוג מודיס לישראל כיום הוא 1A, אולם הצפי הוא שדוח כלכלת ישראל שהחברה תפרסם הלילה, יציג תחזית שלילית למשק הישראלי בהיבטי האינפלציה, הצמיחה, ההשקעות, וההשפעות הבלתי ידועות ורחבות ההיקף של המלחמה הנוכחית.
 

x